Levanduľa pre váš pokojný spánok 2012-08-20

 

Levanduľa – Stredomorská krásavica

Čarovná, skvostná, liečivá a stále voňavá bylina vo vašej záhrade. Takto môžeme v krátkosti  charakterizovať tak unikátnu liečivú bylinku ako je levanduľa úzkolistá.

 

Levanduľa úzkolistá (lat.levandula augustifolia) alebo devanduľa, dulenka, vandelička, lavandula, pravá levanduľa - to sú všetky ľudové názvy pre stále voňavú bylinu. Radíme ju do čeľade hluchovkovité. Jej odborný názov je odvodený od latinského slova lavare, čo v preklade znamená umývať.

 

Prvú písomnú zmienku nachádzame už 77 rokov pred n.l. v diele gréckeho lekára Discoridesa, ktorý počas života zbieral bylinky Stredomoria a skúmal ich účinky. Levanduľu charakterizoval ako upokojujúci liek na bolesť hlavy, krku a liečivo na ošetrovanie otvorených rán na pokožke. Už v minulosti teda Gréci a Rimania používali práve levanduľu na vonné kúpele, prevoňanie vlastného tela, svojich postelí a v neposlednom rade na dezinfekciu vzduchu v miestnosti, kde ošetrovali chorého. Niekoľko konárikov spálili a izbu prevoňala nápadná ostrá vôňa, ktorá mala zároveň antibakteriálne účinky. V starovekom Egypte používali levanduľu ako prísadu do mydiel, parfémov a pri balzamovaní mŕtvych.

 

Na začiatku stredoveku bola levanduľa označovaná ako „rastlina Matky Božej“, ktorá zaháňala necudné chúťky. Vďaka svojej intenzívnej vôni dokázala levanduľa „vyhnať démonov.“ Významnú úlohu zohrala aj v časoch morovej nákazy, kedy ľudia verili, že olej z levandule pôsobí proti tejto chorobe. V 17. – 18. storočí si každá správna dáma do kúpeľa pridávala práve liečivú levanduľu, ktorá podľa nich pôsobila pozitívne na zachovanie mladosti a sviežosti.

 

Modrofialová levanduľa

 

Levanduľa je rozkonárený poloker v dolnej časti drevnatý vyrastajúci do výšky zhruba 60cm. Svoju plnú veľkosť dosahuje v treťom roku života. Vyrastá v dobre priepustných piesčitých pôdach s obsahom vápenca. Levanduľa je milovníkom slnečných stanovíšť, čím má viac slnka, tým je krajšia a voňavejšia. Rastlinku levandule zalievame až keď je pôda úplne suchá, jedná sa o suchomilnú rastlinu. Má zelenosivé protistojené, čiarkovité a plstnaté listy. Kvety levandule sú nádhernej modrofialovej farby a kvitnú v období od júna do augusta. Následne levanduľa vytvára plod, ktorým je štvorsemenná tvrdka s lesklými čiernymi semenami.  Zbierame hlavne kvety, prípadne lístky. Levanduľu sušíme  rozloženú na sitách alebo zviazanú v trsoch pri teplote do 35 ̊C. O 70-80% hmotnosti ju oberá práve sušenie.Veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o túto nenáročnú bylinu je jej pravidelné strihanie. Levanduľu  striháme aj dvakrát do roka – na konci leta po odvitnutí a potom na jar. Dbáme na to, aby sme nezastrihávali do drevenej časti rastlinky. Dve tretiny rastlinky ostriháme, zvyšná jedna tretina levandule vyženie ďalšie lístky.Levanduľu pestujeme zo semien alebo z odrezkov, ktoré získame jej pravidelným zastrihávaním. Semená vysievame na jar (február–marec) do pareniska, pri teplote 20 ̊C nám vyklíčia zhruba za 3-5 týždňov. Keď malé rastlinky levandule dosiahnu veľkosť 10cm, môžeme ich umiestniť na záhon do sponu 40x50cm. Odrezky veľkosti 10-15cm sadíme priamo do pripraveného substrátu.Dulenka ako ľudovo nazývame levanduľu, nie je mrazuvzdorná rastlina. Na zimu ju prikrývame čečinou alebo jutovým plátnom, v prípade jej pestovania na balkónoch ju na prezimovanie umiestňujeme do chladných miestností.Životnosť levanduľového kra je 20rokov, pokým krík úplne nezdreveneje. Vtedy nastáva čas na pestovanie novej rastlinky zo semien alebo odrezkov.

 

Levanduľa – liečivá krásaKvety levandule používame na utíšenie a ukľudnenie pri migréne, závratoch, hystérii, nervovom preťažení a pri nespavosti. Zároveň levanduľu odporúčame užívať pri rôznych kolikách – žalúdočných, črevných ba i obličkových. Počas sezónnych ochorení ako sú
chrípka, bronchitída je používame na inhalovanie.Olej pripravený z levandule môžeme využiť na masáže pri reumatických ochoreniach a neuralgii, kde pôsobí osviežujúco a povzbudzujúco.Levanduľová silica dráždi sliznicu tráviaceho ústrojenstva a obličiek, preto ju môžeme užívať
vnútorne v množstve maximálne 8kvapiek v jednej dávke, ale zriedených s vodou.Na zabezpečenie dobrého a pokojného spánku používame malé vrecúška z ľanového plátna naplnené sušenou levanduľou (kvety+listy). Vložíme ich pod vankúš a necháme pôsobiť, mala by nám navodiť príjemný a pokojný spánok.Vrecúška naplnené levanduľou používame aj do šatníka na odpudenie bytových molí. Odpudzuje nielen mole, ale i muchy a komáre, naopak priťahuje včely.  Sušená levanduľová zmes si uchováva počas veľmi dlhého obdobia sviežu arómu. Na dosiahnutie, čo najintenzívnejšiej arómy musíme zbierať kvety levandule s vňaťou alebo len samotné kvety na začiatku kvitnutia, lebo len vtedy obsahujú najviac aromatických látok.  Levanduľový kúpeľ krásne vonia, osvieži a dobije človeka energiou, ale i zlepší stav kožných ochorení a pôsobí omladzujúco na pokožku.V kuchyni sa využívajú  listy a kvety levandule, ktoré svojou nahorklastou chuťou pripomínajú mätu, rozmarín alebo tymián.Produkty s „príchuťou „levandule“Levanduľový čaj alebo zápar

V 1 litri vody zvaríme 20g čerstvých levanduľových kvetov alebo 10g sušených kvetov. Následne necháme lúhovať 5 minút a scedíme. Levanduľový čaj podľa chuti osladíme medom.

 

Levanduľová tinktúra

Pripravíme ju tak, že do 250ml liehu pridáme 25g levandule. Zmes necháme lúhovať v dobre uzatvorenej nádobe dva týždne. Takto pripravenú zmes precedíme a uskladníme do tmavých nádob. Levanduľovú tinktúru používame na masáž spánkov pri bolestiach hlavy, ako vodu po holení a pod.

 

Levanduľová masť

Do 1 kilogramu domácej masti pridáme 100g včelieho vosku a zmes zohrejeme vo vodnom kúpeli. Neskôr pridáme 250g levanduľových kvetov (čerstvých) a 10 minút intenzívne miešame. Necháme odstáť 24hodín, opät zohrejme  a cez plátno precedíme. Takto pripravenú levanduľovú masť skladujeme na chladnom a tmavom mieste.  

 

Prostriedok na ochranu izbivých rastlín pred voškami a roztočmi

Do 500ml vody pridáme 10kvapiek levanduľového oleja a 4lyžice slnečnicového oleja. Týmto roztokom striekame napadnuté rastliny jeden týždeň.

 

10 minútový kúpeľ pre unavené a páliace chodidlá

Do 1litra vody pridáme hrsť sušenej levandule a zmes necháme prejsť varom, potom necháme lúhovať 10minút. Po kúpeli nohy neutierame, ale necháme voľne vysušiť. 

 

Inhalália levanduľou

Na liečbu chrípky, bronchitíd, angíny sa používa inhalácia levandule. Uvoľní svaly a prečistí dýchacie cesty. Do 1litra studenej vody pridáme 10g kvetov a necháme zovrieť. Následne necháme prikrytú zmes 10minút lúhovať. Inhalujeme niekoľkokrát denne.   

 

Používanie levandule nie je vhodné pre tehotné a kojace ženy.

 

Na vytvorenie príjemnej atmosféry po vyčerpávajúcom dni, môžeme do vonnej lampy nakvapkať niekoľko kvapiek levanduľového oleja, ktorý prevonia celú miestnosť a pomôže uvoľniť namáhané telo i dušu.

 od semínka po sekačku