Kozlík nie je zviera, je to liečivka 2013-03-07

Kozlík lekársky (lat. Valeriana officinalis) je liečivou rastlinou z čeľade kozlíkovitých (lat. Valerianaceae). Kozlík lekársky je známy aj pod ľudovými názvami baldrián, mačací koreň, Odolen či čertikus. S kozlíkom lekárskym sa môžete stretnúť aj vo voľnej prírode, najhojnejšie rastie vo vlhších lesoch, na rúbaniskách, čistinách, na mokrých lúkach aj v priekopách. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. Kozlík lekársky je pestovaný pre svoj ​​podzemok, ktorý obsahuje veľa liečivých látok. 

 

 

Kozlík nemá štyri nohy a na hlave rohy ...

Kozlík lekársky je vytrvalou bylinou, ktorá môže dorásť do výšky cca 70 -150 cm. Byľ je priama, dutá a nevetví sa, vyrastá z nej niekoľko párov ústretových nepárnych listov. Podzemok najčastejšie dorastá do dĺžky okolo 5 cm. Okrem podzemku prijíma kozlík lekársky živiny a vlahu svetlo hnedými drátovitými koreňmi. Kvety sú drobné, nesúmerné. Jednotlivé kvety tvoria vidlanovité laty​​. Farba kvetov je biela až ružovkastá. Plodom je nažka.

 

 


Kozlík lekársky


 

 

Pestovanie kozlíka lekárskeho

Pestovanie kozlíka lekárskeho nie je zložité, v prírode prežije aj bez ľudskej starostlivosti. Stačí ho vysadiť na vhodné stanovisko. Kozlík lekársky najviac ocení polotienisté stanovisko s dostatkom vlahy. Prežije však aj na vlhšom slnečnom stanovisku. Ideálna je piesočnatá ílovitá pôda s neutrálnym pH. Kozlík nepohrdne ani pôdou bohatou na živiny. Semená kozlíka lekárskeho sa vysievajú tesne pred príchodom mrazov (cca október a november). Nezahŕňajú sa, pretože potrebujú na klíčenie svetlo. Semenáčiky vyklíčia až na jar. Ďalšie prihnojovanie ani špeciálna údržba nie je nutná. Ak nemáte na záhrade vlhkejšie stanovisko, je dobré kozlík v období sucha občas zaliať. 

 

Zber podzemku

Najvhodnejšou dobou pre zber odnoží s koreňmi je druhý rok po výsadbe v septembri a v októbri. Niektorí uprednostňujú zber ešte pred rozkvetom, pretože v tej dobe je obsah účinných látok najvyšší. Vykopaný pakoreň sa očistí od zeminy, opatrne sa umyej v studenej vode. Následné sušenie by malo prebiehať pozvoľne, teplota nesmie presiahnuť 35 °C. Veľmi silné odnože je možné pred usušením rozkrojiť. Keďže sú odnože veľmi aromatické, nesmie sa sušiť v blízkosti iných bylín, pretože by im svoj ​​typický oder odovzdali. Podzemok je sladkastej, korenistej chuti, neskôr až nahorklý. Pakorene schnú približne v pomere 4:1.

 

 


Koreň kozlíka lekárskeho


 

 

Liečivé účinky kozlíka

Kozlík lekársky obsahuje veľa účinných látok, vďaka ktorým má široké spektrum liečivých účinkov. Z podzemku sa najčastejšie pripravuje čaj (odvar) a tinktúra. Ich účinky sú preverené storočiami praxe a hojne sa využívajú aj v dnešnej modernej medicíne. Kozlík je považovaný za jednu z najúčinnejších byliniek na nespavosť a pre celkové upokojenie. Okrem týchto dvoch hlavných účinkov sa kozlík využíva aj pri srdcových neurózach prejavujúcich sa úzkosťou a búšením srdca. Pomáha pri nervovom vyčerpaní, migrénach aj pri nespavosti spôsobenej nadmernou záťažou. Užívanie kozlíka dokáže utíšiť bolesť, uvoľniť kŕče aj znížiť napätie svalov. Kozlík je možné užívať aj pri problémoch s nadúvaním, dávením aj pri poruchách štítnej žľazy. Proti týmto ťažkostiam pôsobí valeriána v akejkoľvek podobe. Na ženské choroby, podráždenosť, nervové otrasy aj pri nevoľnosti tehotných sa kozlík podáva najlepšie vo forme odvaru (čaju). Tinktúra, známa pod názvom "Baldriánové kvapky" sú používané na tlmenie prejavov epilepsie, pri kŕčoch vyvolaných rôznymi podnetmi aj pri silnej menštruácii. Svoje využitie nájdu aj pri tíšení bolestí hlavy, nervovom rozrušení a pri prepracovaní. Baldriánové kvapky sa užívajú 3x denne po 8 kvapkách. Využitie kozlíka lekárskeho je naozaj veľmi široké, takže ho možno užívať aj pri liečbe hystérie, malátnosti a celkovej slabosti. Pomôže dokonca aj od pálenia záhy. Po kozlíku lekárskom môžete siahnuť aj pri bolesti zubov. Do odvaru z kozlíka je možné pridať aj ďalšie bylinky, ktoré prehĺbia jeho účinky. Prínosná je kombinácia s ľubovníkom, medovkou, mučenkou, chmeľom alebo napríklad s levanduľou.

 


Kvet kozlíka lekárskeho


 

 

Varovanie!

Kozlík lekársky má síce veľa priaznivých účinkov, ale s jeho užívaním sa to nesmie preháňať. V malých dávkach lieči a upokojuje, vyššie dávky však môžu vyvolať výrazný útlm centrálnej nervovej sústavy. Vhodné nie je ani dlhodobé užívanie, pretože môže vyvolať zažívacie ťažkosti, nevoľnosti, bolesti hlavy aj srdcové problémy. Kozlík by sa nemal užívať dlhšie ako tri týždne v kuse. 

 

zaujímavosť

Ľudový názov "mačací koreň" je odvodený z toho, že valeriána silne vábi a vzrušuje mačky, ktoré sa v ňom pri sušení radi váľajú.

 

od semínka po sekačku