Bylinky do tieňa - aké vybrať? 2012-12-12

Väčšina byliniek miluje slnečné stanovisko chránené pred vetrom. Nájdu sa však aj také, ktoré vyhľadávajú polotieň alebo im pobyt v polotieni príliš nevadí. Bylinkou, vyložene vhodnou do polotieňa, je trebuľka pravá. Polotienisté stanovisko nevadí tiež ligurčeku, valeriány lekárskej a paršu.

 

 

 

 

 

Trebuľka pravá

Trebuľka pravá (lat. Anthriscus cerefolium) je dvojročnou rastlinou patriacou do čeľade mrkvovitých (lat. Apiaceae). Alternatívnym názvom je trebuľka pravá. Ľudovým názvom je potom "Stokláska". Trebuľka dorastá do výšky okolo 50 - 70 cm. Jeho listy sú svetlo zelené, sperené. Kvetom je okolík s bielymi kvetmi. Rastlina sa podobá svojmu príbuznému petržlenu. Aróma je jemne anízová​​, sladká alebo pieporná. Chuť trebuľky je korenisto sladkastá, pripomínajúca petržlen.

 

Pestovanie trebuľky

Trebuľka je nenáročná na pestovanie, možno ju pestovať aj v byte. Rastie v kvetináčoch na balkóne a samozrejme na záhradke, kde sa jej darí najlepšie. Trebuľku pestujte na polotienistom stanovisku, pretože na slnku stráca svoju typickú farbu a chuť. Na slnku navyše veľmi rýchlo vybieha do kvetu, takže by sa výrazne skrátila doba jej použiteľnosti. V byte je vhodnejšie pestovať trebuľku skôr na severnom či východnom okne. Trebuľke sa darí v ľahkej a priepustnej pôde, zároveň však potrebuje dostatočne zavlažovať. Čerstvú trebuľku počas celej sezóny si môžete zaistiť postupným výsevom každých 14 dní. Prvý výsev môžete vykonať na vonkajšom stanovisku už v marci, ak nočné teploty nebudú klesať pod 7 °C. V chránených podmienkach môžete vysievať takmer kedykoľvek. Na záhon vysievajte trebuľku do riadkov vzdialených cca 10 cm. Vyrastené semenáčiky rozložte asi na 25 cm. Trebuľka neznáša časté presádzanie. Po presadení má tendenciu ihneď vybiehať do kvetu. Výsev aj vzídené rastlinky trebuľky pravidelne zalievajte, pretože inak by opäť čoskoro vykvitli. Hnojenie nie je žiaduce. Dospelé rastliny pravidelne zrezávajte, aby sa nevyťahovali a dorastali stále nové listy. Trebuľka dozrieva cca po 6 týždňoch.

 

Použitie trebuľky a jej liečivé účinky

Trebuľka sa často využíva v kuchyni. Dlhú tradíciu má vo francúzskej a talianskej. Trebuľka spolu s petržlenom, pažítkou a estragónom tvorí zmes francúzskych byliniek zvanú "fines herbes". Pre priamu konzumáciu sa používajú čerstvé mladé listy, ktoré majú najsilnejšiu arómu. Lístky sa zbierajú skôr, ako trebuľka vykvitne. Sušením sa stráca typická vôňa, preto je vhodnejším spôsobom uchovať ich zmrazené. Trebuľka sa pridáva do zeleninových polievok, zemiakového aj zeleninového šalátu. Hodí sa k jemným druhom mäsa a k rybám. Lístky trebuľky sa používajú ako dekorácia pokrmov. Aby z trebuľky nevyprchala aróma, pridáva sa až do hotových pokrmov. Trebuľka má vysoký obsah vitamínu C. Odvar z listov podporuje trávenie, pomáha pri žalúdočných problémoch, je vhodný aj pri diétach. Vatové tampóny namočené v odvare uľavia unaveným očiam. Trebuľka pomáha pri znižovaní vysokého krvného tlaku.

 

Zaujímavosť: trebuľka bola v minulosti obľúbenou pôstnou bylinkou, tradične sa jedla na zelený štvrtok.

 

Ligurček lekársky

Ligurček lekársky (lat. Levisticum officinale) je taktiež bylinou z čeľade mrkvovitých (Apiaceae). Ligurček môže pri dobrom pestovaní vyrásť až do výšky 2 m. Ligurček je veľmi aromatická rastlina s hrubým a rozvetveným podzemkom a dlhými koreňmi. Listy sú dlhé a stopkaté, 2 - 3x sperené. Kvetom sú okolíky. Jednotlivé korunné lístky sú zelenej až žltozelené farby.

 

Pestovanie ligurčeka lekárskeho

Semená ligurčeka lekárskeho sa vysievajú v dvoch obdobiach, buď skoro na jar - v marci a apríli, prípadne koncom leta v auguste a septembri, v teplejších oblastiach môžete vysievať až do konca októbra. Pri výseve nezabudnite na to, že ligurček je statná rastlina, preto ho vysievajte v riadkoch vzdialených minimálne 60 cm od seba. Semienka vysejte do hĺbky cca 3 cm. Ligurček klíči pomaly, buďte trpezliví. Akonáhle rastliny budú mať okolo 10 cm, vykonajte rozloženie na vzdialenosť cca 15 cm. Prípadne môžete ligurčeka v tejto dobe presadiť na trvalé stanovisko. Väčšinou sa vám podarí vypestovať oveľa viac sadeníc, ako potrebujete, preto môžete obdarovať svojich známych. Ligurčeku sa darí v bežnej záhradnej pôde, najlepšie s dostatkom živín podporujúcich rast. V ťažkých a mokrých pôdach sa mu dariť nebude. Ligurček nie je náročný na závlahu, iba pri dlhšie trvajúcom suchu ho zalejte. Vhodným stanoviskom je slnečné alebo polotienisté miesto. Ak to bude možné, nevysádzajte ligurček na stanovisko po ďalších mrkvovitých rastlinách (mrkva, petržlen, zeler, kôpor alebo koriander), predídete tak šíreniu chorôb mrkvovitých rastlín. Ligurček rastie na jednom stanovisku niekoľko rokov.

  

Liečivé účinky a využitie ligurčeka

Ligurček lekársky má svoje uplatnenie v kuchyni aj v ľudovom liečiteľstve. V kuchyni sa listy ligurčeka konzumujú surové aj tepelne upravené. Listy ligurčeka sú veľmi aromatické, preto ho stačí do jedla pridať len trošku. Najlepšie sa hodí na zemiakové placky a zeleninové polievky. Ligurčekom môžete ochutiť omáčky aj dusené mäso. Ligurček má mnoho priaznivých účinkov. Podporuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie a potláča nadúvanie. Priaznivo ovplyvňuje funkciu žlčníka, rozpúšťa žlčové aj obličkové kamene. Výluh zo semien ligurčeka sa podáva ako žalúdočný likér. Z listov (čerstvých aj sušených) sa pripravuje čaj uľavujúci reumatizme. Ligurček pôsobí silno močopudne.

Ligurček nie je vhodný k dlhodobému nadmernému užívaniu! Úplne vyhnúť by sa mu mali osoby s ťažkými poruchami obličiek a tehotné a dojčiace ženy.

 

Zaujímavosť: ligurček je pre svoju silnú arómu často nazývaný "zelené maggi".

 

Valeriána lekárska

Valeriána lekárska (lat. Valeriana officinalis) je bylinkou z čeľade valeriánovitých (Valerianaceae). Valeriána lekárska je známa aj pod mnohými alternatívnymi názvami. Najpoužívanejšie sú baldrián, čertikus, mačací koreň či odolen. Valeriána lekárska je trváca bylinka, dorastajúca do výšky 50 - 150 cm. Stonka je rovná a dutá, povrch má ryhovanú štruktúru. Listy sú protistojné, nepárno perovito zložené. Kvety majú bielu alebo červenkastú farbu. Kvety sú usporiadané v ploché, chocholičnaté kvetenstvo. Plodom je drobná, jednosemenná, plochá nažka. Kvety najskôr príjemne voňajú, neskôr však páchnu. Valeriána lekárska kvitne v júli a auguste.

 

Zaujímavosť: typický zápach valeriány silne vábi a vzrušuje mačky, preto je niekedy nazývaný "mačacím koreňom".

 

Pestovanie valeriány lekárskej

Valeriánu môžete pestovať na vonkajšom stanovisku aj v kvetináčoch na balkóne. Vždy mu však lepšie vyhovuje vlhkejšie stanovisko v polotieni. Semená valeriány lekárskej vysievajte na jeseň alebo koncom leta do ľahkej a humóznej pôdy s dostatkom vápnika. Semienka vyklíčia za cca 3 - 4 týždne. Vhodný spôn pre výsev je cca 50 x 30 cm. Vzídené rastliny pravidelne zalievajte. Hnojenie netreba, vhodnejšia je skôr zmena stanoviska cca každé dva roky. Rastlina tak bude mať neustále dostatok potrebných živín.

 

Liečivé účinky valeriány lekárskej

Valeriána lekárska pôsobí nielen na mačky, ale aj na ľudí. Výluh zo sušeného podzemku sa popíja pre jeho upokojujúce účinky, pôsobí proti nespavosti a bolestiam hlavy. Často sa používa aj kozlíková tinktúra. Je určená predovšetkým pre liečbu pri kŕčových bolestiach spojených s mdlobami, pri žalúdočných kŕčoch a nadúvaní. Čaj z valeriány lekárskej môže pomôcť zmierniť strach pred skúškami. Predtým sa kozlík používal aj proti horúčke.

 

Upozornenie: upokojujúce účinky valeriány lekárskej sú dosť silné, preto ho neužívajte pred riadením motorového vozidla ani pred inými činnosťami vyžadujúcimi zvýšenú pozornosť!

 

Parcha liečivá

Parcha liečivá (lat. Phaponticum carthamoides) patrí do čeľade hviezdicovitých (lat. Asteraceae). Ďalšími synonymnými názvami pre parchu liečivú sú leuzea saflorová, rapotinka a parcha saflová. Najpoužívanejší je však maralý koreň. Domovinou parchy je južný Sibír, preto naše klimatické podmienky znáša bez problémov. Parcha dorastá do výšky okolo 1 metra. Podzemok je drevnatý, horizontálne uložený. Vyrastá z neho veľa slabších a pružných koreňov. Z podzemku vyrastá niekoľko nevetvených a pavučinovo ochlpených stoniek. Listy sa smerom k vrcholu pomaly zmenšujú. Kvety sú ružovo fialové s päťdielnou korunou.

 

Pestovanie parchy liečivej

Pestovanie parchy nie je vôbec zložité, je veľmi odolná. Semená saďte do hlinitopiesočnatej pôdy s miernym obsahom humusu a živín. Vysievať môžete priamo na záhon už v čase, keď teploty dosahujú 5 - 6 °C, tj v priebehu marca a apríla. Do jednej jamky zasaďte 2 - 4 semienka do hĺbky cca 3 - 4 cm. Je možné vykonať aj jesenný výsev na konci septembra. Do zimy stihne narásť 8 - 12 pravých lístkov a bez problémov potom prečká zimné obdobie. Sadenice parchy si môžete predpestovať aj v parenisku, urýchlite tým jej rast. Parcha má rada dostatok vlahy. Darí sa jej na slnečnom aj polotienistom stanovisku. Počas sezóny parchy pravidelne prekyprujte a odstraňujte z jej okolia burinu, aby neodoberala  živiny.
 

Využitie parchy a jej liečivé účinky

Z parchy sa najčastejšie používa podzemok s koreňmi, ktorý sa nakladá do liehu. Zberá sa na jeseň v treťom roku pestovania, v tejto dobe je už koreňový bal dostatočne veľký. Zbiera sa aj kvitnúca vňať. Parcha pomáha posilňovať imunitu, zlepšuje adaptáciu na stres. Parcha je veľmi povzbudzujúca, čo sa využíva najmä pri rekonvalescencii po vážnych ochoreniach ako je rakovina, nádorové ochorenia, mononukleóza či borelióza. Parcha pôsobí mierne anabolicky na nárast svalovej hmoty, priaznivo ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu. Parcha je vhodným doplnkom stravy pre ľudí, ktorí sa potrebujú koncentrovať, učiť či si len zlepšiť pamäť. Pitie odvaru z parchy znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Parcha pôsobí ako afrodiziakum.

 

Zaujímavosť: názov "maralí koreň" jej prisúdili ruskí osadníci na Altaji, pretože videli ako jelene maral na jeseň a v zime kopýtkami vykopávali korene tejto rastliny a s veľkou chuťou ich požierali.

 

Byliniek vhodných pre pestovanie na zatienených stanoviskách je ako šafránu, ale nájdu sa také, ktoré majú pritienené stanovisko radi alebo im aspoň nevadí. Do polotieňa vysádzajte trebuľku, ligurček, valeriánku lekársku a parchu.

od semínka po sekačku