Kvitnúca margaréta rozžiari každú záhradu 2013-01-26

Margaréty, to nie sú len ony známe kvety s bielymi okvetnými lístkami a žltým stredom, ktoré rastú na lúke. V dnešnej dobe sa margaréty pestujú aj na záhone a žiari všetkými farbami.

 

K margarétam sa radia aj niektorí zástupcovia rodu Tanacetum a Chrysanthemum. Niektoré druhy margarét sú letničky, iné prezimujú a budú vám skrášľovať záhon po mnoho rokov.

 

 

 

Margaréty sú veľmi vďačné a nenáročné na pestovanie. Môžete ich teda začať pestovať, aj keď nemáte žiadne záhradnícke skúsenosti. Zástupcom jednoročných margarét je margaréta kýlnatá (lat. Chrysantehmum carinatum). Po viac rokov vám na záhradke vydrží margaréta šarlátová (lat. Tanacetum coccineum) aj klasická margaréta biela (lat. Leucanthemum vulgare).

 

 

Margaréta kýlnatá

Margaréta kýlnatá (lat. Chrysanthemum carinatum) patrí do čeľade astrovité (lat. Asteraceae). Tento druh margaréty je letnička, ktorá pôvodne pochádza zo Severnej Ameriky. Jej stonky sú husto rozvetvené dorastajúce do výšky cca 50 - 80 cm.

 

Listy sú sediace, striedavo rastúce, úkrojkovité. Kvet tvorí veľký úbor, ktorý má uprostred tmavý hnedočervený terčík. Okvetné lístky sú biele alebo jemne ružové, okolo terčíka žlté a červené. Margaréta rastie v trsoch.

 

 

Margaréta kýlnatá

 

 

Pestovanie margaréty kýlnatej

Margaréta kýlnatá má rada priepustnú, humóznu a výživnú pôdu. Darí sa jej na plnom slnku. Uprednostňuje skôr suché stanovisko. Semená vysievajte v apríli priamo na záhon. Sadenice si však môžete predpestovať aj výsevom do pareniska, tu semená vysievajte už v marci. Výsadbu rastliniek vykonajte v máji.

 

Margarétu môžete zasadiť do kvetinového záhonu, ale aj do hrantíka či na obruby. Na záhon sa margaréta kýlnatá vysádza v spone cca 30 x 20 cm.

 

Kvitne veľmi dlho. Prvé kvety sa objavujú v júni a ešte v októbri vás budú tešiť posledné kvety. Kvety vám budú skrášľovať nielen záhradku, ale aj domov. Margaréta totiž vydrží veľmi dlho vo váze. V našej ponuke nájdete margaréty kýlnaté vo veľmi dekoratívnej odrode Polárka.

 

Kopretina šarlátová

Margaréta šarlátová (lat. Tanacetum coccineum) je vytrvalá rastlina. Domovinou margaréty šarlátovej je juhozápadná Ázia a Kaukaz. Dorastá do výšky cca 40 - 50 cm. Stonky sú rovné a dlhé. Listy sú podlhovasto elipsovité, zubaté, tmavo zelenej farby. Kvety majú žlté stredy, okvetné lístky sú červené alebo ružové. Kvitne od mája do septembra. Je plne mrazuvzdorná, preto bez problémov prezimuje. Prvý rok po výsadbe ju však chráňte pred mrazmi.

 

Pestovanie margaréty šarlátovej


Margaréta šarlátová je nenáročnou trvalkou. Má rada slnečné stanovisko, znesie však aj polotieň. Margarétu šarlátovú vysádzajte na miesto chránené pred vetrom. Vyhovuje jej dobre priepustná, humózna pôda s dobrou zásobou živín. Ideálna je pôda s neutrálnym pH.

 

Výsev semien vykonávajte v apríli až v máji na záhon. Na konečné stanovisko presaďte vyrastené rastlinky najlepšie v septembri. Môžete ju pestovať v kvetinovom záhone, vynikne aj ako solitér. Na podporu rastu môžete rastliny počas sezóny prihnojovať. Na jeseň sa margaréta sťahuje do zeme, na jar opäť vyrastú od koreňov.

 

V ponuke nášho e-shopu nájdete margarétu šarlátovú s rozmanitými farbami kvetov v jednom balení semien. Záhon tak bude oveľa pestrejší. Rovnako ako margaréta kýlnatá, vydrží aj margaréta šarlátová veľmi dlho vo váze.


 

Margaréta šarlátová

 

 

 

Margaréta biela


Margaréta biela (lat. Leucanthemum vulgare) je vytrvalým druhom. Domovinou margaréty bielej je Európa. Rastie tu na lúkach a medziach, vyskytuje sa od nížin až po horské oblasti.

 

Rastie aj v Severnej Amerike a na Novom Zélande. Bežne dorastá do výšky 20 - 80 cm. Stonky sú olistené, priame, nevetvené. Listy sú vajcovité, kopijovité. Stredy (terčíky) kvetov sú žlté, okvetné lístky sú biele. Na záhonoch sa pestujú skôr vyšľachtené kultivary margaréty bielej. Veľmi atraktívne sú veľkokveté kultivary.

 

Ich kvety sú oveľa väčšie ako u pôvodných rastlín, kvety sú aj bohatšie (majú viac okvetných lístkov).

 

 

Margaréta biela

 

Pestovanie margaréty bielej


Margaréta biela aj jej kultivary veľmi nenáročné na pestovanie. Vyžadujú dostatok slnka a vlahy. Pre dobrý rast by pôda mala byť výživná, humózna a dobre priepustná. Čas od času je vhodné margaréty presadiť na iné stanovisko (cca každé tri roky).

 

Pri presádzaní trs rozdeľte, omladíte tým rastlinu a zároveň ju podporíte v ďalšom raste. Semienka margaréty bielej vysievajte v apríli až v máji na záhon a v septembri presaďte rastlinu na konečné stanovisko. Botanické druhy margaréty bielej kvitnú od mája do augusta, vyšľachtené kultivary začínajú kvitnúť neskôr (koncom mája).

 

Tip pre pestovanie 

Veľmi efektne vyzerá spoločná výsadba niekoľkých druhov margarét líšiacich sa farbou kvetu. Vhodné je vysádzať spolu vytrvalé druhy, napr. kultivary margaréty bielej spolu s margarétou šarlátovou.

 

od semínka po sekačku