Rastliny na sušenie a tvorba suchých väzieb 2013-03-11

Pre zručných zahrádkárov nájdeme letničky, ktoré majú estetické využitie aj v usušenom stave. Premýšľate, čo vysadiť na záhon, aby krásne kvitol a ešte bol z rastlín ďalší úžitok a potešenie pre oko po zvyšok roka? Skladbu rastlín, ktorú si vyberiete pretkajte letničkami vhodnými na sušenie.

 

 

 


Letničky vhodné na sešenie


 

Slamienky a iné rastliny na sušenie

Slamienka je najčastejšie pestovaná rastlina na sušenie. Pôvodom pochádza z Austrálie, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta. V našich podmienkach ju pestujeme ako letničku, je citlivá na mráz a nízke teploty. Slamienky vysievame od polovice apríla na určené stanovisko. Rastliny kvitnú neskôr. Ak potrebujete kvety rýchlejšie, predpestujte si ich v skleníku či v parenisku. Pri izbovej teplote klíči osivo 10 dní, potom vypestované sadeničky presádzame na vybrané stanovisko na záhone. Slamienky začínajú kvitnúť 6 týždňov po výsadbe. Kvetenstvo slamienok a jej zber na sušenie vykonajte za plného kvetu. Zrelé slamienky rady prerastajú a prerastá aj ich kvetenstvo.


Limetka chobotnatá - je letnička vhodná na sušenie a krásne doplní slamienky v suchej väzbe. Dorastá do výšky 50 60 cm, kvitne na žlto, modro, červeno, bielo. Farebná škála je vysoká, uplatní sa aj v smútočných, či slávnostných väzbách. Je to krátkodobá letnička, ktorú môžete vysievať už vo februári. Neznáša vysoké horúčavy. Zálievka musí byť pravidelná. Ak nekvitne, nechajte cca. 14 dní bez vlahy, potom zalejte, nádherne vykvitnú.


Smilek - smilek v červenej farbe a smilek v ružovej farbe - je veľmi podobný slamienke. Patrí k juhoafrickým vytrvalým rastlinám. K pestovaniu rovnako ako slamienka potrebuje slnečné miesto, chránené pred vetrom a dobre priepustnú pôdu.


Laskavec - jeho pôvod je v subtropickom pásme Ameriky. K dobrému rastu potrebuje teplú, vápenitú, dobre výživnú pôdu na slnečnom stanovisku. Semienka vysadené v máji vzídu do dvoch týždňov. Na 1m2 záhonu vysaďte max 6-10 semienok. Vzhľadom k robustnejšiemu vzrastu môžete rastline pomôcť podporou. Dlho bol láskavec považovaný za burinu. Svoje uplatnenie našiel práve v suchých väzbách. Je zaujímavý a dekoratívny. Zbiera sa skôr ako sa kvety zmenia na semená. Suší sa bez listov v prevzdušnenej miestnosti. Nesušíme na priamom slnku.


Černuška - pochádza zo Stredomoria, kde je považovaná za burinu aj korenie. Ozdobné na černuše nie sú kvety, ale plody, ktoré sú rôznofarebné mechúriky. Černuchu je dobré vysievať už na jeseň. Klíči dlhšie. Po odkvitnutí sa vytrhávajú celé rastliny aj s koreňmi a sušia sa skôr, než kapsuly úplne zaschnú.


Plamenník - lepšie prospieva, ak si ho predpestujeme, ale semienka samozrejme môžete vysiať priamo na záhon. Vysádza sa v máji do prehriatej pôdy. Plamenník bol známy už v starej Indii. Plamenník obsahuje veľa vody, najlepšie ho vysušíte v teplovzdušnej sušičke.


Stračonôžka - Vyhovuje jej dlhé a suché leto. Pochádza totiž z Ázijských stepí. Je preto vhodnejšie ju nechať zaklíčiť už na jeseň. Ak výsev vykonáte až na jar, začnite s výsevom skoro, aby ste sa dočkali kvetov. Od júna potom môžete žať. Kvety potierame glycerínom, aby sa nerozpadali pri sušení.


Cínia - vznikla krížením už cca. pred 150 rokmi. Vysievajte v marci do skleníka. Presádzajte v máji na slnečné stanovisko s dobre priepustnou pôdou. Suší sa v tmavej miestnosti bez listov.

 


Letničky vhodné na sušenie


 

Okrasné trávy na sušenie

Trávy sú ozdobou a potrebným doplnkom každého záhonu. Majú krásne zelené, či striebristé listy. Lesklé. Využitie nájdu do každej kytice aj čerstvo zrezané. Pri výsadbe tráv dbajte na dobre skyprený záhon min. do hĺbky 30 cm. Do pôdy zapracujte silnú vrstvu kompostu. Do zadnej časti záhona vysievajte vysoké trávy. Trávy vyššieho vzrastu môžete mať aj ako solitér na kraji záhonu, u cestičky.


Kostrava červená (lat. Festuca Gautier) - je trsnatá tráva s tuhými listami. Vždyzelená, dorastá do výšky 10 cm. Kvitne od júna do júla. Po zvädnutí kvetov môžete trávu úplne zastrihnúť.


Zajačí chvostík (lat. Lagurus ovatus) - čiže sametovka. Dorastá do výšky 4-50 cm. Je pôvodom zo Stredomoria. Má biele, nadýchané klasy.


Briza maxima - kraslica - dorastá do výšky 5-100 cm. Je tiež pôvodom zo Stredomoria. Pestuje sa v okrasnej verzii. 


Lesknica (lat. Phalaris arundinacea) - má bujný rast a bielo pruhované listy. Dorastá do výšky 90 cm.


Pampová tráva (lat. Cortaderia selloana rosea) - má krásne šedozelené listy s ostrým okrajom a dekoratívne striebristé klasy. Dorastá do výšky 250 cm.


Do suchých väzieb môžeme pridať aj kukuricu jahodovú, či ďalšie ozdobné kukurice.

 


Kukurica jahodová


 

Zaujímavou dekoráciou pre jesenný čas sú samozrejme tiež okrasné tekvice rôznych tvarov. Ktoré si môžete predpestovať už teraz v rašelinových tabletách.


Môžete tiež využiť už namiešanú zmes letničiek na sušenie.

Ak máte radi ručné práce a spracovávate ďalej vypestované rastliny, určite využijete aj sušené rastliny a ostatné pomôcky na väzbu kytíc, vencov a aranžmánov, ktoré zdobia naše obydlia, či stôl v zamestnaní po celý rok. Tiež môžete tvoriť dekorácie lepených obrázkov zo slamienok. Ručne vyrobené aranžmány oživia vašu kuchyňu, chalupu alebo pergolu. Do tvorby môžete zapojiť aj deti. Použite ľahko tvarovateľný drôt, či držiak na kvety z našej ponuky. Slamienky, tekvice aj kukurica poslúži aj ako krásny darček priateľom, ktorí sa za vami prídu potešiť z vašej záhradky,

 

Semienka letničiek v eshope

od semínka po sekačku