Ovocie, ktoré ozdobí vašu záhradu 2013-01-27

Predtým sa na záhradách pestovali iba tradičné druhy ovocia - jablká, hrušky, čerešne, slivky ... Dnes ľudia radi experimentujú a skúšajú vypestovať aj rastliny, ktoré sa u nás bežne nevyskytovali. Stále častejšie sa preto na záhradách stretávame s rôznymi kríkmi či stromami, o ktorých sme predtým nemali ani tušenie. Väčšina rastlín si získava svoju popularitu vďaka zaujímavému vzhľadu a tiež pre svoje liečivé účinky. Mnoho, modernou spoločnosťou ešte len objevovaných, kríkov a stromov je nazývaných rastlinami budúcnosti, pretože obsahujú látky, ktoré dokážu liečiť mnoho chorôb. V pôvodnej domovine týchto rastlín to však už dávno vie ... Objavte pôvab a zdravie obsiahnuté v rakytníku,  minikiwi a v Pepino gold.

 

Rakytník rešetliakový

Rakytník rešetliakový (lat. Hippophae rhamnoides) je kríkom z čeľade hlošinovitých (lat. Elaeagnaceae). Rakytník pochádza z Kaukazu a strednej Ázie. V nehostinných podmienkach Sibíri je rakytník rešetliakový jednou z mála rastlín obsahujúcou veľké množstvo vitamínu C. Domorodci ho preto nazývajú "sibírskym zázrakom". Rakytník obsahuje aj mnoho ďalších vitamínov a minerálov, ktoré sú v plodoch obsiahnuté vo vyváženom pomere, čo je príčinou mimoriadnych liečivých účinkov. Blahodárne účinky však rakytník nemal iba na ľudí, dokonca aj kone, ktoré sa pásli v oblastiach, kde rástol rakytník, mali výrazne lesklejší nádych srsti ako ostatné kone. Odtiaľ tiež pochádza latinský názov rakytníka - Hippophae totiž v preklade z gréčtiny znamená trblietajúci sa kôň.

Rakytník je tŕnistým, opadavým kríkom, ktorý môže dorásť do výšky až 6 metrov. Okrasu vám v záhrade urobí nielen svojimi listami, ktoré sú po oboch stranách pokryté striebornými šupinkami, ale aj výraznými oranžovočervenými plodmi. Aby ste sa plodov dočkali, musíte vždy zasadiť samčie aj samičie rastliny v pomere cca 1:6 v prospech samičích rastlín. Rakytník rešetliakový je totiž dvojdomou rastlinou.

 


Rakytník rešetliakový


 

Pestovanie rakytníka rešetliakového

Keďže rakytník rešetliakový pochádza z nehostinnej Sibíri, je veľmi odolný a teda aj nenáročný na pestovanie. Najviac sa mu darí na slnečnom stanovisku v ľahšej, piesčitej a priepustnej pôde bohatej na vápnik. Na vlhšom stanovisku vám rakytník tiež vyrastie, ale v príliš mokrej pôde môže v zime namrznúť. Rakytník sa hodí k vysádzaniu neplodných a devastovaných pôd, využiť ho môžete aj na spevnenie brehov. Rakytník nie je náročný na zálievku, len pri dlhotrvajúcom suchu ho zalejte. Hnojenie taktiež nie je nutné, pretože o prísun živín sa starajú baktérie žijúce v koreňových hľuzkách. Staršie kríky treba na jar ostrihať, môžete vykonať omladzovací rez až na trojročné drevo. Prvých plodov sa dočkáte za 2 - 4 roky.

 

Kustovnica čínska

Kustovnica (lat. Lycium) patrí do čeľade ľuľkovitých (lat. Solanaceae). Najrozšírenejším druhom je kustovnica čínska (lat. Lycium chinense), ktorej plody, sú známe pod názvami wolfberry, goji či goji berry. Rovnaký názov sa vžil aj pre samotnú rastlinu. Kustovnica čínska rastie najmä v južných oblastiach Číny. Plody kustovnice sa v Číne používajú už po stáročia ako omladzujúce ovocie. V tradičnej čínskej medicíne má kustovnica svoje nezastupiteľné miesto, je považovaná za nenahraditeľný úplne univerzálny potravinový doplnok. Významný je najmä obsah betakaroténu, vitamínu C, B1 a B2. Kustovnica posilňuje obranyschopnosť a imunitu, pomáha znižovať krvný tlak, je vhodná pri nadmernom užívaní alkoholu a podporuje sexuálne funkcie. Kustovnica posilňuje zrak, upokojuje podráždené oči a zlepšuje ostrosť videnia.

 


Kustovnica čínska


 

Pestovanie kustovnice

Kustovnica je vytrvalým kríkom, ktorý môže dorásť do výšky až 3 metre. Kustovnica nie je náročná na pôdu a na pestovateľské podmienky, vyrastie takmer kdekoľvek. Najvhodnejšie je pestovanie kustovnice na slnečnom stanovisku a v ľahších pôdach. Zalievajte ju pri dlhotrvajúcom suchu, inak si vystačí s dažďovou závlahou. Hnojenie nie je nutné. Ak chcete kustovnicu udržať malú, musíte ju pravidelne zastrihávať a tvarovať. Kustovnice kvitnú od júna do októbra. Z kvetov sa neskôr vytvoria oranžovočervené plody. Rastlina plodí cca 2 - 3 rokom po výsadbe. Kustovnica je samoopelivá a v našich podmienkach plne mrazuvzdorná.

 

Minikiwi

Minikiwi (lat. Actinidia) patrí do čeľade aktinidiovitých (lat. Actinidiaceae). Jedná sa vlastne o drobnoplodú odrodu kiwi. Existuje okolo 40 druhov minikiwi. K najčastejšie pestovaným patrí hybrid nazvaný Actinidie Issa vzniknutý pravdepodobne skrížením Actinidia arguta a Actinidie rufy. Tento druh možno pestovať aj v nádobe ako balkónové kiwi. Ďalšou nespornou výhodou tohto kultivaru je jeho samosprašnost. Pre získanie plodov teda nepotrebujete samčie a samičie rastliny, ako je bežné u iných odrôd kiwi a minikiwi. Rastlina minikiwi je okrem toho, že plodí chutné plody, tiež veľmi pekná, má tmavo zelené listy a voňavé kvety kvitnúce v júni. Plody minikiwi majú rovnakú chuť aj tvar ako bežné kiwi, sú iba menšie (cca ako väčšie egreše). Minikiwi dozrievajú postupne, najchutnejšie sú v období, keď začnú ľahko mäknúť.

 


Minikiwi


 

Pestovanie minikiwi

Minikiwi možno pestovať bez väčších ťažkostí, dobre znáša mrazy. Ak rastlinu pred príchodom zimy ľahko prikryjete, nemusíte sa zimy obávať. Minikiwi vysádzajte na slnečné stanovisko do mierne kyslej, kyprej zeminy. Pôda by nemala byť prehnojená, pretože potom by rastlina síce bujne rástla, ale nechcela by kvitnúť. Po odkvitnutí môžete začať prihnojovať napr. Kristalon Start, tvorbu plodov môžete podporiť Kristalon Plod. Alternatívou je výsadba do veľkého kvetináča. Či už rastlinu zasadíte kdekoľvek, nezabudnite k nej dať podperu. Minikiwi Issa síce rastie pomaly, ale aj tak je dobré každý rok na jar vykonať rez. Kríky by nemali byť prehustené, po zbere odstráňte výhonky. Minikiwi kvitnú a plodia na nových výhonkoch vyrastajúcich zo staršieho dreva.

 

Pepino gold

Pepino gold (lat. Solanum muricatum) patrí rovnako ako kustovnica do čeľade ľuľkovitých (lat. Solanaceae). Pepino gold pochádza z Peru a Kolumbie. Veľkej obľube sa teší na Novom Zélande. V Česku síce nie sú podmienky pre pestovanie pepina úplne optimálne, ale aj tak si vlastné pepino vypestovať môžete. Pepino je vytrvalou rastlinou, u nás sa však často pestuje iba ako jednoročná (pestovatelia nemajú priestory pre prezimovanie). Pepino dorastá do výšky cca 30 - 50 cm. Kvety sú veľmi podobné kvetom zemiaku, plody sú vejcovitého tvaru. Zrelé plody sú žlté s výraznými tmavozelenými až hnedofialovými pruhmi. Rastliny s plodmi vnesú do každej záhrady kúsok exotiky.

 


Pepino gold


 

Pestovanie pepina gold

Pepino je zvyknuté na teplejšie podnebie, preto pri jeho pestovaní musíte dodržiavať základné pravidlá. Semená musíte vysievať veľmi skoro, najlepšie už na začiatku januára, pretože vegetačná doba pepina gold je veľmi dlhá. U neskôr zasiatych rastlín by už nemuseli dozrieť plody pred príchodom mrazov. Pepino gold má podobné teplotné nároky ako paradajka. V našich podmienkach sa väčšinou pestujú v kvetináčoch, aby príliš nerástli a skoro kvitli. Pre jednu rastlinu stačí kvetináč o veľkosti cca 40 cm. Vhodnou zeminou je univerzálny záhradnícky substrát. V polovici apríla rastline zaštipnite vrchol, aby sa rozvetvil. Pepino nie je mrazuvzdorné, preto ho na vonkajšie stanovisko preneste až keď nehrozia prízemné mrazíky. Nesvedčia mu ani teploty pod 6 °C, prestáva pri nich rásť. Počas sezóny rastliny pravidelne hnojte. Ak budete pepino zimovať, začnite na jeseň obmedzovať hnojenie aj zálievku a po dozretí plodov ho premiestnite do chladnejšej, svetlej a vzdušnej miestnosti s minimálnou teplotou 3 °C. Koreňový bal nesmie nikdy úplne preschnúť, preto pepino aj v zime občas zalejte.