Violky od chladných hôr až po trópy 2013-02-09

Pestrofarebné violky sú poslami jari

 

Violky sú nenáročné pestré jednoročné až dvojročné rastlinky, ktorých poznáme asi 450 druhov. Sú rozšírené v celej Európe, ale i v rôznych kútoch sveta, v trópoch aj v horách. Pre violky je na Slovensku charakteristický ľudový  názov sirôtky a v Čechách je to macešky.

 

 

 

 

 

Violky alebo sirôtky delíme do 3 základných skupín na základe času kvitnutia:

  1. Ranné violky – kvitnú počas jesene a skoro na jar, prípadne pri teplých zimách bez mrazov kvitnú aj vtedy. Majú menšie kvietky.
  2. Neskoré violky – kvitnú na jar, v tienistých polohách až do septembra. Sú podobne ako rané sirôtky mrazuvzdorné.
  3. F1 hybridy – pochádzajú z Japonska, majú stredné alebo veľké pestrofarebné kvety, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Prezimujeme ich v chladnej miestnosti alebo v skleníku.

 

Podľa veľkosti kvetov delíme violky do týchto skupín:

  1.  Pirnavské violy – ide o stredne veľké kvety veľkosti 4-5 cm
  2. Erfurtské ranné obrie violy – ide o kvety veľkosti 5-6 cm
  3. Švajčiarske obrie violy – ide o veľké kvety veľkosti 6-7 cm
  4. Quedlinburské obrie violy – ide veľmi veľké kvety veľkosti 6-8 cm

Rôzne druhy violiek


v antickom Ríme rastlinky violiek ospevovali antickí básnici.So šľachtením violiek sa začalo v roku 1810 v Anglicku. Prvé druhy violiek poznáme ako viola tricolor, viola lutea a viola calcarata. Podľa švédskeho botanika V.B. Wittrocka je odvodená najznámejšia dnešná odroda viola wittrokiana. V našich zemepisných šírkach sa vyskytuje 25 – 30 druhov violiek. Pôvodné plano rastúce rastlinky považovali ľudia za bylinky lásky a vernosti.

 

Latinský názov viola znamená červený odtieň modrej farby. Pre violky je na Slovensku charakteristický ľudový  názov sirôtka, macoška alebo violka v Čechách je to ľudový názov maceška, violka alebo květinka snaživá. Český výraz macešky je odvodený od usporiadania kvetu violiek a ich lístkov, ktoré pripomínajú macochu a jej dcéry. V minulosti však boli neobľúbené, lebo vraj prinášali do obydlí smolu a nešťastie. Snáď to bolo odvodené od toho, že violky sa pestovali najmä na hroboch zosnulých. Slovo sirôtka je odvodené od toho, že je violka osamelou kvetinkou. Vďaka svojej nenáročnosti a bohatým pestrým kvetom sú obľúbené v Holandsku, Francúzku a Anglicku.


Žltá odroda violky.


Sirôtky spolu s typicky jarnými kvietkami s narcismi, či tulipánmi tvoria krásny jarný záhon. Aj keď violky kvitnú najmä na jar, ich neskoršou výsadbou docielime ich jesenné kvitnutie až do príchodu zimy. Sú vhodné na pestovanie na kvetinovom záhone, v kvetináčoch, ozdobných debničkách, či závesných kvetináčoch.

 

Ako pestovať violky

 

Violky (lat.Viola) sú poväčšine dvojročné rastlinky, ktoré majú pestrofarebné kvietky rôznej veľkosti. Patria do čeľade fialkovité (lat. Violaceae). Pestujeme ich zo semien výsadbou priamo na kvetinový záhon alebo do skleníka, či pareniska. Neskoré violky vysádzame do pareniska vo februári – apríli, do exteriéru ich umiestňujeme v priebehu mája, keď teplota dosahuje už 15°C a majú aspoň 4 pravé lístky. V priebehu júna – júla vysádzame violky, ktoré nám budú kvitnúť na jeseň prípadne na jar. Neobyčajnou vlastnosťou violiek je, že veľmi dobre znášajú presádzanie aj počas kvitnutia. V prípade, že rastlinky violiek nebudeme neskôr presádzať, tak do jednej jamky umiestňujeme maximálne 3-4 semená. Semienka sadíme do vzájomnej vzdialenosti 20 cm. Na pestovanie violiek je vhodná stredne ťažká pôda s obsahom humusu. Neskôr ich sadíme na slnečné alebo polotienisté miesta do skupinových kvetinových záhonov nielen v nížinách ale aj v horských oblastiach. Treba však dať pozor na to, aby neboli vystavené nadmernému slnečnému žiareniu. Počas vegetačného obdobia ich polievame opatrne, lebo spotrebujú málo vody.


Rôzne druhy violiek.


Sirôtky majú jednoduchý koreň, krátku vystupujúcu stonku, podlhovasté stopkaté listy vajcovitého tvaru s pérovitodielnymi prilístkami.Kvety sirôtok majú 3- 8cm a môžu byť dvojfarebné alebo trojfarebné s hladkými alebo zvlnenými okrajmi korunných lupienkov. Kvietky hrajú temer všetkými farbami, sú jednofarebné, či kombinované, s okom aj bez oka. Ak chceme predĺžiť kvitnutie violiek, tak je potrebné priebežne odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Rastlinky violky opeľuje hmyz alebo sú samoopelivé. Plodom violiek je tobolka, ktoré ďalej rozširujú mravce. V prípade, že ich pestujeme v črepníkoch, počas zimy ich vôbec nepolievame. Počas zimného obdobia ho môžeme prezimovať v kvetináčoch, či závesných košíkoch v exteriéri.


Druh violky.


Tip

 

Violka (lat.Viola) je jednoročná alebo v našich podmienkach dvojročná rastlinka, ktoré má pestrofarebné kvietky rôznej veľkosti, čo závisí od jej odrody. Pestujeme ju zo semien, ktoré si vopred predpestujeme v parenisku alebo ich sadíme priamo na záhon. Violky umiestňujeme do stredne ťažkej pôdy s obsahom humusu do polotieňa, prípadne na slnečné miesto. Polievame ich opatrne. Kvety sirôtok majú veľkosť 3- 8cm a môžu byť dvojfarebné alebo trojfarebné s hladkými alebo zvlnenými okrajmi korunných lupienkov.


od semínka po sekačku