Ako sa starať o živý plot 2013-01-26

Doba, kedy sa pod pojmom "živý plot" najčastejšie skrývala rada zastrihávaných tují, je dávno preč. Dnes sú živé ploty oveľa rozmanitejšie. Architekti sa neboja experimentovať a ako živé ploty vysádzajú mnoho druhov okrasných kríkov. Skôr, než sa rozhodnete experimentovať vy, položte si niekoľko základných otázok, aby ste našli vhodnú rastlinu pre svoj ​​živý plot.

 

 

 

Zamyslite sa predovšetkým nad:

  • požadovanou výškou plotu 
  • zastrihávaným či nezastrihávaným plotom (náročnosť na údržbu) 
  • listnatým či ihličnatým živým plotom (jesenné upratovanie listov) 
  • zeleným alebo farebným (s kvetmi a plodmi) 
  • účelom živého plotu (zatienenie, oddelenie nejakej plochy, okrasa ...) 
  • a samozrejme nezabudnite zohľadniť existujúcu výsadbu v záhrade, aby vám do nej nový plot zapadol

 

Živé ploty možno podľa výšky rozdeliť na vysoké, stredne vysoké a nízke. Vysoké živé ploty sa najčastejšie sadia okolo záhrady, aby zamedzili skúmavým pohľadom okoloidúcich, zachytili prach z priľahlej cesty alebo aby vymedzili pozemok. Stredne vysokými živými plotmi možno rozdeliť alebo oddeliť určité priestory v záhrade. Nízke živé ploty slúžia ako obruby, zakončenie záhonov či ako doplnky kvetinových výsadieb. Za špecifickú formu živého plota možno považovať aj zástenu z popínavých fazulí. Ich veľkou výhodou je rýchly rast. Fazuľe sú však vhodné skôr pre lokálne zatienenie altánku či posedenia. Niektoré druhy drevín sa tvarujú a je nutná ich pravidelná údržba (zastrihávanie), iné stačí zastrihnúť iba raz ročne. Berte preto do úvahy, koľko času chcete údržbe svojho živého plotu venovať, aby v konečnom dôsledku nebol miesto okrasy záhrady skôr jej strašiakom. U opadavých listnatých plotov je potrebné počítať s tým, že na jeseň budete musieť upratovať opadané lístie a cez zimu bude cez plot vidieť. Farebné živé ploty dokážu oživiť každú záhradu. Mnoho kríkov sa používa na živé ploty pre svoje farebné lístie, kvety a výrazné plody. Účel živého plotu je tiež neopomenuteľným kritériom. Ploty lemujúce záhradu by mali byť vyššie, rozdeľujúce bývajú skôr nižšie ... Pri rozhodovaní sa nezabudnite rozhliadnuť, živý plot by mal ladiť s ostatnou výsadbou, štýlom domu aj s okolím.

 

Výhody a nevýhody jednotlivých rastlín

 

Tuja západná (lat. Thuja occidentalis)

+ veľmi rýchlo rastie

+ celoročne zelený ker, neopadáva

+ možné ho tvarovať podľa šablón

- vyžaduje kvalitnú, vlhkejšiu a nezaplevelenú pôdu

- na tienistých stanoviskách redne a zakrpatieva

- je v priebehu roka stále rovnaký

- možno ho veľmi ťažko omladzovať

- dizajnéri záhrad od neho skôr upúšťajú (trendom sú skôr farebné ploty)

Použitie: lem záhrady, zábrana proti prachu z ulice, zástena proti skúmavým pohľadom okoloidúcich

 


Tuja západná


 

Japonský dulovec (lat. Chaenomeles japonica)

+ kvitnúci ker, zdobia ho červené kvety

+ nepotrebuje pravidelné strihanie

+ je to robustný ker (1 - 2 m vysoký, až 3 m široký)

+ znáša priame slnko aj polotieň

- vyžaduje vápenatú a vlhkejšiu pôdu

- opadavý ker

Použitie: všestranné použitie, vhodný aj ako čiastočná zástena

 

Cezmína paraguajská (lat. Ilex paraguariensis)

+ vždyzelený ker

+ možno zberať jej listy (pre prípravu maté)

+ kvitnúca rastlina

- vyžaduje tienisté stanovisko chránené pred silným vetrom

Použitie: skôr pre čiastočné zatienenie

 

Rakytník rešetliakový (lat. Hippophae rhamnoides)

+ mení sa v priebehu roka (oranžové plody)

+ strieborné listy

+ plody sú liečivé (považovaný za rastlinu budúcnosti)

+ nenáročný na pôdu

- rakytník je dvojdomá rastlina, pre získanie plodov je potrebné zasadiť samčie aj samičie rastliny (1:6)

- opadavý ker

Použitie: skôr pre čiastočné zatienenie

 


Levandula lekárska


 

Levanduľa lekárska (lat. Lavandula augustifolia)

+ okrasná bylina, vonia

+ liečivé účinky

+ mrazuvzdorná a vytrvalá bylina

- nízka

Použitie: ohraničenie záhonov, optické rozdelenie záhrady

 

Fazuľa šarlátová (lat. Phaseolus coccineus)

+ rýchly rast

+ farebné kvety (červené alebo biele)

+ zdobia ho aj struky

- jednoročná rastlina

- skôr pre čiastočné zatienenie

Použitie: zatienenie pergol a posedov pred zrakmi okoloidúcich

 

Výsadba živého plotu

Ideálnou dobou pre výsadbu živého plota je skorá jar alebo jeseň, rastliny pestované v črepníkoch sa môžu vysádzať takmer po celý rok. Všeobecne je lepšie sadiť listnáče na jeseň a ihličnany skôr na jar. Pred výsadbou živého plota zbavte vybrané miesto burín a tráv. Potom pomocou povrázku vymerajte záhon, aby ste živý plot vysadili rovno. Následne podľa povrázku vykopte cca 20 cm hlbokú priekopu (podľa koreňového balu rastlín) alebo jamy o priemere cca 40 cm. Vysádzanie rastlín do priekopy je pohodlnejšie, pretože môžete ľahko meniť vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami. Vykopanú priekopu či jamu dobre zalejte vodou. Keďže pôda nebýva moc kvalitná, je dobré pokryť dno záhradníckym substrátom alebo kompostom. Nikdy nehnojte čerstvým hnojom, tým by ste rastlinám spálili korene! Podľa druhu rastlín rozvrhnite ich vzdialenosť v priekope. Do vyznačených miest vložte rastliny a prihrabte ich zeminou. Pre prilepšenie môžete každej rastline pridať tabletku Silva tabs pre okrasné dreviny. Rastliny vysádzajte tak, aby boli primerane ponorené do zeme. Po výsadbe rastliny poriadne zalejte a aj naďalej živý plot pravidelne zalievajte. Ak je málo snehu, nezabudnite živý plot zalievať aj v zime.

 


Živý plot


 

Strihanie živého plotu

Strihanie živého plota je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti. Bez pravidelného strihania by bol plot riedky a nevzhľadný. Strihanie živého plota nie je nijak zložité, budete k tomu potrebovať dvojsečné a pákové nožnice na živé ploty. Kvalitné nožnice si môžete zaobstarať v našom e-shope. Ak budete strihať živé ploty okolo celej záhrady, oplatí sa investícia do nožníc elektrických. U samostatne rastúcich kríkov odstrihnite vetvy, ktoré vyčnievajú, v mieste rezu vyrašia nové vetvy. Ak budete strihať dlhší plot, oplatí sa označiť si líniu napríklad použitím povrázku. Kvitnúce živé ploty zastrihujte až po odkvitnutí. Plodiace a opadavé kríky až v čase vegetačného pokoja (od novembra do marca). Vždy zelené kríky upravujte od septembra až do prvých mrazov. Husté živé ploty by mali byť tvarované tak, aby sa smerom nahor zužovali. Vďaka tomuto tvaru sa zrýchli odtok vody a spodné konáre budú mať viac svetla. So zastrihávaním začnite až v čase, keď je zrejmé, že sa dreviny ujali a rastú.

 

Pamätajte si!

Hustý živý plot nevytvoríte vysadením rastlín blízko seba, hustoty docielite pravidelným strihaním.