Ochrana rezných rán po reze 2013-01-21

Rezom stromov zvyšujeme ich plodnosť a udržujeme zdravý rast. Rez lepšie znáša zdravá a bujná rastlina, ako tenký a oslabený strom. Vždy ako začnete strom tvarovať rezom, pozrite sa, či sa mu dobre darí a je pestovaný vo vhodných podmienkach. Základom je, že konáre režeme pod uhlom 30-45 ° vždy cca. 0,5 cm nad púčikom (aby sa list alebo vetva rozvinula). Dbáme na to, aby všetky rezy boli hladké, s čistými hladkými okrajmi. Rany po odrezaní vetví doporučujeme ošetriť vždy keď je priemer vetvy väčší ako 1cm, aby strom nenapadla infekcia. Odumreté, suché a staré konáre možno odstraňovať počas celého roka. Rez stromov vykonávame podľa jednotlivého druhu stromu, od zimného spánku, po rez tesne po oplodnení. Na rez vždy používame veľmi ostré nástroje, aby rez bol čo najčistejší.

 

Rany po reze odporúčame zaceliť:

  • bielou latexovou farbou + fungicíd + rastový stimulátor
  • stromovým balzamom
  • štepárskym voskom

 

Stromový balzam je určený na ochranu rán ovocných, okrasných a lesných drevín po reze, po poškodení lesnej zvery a iným poškodením. Stromový balzam môžeme používať celoročne, ľahko sa rozotiera aj pri teplotách okolo 0 ° C. Na rany nanášame pomocou štetca, stierkou, alebo drievkom vo vrstve cca. 1mm. Balzam zaschne v priebehu niekoľkých hodín. Do zaschnutia je potrebné nános chrániť pred dažďom. Nános môžeme opakovať. Obvykle zatierame rany väčšie než 1x1cm. Po zaschnutí vytvára priedušný nelepkavý film, ktorý chráni ranu pred nadmerným vysychaním a obmedzuje prenikanie drevokazných húb.

Štepársky vosk môže byť na báze včelieho vosku a živice, ktorá má určitú odolnosť proti hubovým napadnutiam a živica uľahčí súdržnosť na rane. Alebo na báze lanolínu, vosku a živice a používa sa k ochrane rezných rán a rán po mechanickom poškodení. Vosk sa nanáša na zaštepené a poranené miesta za studena stierkou, do teploty do 15 °C. Dávkovanie je podľa veľkosti rany.

Pred ošetrením voskom alebo balzamom doporučejeme ranu očistiť a vyhladiť. Používajte kvalitné, ostré náradie. Na začistenie rany stromov je vhodný nôž zvaný "žabka". Rez by mal byť vždy kolmo na os rezanej vetvy.

 


Ošetrené rany po reze


 

Medzi odbornou verejnosťou stále prebiehajú diskusie, či rany po reze ošetriť alebo nie a príp. akým prípravkom. Prípravky obmedzujú, ale nezabraňujú úplne, pred napadnutím drevokaznými hubami. Niektoré prípravky spomaľujú zacelenie rany. Niektoré zle znášajú poveternostné vplyvy, iné UV žiarenie. Aj tu ide výskum stále dopredu a boli vyvinuté nové stromové balzámy. Akrylátové disperzie odolávajú dobre poveternostným vplyvom. Rany sa všeobecne samy zacelia, aj u človeka, ale používame náplasti a dezinfekciu, aby sme predišli možnému preniknutiu infekcie. Všeobecne sa teda zhodneme, že je vhodnejšie rany ošetriť a predísť tak možným komplikáciám.

Reakcia stromu na poranenie rezom - zalejú postihnuté miesto miazgou, vytvoria tzv. reakčné pletivo, ktoré zabráni priechodu patogénov, a aktivuje sa delive pletivo, ktoré sa snaží ranu zaceliť.

V minulosti sa na ošetrenie používala ílovitá kaša zmiešaná s kravincami, v ktorej je súčasťou auxín. Nátery sa ťažko aplikujú z hygienických podmienok. Teraz sa už neaplikujú z dôvodu malej odolnosti proti poveternostným podmienkam a tiež neodolajú napadnutiu drevokaznými hubami.

Treba sa tiež starať o staršie rany po reze, ktoré potrebujú k zahojeniu aj niekoľko rokov. Skontrolujte ich, či sú čisté bez nákazy hubami a obnovte na nich náter z vosku či balzamu. Pri zanedbaní starostlivosti sa môže drevokazná huba rozšíriť dovnútra stromu a tým ho pomaly a trvalo poškodiť. Strom by sa mohol pôsobením huby rozpadnúť.

od semínka po sekačku