Trávu, ktorú použijete v kuchyni 2013-01-23

Raritou medzi trávami je citrónová tráva

 

Citrónová tráva (lat. Cymbopogon citratus) je tropická tráva, ktorá je známa z ázijskej kuchyne. Ide o úzke, asi polmetrové sivozelené steblá, ktoré vo veľkej miere pripomínajú klasickú trávu. Citrónová tráva alebo ľudovo citronela má citrónovú vôňu, nemá však kyslú chuť citrónu.

 

Jej domovinou sú tropické oblasti Cejlónu a Indie, kde rastie temer všade. Účinky citrónovej trávy poznali už starí Egypťania  pred 3000 rokmi. Domorodé kmene v Ázii a strednej Afrike ju dodnes používajú ako podpornú liečbu malárie, chrípky a nervových porúch. Na liečbu kašľa, na reumu sa používa v Indii, naopak na pravidelné čistenie krvi sa používa v Číne. V prírodnej medicíne sa používa predovšetkým na liečbu paradentózy. V našich podmienkach ju pestujeme na záhradách, ale i v kvetináčoch na balkóne, či v interiéri.


Citrónová tráva na záhone.


Pre citrónovú trávu používame pomenovanie citronela, lemongrass, lenabat alebo sereh. Meno má odvodené od svojej prenikavej citrónovej vône.

 

Ako si vypestovať citrónovú trávu

 

Citrónová tráva (lat. Cymbopogon citratus) je exotická tráva, ktorá dorastá do výšky 1- 1,5 m. Patrí do čeľade lipniocovité (lat. Poaceae). Je príbuzná napr. s bambusom, kukuricou a ryžou. Ide o úzke, asi polmetrové sivozelené steblá, nápadne podobné anglickej cibuli nazývanej scallion. Vytvára husté aromatické trsy. Citrónovú trávu pestujeme aj v črepníku, ktorý môžeme od jari do jesene umiestniť na slnečné miesto na  záhrade, či balkóne. Pre dospelú rastlinku citronely je vhodný kvetináč s minimálnym priemerom 20 cm, aby si rastlinka zachovala obsah vonných silíc. V interiéri ju umiestňujeme na stanovište s orientáciou na juh. Semená citrónovej trávy sadíme do hlinito-piesčitej pôdy alebo do substrátu určeného na pestovanie subtropických rastlín; vopred do pareniska. Sadíme ich plytko, zasypeme tenkou vrstvou zeminy a celé parenisko prikryjeme igelitom a zabezpečíme v miestnosti stálu teplotu 22-23°C. Semená citronely vyklíčia približne za 10-20 dní. Raz za čas semienka orosíme. Mladé rastlinky premiestnime do kvetináča a výdatne ich zalejeme. Rastlinka citrónovej trávy obľubuje slnečné stanovištia (aspoň 6 hodín slnka denne) a dostatok zálievky. Dávame pozor na to, aby sme rastlinku citronely nepreliali, lebo neznáša premokrenie, preto ju zalievame len vtedy, keď je pôda suchá. Neznáša mrazy, preto ju na prezimovanie premiestňujeme do interiéru na chladné miesto (zhruba 10°C) a obmedzíme rastlinke zálievku.


 

Listy citrónovej trávy.


Keď je rastlinka citrónovej trávy dostatočne silná, môžeme ju začať zrezávať tesne nad povrchom pôdy. Následne ju olúpeme, nakrájame alebo roztlčieme. Citrónovú trávu používame čerstvú, sušenú alebo mrazenú.

 

Citrónová tráva je doma v indickej aj thajskej kuchyni

 

Charakteristickou bylinou pre indickú a thajskú kuchyňu je práve citrónová tráva. Výborne sa kombinuje so zázvorom, koriandrom, chilli, kari alebo kokosovým mliekom. Citronelou dochucujeme ryby, morské plody, krevety, kuracie mäso a ryžu. Šaláty dochucujeme končekmi trávy, tuhšie konce stonky pridávame do vývarov, ale pred samotnou konzumáciou ju z nich odstránime.


 

Zväzok citrónovej trávy.


Citrónová tráva má antibakteriálne účinky, preto z nej môžeme pripraviť odvar pri nachladení. Je súčasťou parfémov ako i čistiacich prostriedkov, ktoré obohacuje krásnou citrónovou vôňou. Môžeme si ňou obohatiť kúpeľ, ktorý nás osvieži.

 

Tropická citronela vás skoncentruje

 

Na liečbu žalúdočných problémov, na zvýšenie koncentrácie, podporu myslenia, bolesti hlavy je osožná citrónová tráva, ktorá svojou vôňou pripomína aj medovku. Je nápomocná pri príznakoch chrípky a prechladnutia, pôsobí analgeticky a antipyreticky. Môžeme ju použiť aj na liečbu plesňových infekcií kože, na nervové poruchy, depresie, na liečbu astmy, reumy a nákazy Helicobakterom pyroli. Citrónová tráva má aj antioxidačné účinky, ktoré spomaľujú stárnutie.


 

Citrónová tráva v interiéri.


Obsahuje látky -  vonné silice, konkrétne citral, nerol, limonen, linalool a geraniol.

 

Citrónovú trávu môžeme využiť aj v aromaterapii a to tak, že zvaríme v 2 litroch vody 1 zarovnanú lyžicu sušenej rastliny a zmes  umiestnime do miestnosti, kde sa zdržiavame najviac času. Vonná zmes vám navodí dobrú náladu ako i zaženie stres aj únavu.

 

Tip

 

Citrónová tráva (lat. Cymbopogon citratus) alebo citronela je tropická exotická tráva, ktorá dorastá do výšky 1 – 1,5m. Pestujeme ju zo semien, ktoré si vopred predpestujeme  v parenisku v priebehu februára – marca. Následne malé rastlinky vysadíme do kvetináča, ktorý umiestnime na balkón alebo do záhrady. Citrónová tráva má rada slnečné miesta a dostatok vlahy. Keď je rastlina dostatočne silná môžeme ju začať orezávať. Je pre ňu charakteristická vôňu citrónu, ale nechutí ako citrón. Citronelu používame ako príchuť exotických jedál, morských plodov, či kuraciny. Citrónová tráva má antibakteriálne, analgetické, antipyretické a antioxidačné účinky. Citronela vám  osvieži a vydezinfikuje vzduch v interiéri a je účinným repelentným prostriedkom.