Jarné cibuľoviny - 10 tipov pre ich pestovanie 2013-04-05

Keď na záhradke vykvitnú prvé jarné cibuľoviny, je to dôkazom, že jar už je konečne tu. Ešte pod zvyškami snehu vyrastajú prvé snežienky a bledule. Čoskoro po nich sa objavujú prvé kvety krokusov, tulipánov, hyacintov ... Rozkvitnuté kolónie jarných cibuľovín sú pastvou pre oči a pohľad na ne dokáže prekonať aj jarnú únavu. Ktoré jarné cibuľoviny sú tie pravé?

 

Tulipány

Tulipány (lat.Tulipa) sú jednou z jarných cibuľovín, ktoré možno pestovať na každej záhrade. Tulipány sa delia na botanické (prírodné) a záhradné (vyšľachtené) druhy. Záhradné tulipány sú veľmi rozmanité. Boli vyšľachtené v mnohých farbách, s jednoduchými aj plnými kvetmi, možno naraziť na ľaliovité aj strapaté tulipány. Rôzni sa aj výška rastlín či doba kvitnutia. Tulipány pre zdarný rast potrebujú slnečné stanovisko a dobre priepustnú, výživnú, hlinito-piesčitú pôdu. Ideálne je vysádzať cibule do prekyprenej pôdy, aby bola zaistená dobrá vzdušnosť a priepustnosť substrátu. Cibuľe sa vysádzajú na záhony koncom septembra a počas októbra. Skoršia výsadba nie je vhodná, pretože rastliny by stihli vyrásť ešte pred príchodom zimy, ktorá by ich mohla poškodiť. Aby boli tulipány bujné a krásne kvitli, potrebujú dostatok živín, ktoré možno zaistiť zapracovaním kompostu do záhona ešte pred výsadbou. Vyvarujte sa hnojeniu čerstvým hnojom. Založené záhony s tulipánmi sa od jari pravidelne hnoja cca 1x za 14 dní plným hnojivom. Zbytočnému vysilovániu rastliny sa predchádza odštípnutím odkvitnutých kvetov.

 


Kvety tulipánov na záhradke


 

Narcisy

Narcisy (lat. Narcissus) sú ďalšie z jarných cibuľovín, ktoré na jar ozdobia každú záhradku. Veľkú obľubu majú napríklad vo Veľkej Británii, kde sa šľachtitelia snažia získať čo najzaujímavejší exemplár. Narcisy najlepšie rastú v stredne ťažkej priepustnej pôde bohatej na živiny. Neznášajú však priame hnojenie čerstvým hnojom. Narcisy treba vysádzať veľmi hlboko, minimálne do hĺbky 15 cm, nič sa nestane ani pri výsadbe až do 20 cm hĺbky. Najvhodnejšou dobou pre výsadbu cibuliek narcisov je druhá polovica októbra, kedy sa teplota pôdy dostane pod 10 °C. Pri tejto teplote už nehrozí infikovanie fuzáriovou hnilobou. Cibuľky narcisov sa zberajú v prvej polovici júla. Po zbere ich nenechávajte na slnku ani vo vlhku. Kvalitu cibuľe negatívne ovplyvňuje kolísanie teplôt. 

 

Hyacinty

Hyacinty (lat. Hyacinthus) pochádzajú z Ázie, do Európy boli dovezené až v 17. storočí. Vďaka šľachteniu možno dnes pestovať rastliny s kvetmi v mnohých farebných odtieňoch. Hyacinty dobre rastú vo výživnej, ľahšej pôde, ktorá je obohatená vyzretým kompostom. Ideálne je slnečné stanovisko. Cibuľe hyacintov sa vysádzajú koncom septembra a v októbri do hĺbky cca 15 cm vo vzdialenosti 10 -20 cm od seba, v závislosti na veľkosti cibuľe. Ako prevencia proti vymŕzaniu sa záhony s vysadenými hyacintami prikrývajú suchým lístím, slamou alebo rašelinou. Dôležité je nezabudnúť túto ochranu na jar včas odstrániť, aby hyacinty mohli vykvitnúť.

 


Nádherné žlté kvety narcisu


 

Snežienky

Snežienky (lat. Galanthus) sú jarnými cibuľovinami, ktoré kvitnú veľmi skoro po roztopení posledného snehu. Ich biele kvety ako by dávali zbohom posledným záchvevom zimy. Snežienkam vyhovuje chladnejšie, čiastočne zatienené stanovisko s dostatočnou pôdnou vlhkosťou. Snežienky sa sadia čo najskôr na jeseň, pretože ich šupka je veľmi tenká a rýchlo vysychá, nevydrží teda dlhodobé skladovanie. 

 

Modrice

Modrice (lat. Muscari) sú nízkymi cibuľovinami kvitnúcimi v jarných mesiacoch. Ich kvetenstvo tvorí vzpriamené hrozno guľovitých zvončekov modrej alebo bielej farby. Modrice sú nenáročné na pestovanie a veľmi odolné. Modrice kvitnú podľa druhu od februára až do mája. Modrice netreba každý rok znovu vysádzať, na jednom stanovisku vydržia aj niekoľko rokov. 

 

Šafrány

Šafrany (lat. Crocus) kvitnú veľmi skoro z jari. Ich kvety sú najčastejšie modrofialové, oranžové či biele. Prospievajú na výslní na teplom stanovisku, naopak neznášajú vlhké miesta. Šafrany, známe tiež ako krókusy, vykvitnú na záhradke už vo februári a marci.

 


Modrice


 

10 tipov aby cibuľoviny krásne kvitli

1. jarné cibuľoviny vysádzajte na jeseň - podľa jednotlivých druhov cibuľovín od septembra do začiatku novembra

2. cibuľoviny vysádzajte do správnej hĺbky - ideálne je dvoj-až trojnásobok ich veľkosti, tulipány vysádzajte do hĺbky až do štvornásobku ich veľkosti

3. cibuľky vysádzajte do špeciálnych plastových alebo drôtených košov pre cibuľoviny - cibuľu ochránite pred hrabošom a uľahčíte si vyberanie cibúľ z pôdy

4. vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľkami by mala zodpovedať dvojnásobku až trojnásobku ich veľkosti - cibuľky sa nesmú v žiadnom prípade dotýkať

5. cibuľky saďte vrcholom nahor

6. saďte cibuľky na vhodné miesto podľa ich požiadaviek

7. jarné cibuľoviny saďte po desiatkach, vytvorí krásne farebné koberce kvetov

8. jarné cibuľoviny nevysádzajte do radov - vyzerá to neprirodzene ...

9. správnym výberom druhov a odrôd môžete predĺžiť dobu kvitnutia o niekoľko týždňov

10. tešte sa na jar až jarné cibuľoviny vykvitnú :-) 

 

Výsadby jarných cibuľovín

Kvety jarných cibuľovín hýria mnohými farbami, aby sa na záhonoch dopĺňali je nutné zvoliť správne "druhy" pre výsadbu. V trávnikoch vyniknú husté kolónie krokusov, snežienok, bledule alebo modrice Do vázy si môžete odtrhnúť tulipány a narcisy. Do modra ladené záhony jarných cibuľovín vytvoríte z modríc a šafránov. Snehovo biele koberce u vás na záhrade vykvitnú vďaka snežienkam, bleduliam a bielym kultivarom šafránu a modríc. Nežne ružové násady kvetov docielite vďaka botanickým tulipánom a ladoničkám.

od semínka po sekačku