Pestovanie harmančeka 2012-02-03

Rumanček na naše neduhy

Nie je vám dobre, máte nadúvanie, hnačka? Bolí vás žalúdok, pretože ste sa prejedli? Alebo vás bolí celé telo, kĺby, máte zvýšenú teplotu, ide na vás chrípka, alebo nachladnutie? Cítite sa slabo, tečie vám z nosa a začína nádcha, bolí vás v krku? Práve Rumanček je tá rastlinka, ktorá vám od týchto zdravotných neduhov pomôže! Takže si väčšinou uvaríme Rumančekový čaj, ktorý nechýba azda v žiadnej domácnosti, k nemu aspirín a Hupka do postele a potiť sa! Rumanček má protizápalové a upokojujúce účinky - zmierňuje bolesti zubov, takže je vhodný na kloktanie a výplachy úst, Rumanček pomáha pri gynekologických problémoch, na hemoroidy, urýchľuje hojenie rán a jaziev, používa sa k rôznym obklady a kúpele. Rumanček sa tiež hojne používa v kozmetike, a ktorá žena nechce byť krásna, že? Skrátka a dobre, Rumanček patrí medzi najobľúbenejšie a tiež najčastejšie používané drogy.

 

Rumanček v kozmetike

Rumanček tonizuje a upokojuje pokožku. Krémy z neho vyrobené a pleťové kamilkové masky sú vhodnejšie na mastnú pleť, pretože Rumanček vysušuje, takže vhodný u mladých ľudí na akné. Kamilkové silica sa dávajú do kozmetických krémov, do čistiacich mliek, olejov a kúpeľových prípravkov. Rumančekový odvar upokojuje podráždenú a zapálenú pokožku. Na trhu je tiež nepreberné množstvo šampónov z Rumančeka, ktorým sa oplachujú blond vlasy, pretože s Rumančekom docielime príjemného svetlejšieho odtieňa. Rumanček tiež podporuje rast vlasov. Keď nás bolí zuby, kúpime si zubnú pastu s Rumančekom, či robíme výplachy rumančekovú ústnou vodou. Rumanček je výborná upokojujúce bylinka, po celodennom vypätí a strese z práce si môžeme urobiť príjemnú rumančekovú kúpeľ z jeho usušených kvetov. Rôzne krémy a masti vyrobené s prísadou Rumančeka môžeme použiť na ruky a na pokožku celého tela. Má antibakteriálne účinky a podporuje trávenie, čo ocenia naše črevá a tým aj naša pleť, ktorá sa stane krajšie a čistejšie bez defektov, pupienkov, vyrážky a akné. Rumanček obsahuje účinné látky, ako sú flavonoidy, silice, slizy, horčiny, karotenoidy a ďalšie.

 

Kde Rumanček nájdeme?

Predtým bolo v prírode veľa Rumančeka, rástol na okraji každého poľa. Začali sa však používať herbicídy a všelijaká chémie, tak jeho výskyt poklesol. Dnes sme k prírode šetrnejšie, aj keď sa chémie používa, ale už nie v takom množstve, tak sa zase na poliach objavil. Rumanček rastie medzi obilím, na pustých miestach, na lúke, na okrajoch lesa, na úhora, na rumoviskách, pri ceste, na návsi. Rumanček je dosť rozšírený, rastie pozdĺž poľných ciest, ak chodíte na prechádzky a do prírody, určite sa s ním stretnete. Je to rastlinka, ktorá rastie niekde vo väčšom množstve, ale v niektorých krajinách je vzácna, alebo nerastie vôbec. Rumanček lekársky - pravý, môže byť pri zbere v prírode zamenený za niektoré druhy rmenu, ale tie väčšinou moc nevonia, alebo nepríjemne páchnu.

 

Ako heřmaneček pestovať?

Rumanček je jednoročná rastlina, 10 - 50 cm vysoká, silno voňavá bylina, so slabým vretenovým koreňom, bohato vetvenou stonkou. Na jeseň vysiata v pohode prezimuje ako malá, prízemné ružice a potom koncom mája vykvitá a kvitne do septembra. Pri jarnom výseve kvitne o niečo neskôr. Nie je problém, aby sme si túto drogu, nepostrádateľnou bylinku v každej domácnosti, pestovali na vlastnej záhradke sami. Pestovanie Rumančeka je celkom nenáročné. Čo na pestovanie Rumančeka potrebujeme? Najskôr si zakúpime osivo Rumančeka. Pre výsev starostlivo pripravíme záhon, zem urovnáme nejakú doskou. Sejeme len na povrch, semená nezatlačujeme do pôdy a ani nezahŕňa! Pôdu je vhodné premiešať s pieskom a zaistiť rastlinke dostatok slniečka, bez styku so svetlom nevyklíčia. Rumančeka sa nedarí vo vlhku a chladu. Sejeme do riadkov vzdialených vo slabších pôdach 30 - 40 cm, v silnejších 60 - 70cm. Zberáme kvetné úbory hneď po rozkvete, a pokiaľ to ide, najlepšie bez stopiek. Zbierajú sa plne rozkvitnuté, ale nepřekvetlé úbory. Ak sa nám úroda Rumančeka zadarilo a máme ho na záhradke väčšie množstvo, môžeme ho zberať hrebeňom. Natrhané kvety sušíme pri teplote do 40 st. v tieni, najlepšie na prevetrávanej pôde bez obracania, chránime pred svetlom a vlhkom. Zber sa môže opakovať niekoľkokrát do roka.

 

Recept na Rumančekový čaj

Čaj sa pripravuje ako zápar a obvyklé dávkovanie pre dospelého je polievková lyžica, u detí potom čajová lyžička na šálku. Odporúčaná jednotlivá dávka na 100 ml záparu je 1,5 g, na vonkajšie použitie 3g drogy. Najčastejšie sa používa Rumanček v čajových zmesiach, napr pri nadúvaní, kedy sa odporúča zmes rovnakého množstva Rumančeka, mäty, rasce, valeriány, anízu (1 polievková lyžica na šálku záparu).