Čo vysadiť skoro na jar 2013-03-14

Teplé slnečné lúče prebúdzajú k novému životu prírodu navôkol – trvalé okrasné rastliny, ovocné stromy, ale aj nadšených záhradkárov. Marec a apríl sú najvhodnejšími mesiacmi na začatie prípravných prác v záhrade, či začatie výsadby nových okrasných kvetín a drevín  a na tvorbu domácej zeleninovej záhrady. Všetko však záleží od počasia, ktoré býva niekedy v jarných mesiacoch nevyspytateľné a hlavne v apríli veľmi premenlivé. Do záhradných prác sa treba pustiť s vopred premysleným plánom, čo vám vaša záhrada niekoľkokrát do roka vráti, tým, že krásne rozkvitne, či bohato urodí. V dnešnej dobe je práve starostlivosť o vlastnú záhradu vhodným relaxom a doplnkom k povolaniu, ktoré vykonávate, či životný štýl, ktorému holdujete. Ako povedal klasik:

 

 „Záhradník, potrebuje jedentisíc sto rokov, aby vyskúšal, poznal a prakticky zhodnotil všetko, čo treba. Lacnejšie to dať nemôžem, ibaže by som zľavil 5%, že ste to vy a že azda nemusíte pestovať všetko, hoci to stojí zato; ale budete sa musieť poponáhľať a nestratiť ani jeden deň, ak chcete za ten čas urobiť všetko, čo treba. Človek má dokončiť, čo začne; ste to svojej záhradke povinní. Recept vám na to nedám,; musíte to skúsiť sami a vytrvať.“

K. Čapek: Záhradníkův rok

 

Začiatok jari v záhrade

 

Pre záhradkárov je práve jar najnáročnejším obdobím v roku. Od jarných prác vykonaných v záhrade závisí úspech celej sezóny a krása záhrady, ktorá poteší nejedno oko nielen majiteľa záhrady, ale i náhodného návštevníka, či okoloidúceho. S prácami múdry záhradkár začína po zídení posledného snehu a počas slnečného suchého počasia.


Prvé kroky záhradkára by mali viesť k odstráneniu zabudnutých opadaných listov spod ovocných stromov a okrasných kríkov. Ak ste boli na jeseň nedbanliví nájdeme opadané listy a suché vetvičky. Pohrabané listy môžeme umiestniť do kompostu, suché vetvičky spáliť napr. v peci. Následne odstránime zimnú nástelku z trvaliek, ruží a okrasných krov, avšak nevyhadzujme ju môže sa pri náhlom zhoršení počasia ešte zísť. Ďalej by sme sa mali zamerať:

 

  • na výsadbu  a presádzanie cibuľovín

Počas marca, v chladnejších oblastiach v apríli začínajú kvitnúť jarné cibuľoviny ako sú tulipány, narcisy, hyacinty, či krokusy. Priebežne z nich odstraňujeme odkvitajúce súkvetia preto, aby zbytočne nevytvárali semená. Následne ich treba vybrať, keď im začínajú žltnúť listy. V tomto čase môžeme presádzať aj snežienky v plnom kvete a začať s vysádzaním letných cibuľovín ako sú napr. gladioly a ďalšie druhy hľúznatých a cibuľových kvetín.


Tulipány v záhrade.


 

  • na kvety - trvalky a letničky

V prvom rade odstránime z existujúceho záhonu trvaliek zaschnuté časti rastlín a kvety, ktoré vytiahol mráz jemne zatlačíme tak, aby im nezaschli korene. Potom začíname vysádzať, resp. presádzať aj také druhy trvaliek, ktoré budú kvitnúť v lete alebo na jeseň. Priamo na okrasné záhony môžeme začať vysádzať okrasné letničky. Ak pretrváva suché počasie, treba ich pravidelne zalievať.

 

  • na stromy, kry a popínavé rastliny

Už v priebehu marca, začiatkom apríla začíname s presvetľovacími a omladzovacími rezmi kríkov, živých plotov a stromov, ktoré nám kvitnú na konci jari a v lete. Rezy ošetríme latexom alebo štepárskym voskom, čím zabránime následnej infekcii. Začíname s výsadbou živého plota, kde na 1m živého plota použijeme 5 rastlín avšak pri cypruštekoch a tujách dodržiavame menšie zhruba 40 cm odstupy. V prvom rade je potrebné všetky okrasné kríky skontrolovať, či neboli poškodené mrazom, ak áno, tak treba poškodené konáriky odstrániť. Ovocné kríky ako sú egreše, či maliny hlboko zrežeme. Hlbokým rezom kríkov vyvoláme ďalší intenzívny rast. Začiatkom apríla končíme so zimnými postrekmi proti chorobám a škodcom na ovocných stromoch. Okolie koreňov je dobré prerýľovať, pohnojiť a urobiť v ich okolí nástelku. Počas apríla striháme aj niektoré druhy popínavých rastlín ako je veľkokvetý plamienok, vistéria, či zemolez. V polovici apríla sadíme aj vždyzelené listnaté stromy, nové ovocné stromy a ihličnany. Čerstvo vysadené dreviny často zalievame a v prípade, že sú umiestnené na slnečnom stanovisku je potrebné zabezpečiť im mierne tienenie. Počas apríla je nevyhnutné ukončiť aj sadenie ovocných stromov a krov. Uvoľnené kmene mladých stromčekov je vhodné priviazať ku kolíkom.


Stromy na jar.  • na trávnik

Tráva po roztopení snehu rastie ako z vody. V prípade, ak chceme mať na dvore krásny a hlavne nízky trávnik je nevyhnutné trávu koncom apríla úplne zostrihať a vyčesať z nej odumreté listy pomocou ventrikulačných hrablí. Ak máme v rámci trávnika umiestnené jarné cibuľoviny ako narcisy, či tulipány, je dobre počkať, kým im listy nezačnú žltnúť, lebo inak by nám v nasledujúcom roku už  nevykvitli. Potom na prázdne miesta nasypeme trávovú zmes, opravíme okraje trávnika a odstránime z neho mach. Ušliapaný trávnik skúsime prevzdušniť špeciálnym náradím.

 

V prípade, ak chcete v tomto roku zakladať nový trávnik, vhodný čas je práve koncom marca, začiatkom apríla. Pred jeho založením je potrebné pôdu dobre prehnojiť. Zároveň je dôležité vybrať správny substrát, zarovnať nerovnosti na trávnatej ploche, ktoré spôsobila zima a zarovnať okraje. Všetky tieto kroky nám ušetria do budúcnosti veľa času. Nový trávnik je dobré kosiť až vtedy, keď narastie do výšky cca 7-8cm.


Trávnik v záhrade.


 

  • na zeleninu a ďalšie rastliny

V tomto období nezabúdajme ani na jahodový záhon, kde dávame pozor na to, aby nám nezarástol burinou. Zároveň odstránime odumreté listy a odnože, ktoré sme si predtým nevšimli. Môžeme do pôdy pod jahodami pridať síran draselný, lebo podporuje tvorbu mäkkých pletív. Pre docielenie skoršej úrody môžeme záhon s trsmi jahôd prikryť čiernou polyetylénovou fóliou s otvormi pre jednotlivé rastlinky. Fólia zabraňuje rastu buriny, ale aj nadmernému vysychaniu pôdy a sčasti chráni plody pred znečistením.

 

Ak je pôda už primerane suchá a teplejšie priaznivejšie počasie s malým výkyvom teplôt môžeme vysievať zeleninu – karotku, cviklu, fazuľu alebo hrach. Do vopred pripraveného skleníka umiestňujeme predpestované priesady napr. rajčiakov.

 

Ako si vytvoriť vlastnú zeleninovú záhradu

 

Práce v zeleninovej záhrade závisia hlavne od počasia, ktoré býva na jar väčšinou premenlivé. Počas slnečného a suchého počasia sa zemina v záhrade dobre drobí, preto je dobre ju pripraviť na siatie semien. Najprv povrch pôdy jemne prehrabeme, vytriedime z nej kamene, konáriky a ďalšie nečistoty, ktoré na záhon nepatria. Následne si vytýčime, ktorým smerom pôjdu zeleninové riadky. Najlepšia orientácia riadkov je v smere sever – juh, teda množstvo dopadajúceho svetla je dostatočné, rastlinky pohltia vychádzajúce ako i zapadajúce slnko. V prípade, ak budete riadky smerovať v smere východ – západ, rastlinky na severnej časti riadkov sú  počas celého dňa v tieni, preto pomalšie dozrievajú a menej rodia. Ďalším krokom je vytýčenie si budúcich riadkov. Začiatok prvého riadku označíme  kolíkom a druhý kolík spojený s motúzom zapichneme na druhom konci riadku do hĺbky asi 15cm. Potom jedným z kolíkov otáčame dovtedy, kým nie je motúz celkom napnutý. Až potom kolík zapichneme kolík hlbšie do zeme.


Zeleninová záhrada.


 

Sadíme rôzne druhy zeleniny

 

Bôb

 

Ako prvý v poradí môžeme začať siať popínavú zeleninu ako napríklad hrach a bôb. Oba druhy zeleniny sadíme na začiatku apríla. Bôb dorastá do výšky asi 60 cm, niektoré odrody aj do výšky 120 cm, preto mu musíme pre nich zabezpečiť oporu. Bôb umiestňujeme  do stredne ťažkých až ťažkých pôd bohatých na humus. Obe rastlinky majú pomerne veľké semená, ktoré sadíme do vzájomnej vzdialenosti 40-60 cm. Tieto rozostupy dodržiavame aj pri ďalších druhoch zeleniny. Semená hrachu a bôbu môžeme vysievať aj do dvojriadkov a to tak, že sa pripraví jedna brázda asi 20cm široká a semená rastlín potom vysievame po obidvoch jej krajoch, do dvoch samostatných riadkov, medzi ktorými je asi 15cm medzera. Nakoniec semená zasypeme zeminou a riadok označíme dátumom sejby s názvom zeleniny a jej odrody. Dobrou radou na záver je umiestnenie niekoľkých semien navyše na konci riadku, aby sa nimi mohli nahradiť prípadné nevyklíčené semená. Pred nepriaznivým počasím chránime krytom.


Rastlinka bôbu.


Hrach

 

Poznáme niekoľko druhov záhradného hrachu a to: hrach cukrový, hrach stržňový, či hrach na lúskanie. Hrach je vo všeobecnosti nenáročnou zeleninou na pestovanie. Sadíme ho na záhon do hlbokej pôdy v období od konca marca do konca apríla. Má dlhé kolovité korene, ktoré rastlinu zásobujú vodou, preto rastlinku netreba polievať. Pri rastlinkách veľkosti cca 15 cm začíname hrachový záhon odburiňovať, vysoká burina a jej následné odstraňovanie môže vážne poškodiť korene hrachu. K vyšším rastlinkách umiestňujeme drevené opory dlhé aspoň 1m, inak rastlinky ľahnú k zemi a začnú hniť. Zelený hrášok zbierame skôr ako semená dosiahnu konečnú veľkosť, v mliečnej zrelosti. Prv zbierame spodné struky, lebo tie dozrievajú skôr. Včasným zberom podporíme ďalšie kvitnutie rastlinky a tým aj tvorbu strukov. Po ukončení zberu rastlinku hrachu zrežeme tesne nad povrchom pôdy tak, aby jeho kone ostali v zemi. Následne vysadené rastlinky, ktoré vysadíme ne záhon po hrachu, budú čerpať dusík, ktorý vyprodukovali hrčkotvorné baktérie  na koreňoch hrachu.

 

Cibuľa

 

V našich klimatických podmienkach sadíme cibuľu začiatkom apríla potom, čo pôda po zime preschne. Pre pestovanie cibule je potrebné pripraviť záhon  a to ešte v priebehu jesene.Záhon prerýľujeme do maximálnej hĺbky 15 -20cm a necháme ho uľahnúť. Semená umiestňujeme do ľahších až stredne ťažkých pôd obohatených humusom do hĺbky 1 – 1,5 cm. Počas vegetácie pravidelne okopávame záhon s cibuľou, aby nebol zarastený burinou a v počas suchých dní záhon pravidelne zalievame. Avšak nepolievame ju v druhej polovici vegetačného obdobia. Počas celého obdobia rastu a dozrievania neprihŕňame k cibuli zeminu, aby neutvárala dlhé krky. Cibuľu zbierame vtedy, keď jej začínajú žltnúť lístky, cibuľa sa zaťahuje a hnedne. Zbierame ju tak, že cibuľu chytíme za vňať a vytiahneme zo zeme, môžeme ju nechať  istý čas na hriadke, aby oschla.


Cibuľa biela.


Mrkva

 

Mrkvu pre skorý zber vysievame na zákon do ťažkej a hlbokej pôdy bohatej na vápnik v priebehu marca. V kamenistej pôde sa mrkva deformuje a jej koreň je rozvetvený a pokrivený. Podľa dĺžky koreňa rozoznávame mrkvu krátku, strednú a dlhú. Stredné a dlhé odrody mrkvy sú určené na zimné uskladnenie. Podľa zakončenia koreňa rozoznávame kultivary končisté alebo tupé. Podľa potreby mrkvový záhon okopávame, odburiňujeme, prípadne hnojíme. Pred hlavným zberom by nemali byť odhalené mrkvové korene, lebo ju môžu napadnúť škodcovia. Mrkvu určenú na skladovanie zbierame jednorázovo, čím skôr. Za suchého počasia sa môže stať mrkvy potravou pre škodcov, za daždivého počasia jej môže pukať koreň. Mrkvu zbierame tak, že koreň očistíme od hrubej hliny a jej vňať zrežeme vo výške asi 10cm. Následne ju umiestnime do debny a to tak, že ju vrstvíme tak, aby mala vedľa seba hlavu a hrot. Jednotlivé vrstvy od seba oddeľujeme vrstvou zmesi rašeliny s pieskom alebo suchou zeminou. Kopu prikryjeme nakoniec slamou alebo senom.


Zväzky mrkve.


Paštrnák

 

Ide o koreňovú zeleninu, ktorá sa nápadne podobá petržlenu. Paštrnák je ideálnou zeleninou aj pre záhradkárov začiatočníkov, lebo sa ľahko pestuje. Sadíme ho na záhon už začiatkom apríla, do pôdy, ktorá bola rok predtým hnojená. Semená paštrnáka klíčia pomerne pomaly a vchádzajú do mesiaca. Počas vegetačného obdobia záhon s paštrnákom pravidelne odburiňujeme. Koreň paštrnáka má sladkastú chuť a upravuje sa podobne ako petržlen, mrkva, či zeler. Prvé jesenné mráziky zničia nadzemnú časť rastliny, ale koreňu neublížia. Labužníci hovoria, že paštrnák ošľahnutý prvými mrazmi je najchutnejší. Nespotrebované korene necháme na záhone aj počas zimy, na jar ho však čím skôr vyberieme, aby nevybehol do kvetu a jeho koreň nezdrevnatel.

 

Hlávkový šalát

 

Čerstvý  hlávkový šalát je zdrojom veľkého množstva vitamínov, karoténu a iných špecificky účinných látok. Pestuje sa prevažne na jarnú spotrebu. Semená šalátu je vhodné si najskôr predpestovať v parenisku a na samotný záhon ho umiestňujeme najskôr koncom marca až začiatkom apríla do sponu 30x30cm. Šalát nie je náročný na pestovanie, avšak neznáša studené zamokrené pôdy, preto ho pestujeme v ľahkej piesočnatej pôde. Je náročný na zálievku, preto ho musíme pravidelne zalievať. Na to, aby sme zlepšili schopnosť koreňovej sústavy prijímať vodu, je vhodné suchú pôdu obohatiť dobrým kompostom alebo rašelinou. Hlávkový šalát má rád slnečné stanovište a teplé miesta chránené pred vetrom. V čase zberu by mala byť hlávka šalátu pevná, keď ju zľahka stlačíme. Najdôležitejšou vlastnosťou šalátu je sviežosť, preto ho zrezávame v čase, keď je najkvalitnejší, teda skoro ráno alebo neskoro večer. Cez deň je šalát totiž trochu zvädnutý a menej svieži (poklesne napätie v bunkách).


Hlávkový šalát.


 

Prvé kvety vo vašej záhrade

 

Už v priebehu apríla treba rozmýšľať nad prípravou letných alebo jesenných kvetinových záhonov, takisto záhonov, kde umiestnime tzv. letničky. Letničky sú jednoročné rastliny, ktoré používame na okrasné účely do kvetináčov na balkón, na výsadbu na skalku alebo na kvetinový záhon. V prvom rade je potrebné určiť stanovište pre kvetinový záhon. Samotné rastlinky letničiek môžeme predpestovať zo semien v parenisku v priebehu marca. Ich výsev do záhrady prebieha v apríli - máji, keď už definitívne pominú posledné mrazíky. Letničky sadíme do vzájomnej vzdialenosti 30 cm. Ich vegetačné obdobie je v našich podmienkach najviac 10 mesiacov. Vyrastú, vykvitnú a vytvoria semená.

 

Prvými poslami jari v záhrade bývajú známe snežienky. Snežienky sú prvými jarnými cibuľovinami. Sú to drobné krehké rastlinky s jasne bielymi kvietkami. Na svoj rast potrebujú výživnú, ľahkú pôdu. Kvety snežienok kvitnú už vo februári, vo vyšších polohách v priebehu marca, niekedy vyčnievajú ešte z topiaceho sa snehu. Sú poslami jari, keď vykvitnú je nepochybné, že zima je na ústupe a jar prichádza.


Snežienky na záhone.


Kolorit jarnej záhrady dokresľujú aj typické žlté kvety narcisov. Narcisy patria medzi nenáročné cibuľoviny, ktoré vypestuje aj záhradkár začiatočník. Cibuľky sadíme na jeseň v priebehu septembra až do polovice októbra. Samotná výsadba je jednoduchá, cibuľku umiestnime do vopred pripravenej jamy vo vzájomnej vzdialenosti 10 cm, zasypeme ju a polejeme kvôli lepšiemu a rýchlejšiemu zakoreňovaniu. Umiestňujeme ich na slnečné stanovište, kde je aspoň pol dňa intenzívne slnečné žiarenie. Narcisy vytvárajú biele, žltobiele alebo žlté kvietky v závislosti od odrody. Sú vhodnou rastlinkou pre malé deti, aj vďaka ich pestovaniu si môžu detičky vytvoriť vzťah k prírode.


 

Narcisi na záhone.


Trojicu typických jarných kvietkov dopĺňajú tulipány. Tulipány sú takisto zástupcami cibuľovín. Vysádzajú sa počas jesenných mesiacov (september- október). Rastlinky tulipánov obľubujú slnečné miesta, lebo ich domovom sú stepi a slnečné horské svahy. Neznášajú vlhké íľovité  pôdy, preto ich sadíme do bežného záhradníckeho substrátu. Cibuľky tulipánov sadíme do hĺbky asi 10 cm a do vzdialenosti asi 5 cm. Tulipány kvitnú pestrofarebnými kvetmi  vo farbách od bielej, cez ružovú, oranžovú, červenú, odtiene modrej až po čiernu. 


Tulipány na záhone.


Tip

 

Jar je už za dverami. Ak patríte medzi nadšených záhradkárov, je práve najvyšší čas začať s prácami v záhrade, v prípade ak si chcete zabezpečiť dostatok zeleniny a ovocia v bio kvalite nielen na okamžitú spotrebu, ale i na zimné uskladnenie. S prvými teplými lúčmi slnka sa poberte do záhrady a začnite s jarnými prípravami záhrady. Bude to pre vás príjemným relaxom, ako i osviežením po dlhej a náročnej zime.


Košík  

Žiadne produkty

Poštovné 0,00 €
Spolu 0,00 €

Košík Pokladňa

váš účet

Už ste registrovaní? ?

Přihlásiť :

prvá návšteva ? ?

Registrovať