Juka po celý rok na vašej záhrade 2013-04-05

Juky (lat. Yucca) patria do čeľade asparagusovitých (lat. Asparagaceae) a do podčeľade agávovitých (lat. Agavoideae). Juky sú vytrvalé rastliny, ktoré svojím vzhľadom vzdialene pripomínajú palmy. Ich kmene sú pri niektorých druhov vetvené u iných nie. Domovinou Yuky je Amerika, najmä južná časť USA, Mexiko a sever Strednej Ameriky. Rozlišuje sa okolo 35 - 40 druhov juky. Vďaka svojej odolnosti voči mrazu sa v súčasnosti pestuje ako okrasa záhrad takmer po celom svete. Stále väčšiu obľubu si juky získavajú aj v slovenských záhradách.

 

Vzhľad juky

Listy juky vyrastajú spravidla v prízemných alebo u stromovito rastúcich rastlín v koncových ružiciach, sú sediace. Čepele môžu byť celokrajné alebo so zubatým okrajom, väčšinou bývajú tuhé, občas aj viac-menej dužinaté. Kvety sú usporiadané v metlinách alebo v strapcoch, sú obojpohlavné a zo spodu ich podopierajú listene. Väčšina týchto rastlín má kvety zložené zo 6 okvetných lístkov, ktoré sú voľné alebo na zrastenej báze. Farba kvetov je biela až krémovitá, niektoré druhy majú zelenkastý či purpurový nádych. Plodom juky sú kapsuly alebo bobule. 

 

Druhy juky

K najčastejšie pestovaným druhom juky patrí juka vláknitá (lat. Yucca filamentosa), juka rigid (lat. Yucca rigid), juka thompsonová (lat. Yucca thompsoniana) a juka rostrata (lat. Yucca rostrata).

 

Juka vláknitá

Juka vláknitá je na záhradách k videniu snáď najčastejšie. Jedná sa o juku s listami vyrastajúcimi v prízemnej ružici.Rozkvitnutá juka vláknitá Listy juky vláknitej sú tuhšie, mečovitého tvaru, tmavozelenej farby. Kvety vyrastajú v metlinách až na meter vysokom stvole. Sú bielej farby a tvarom pripomínajú zvončeky. Juka vláknitá sa veľmi rýchlo rozrastá. Najviac sa jej darí v dobre priepustnej, piesčitej pôde. Miluje slnko, preto jej vyhovuje južne orientované stanovisko, vystavené slnečným lúčom. Rastie aj v polotieni, tam však vykvitá o niečo neskôr. Juka vláknitá je veľmi nenáročná na pestovanie. Ak je pestovaná vo voľnej kultúre (na záhrade) nie je nutné ju príliš zalievať, vystačí si tu s prirodzenou zálievkou (dážď). Občasné zaliatie vyžadujú iba rastliny zasadené v kvetináčoch. V prípade extrémneho sucha je vhodné zaliať aj juky zasadené v zemine. V zime sa juky nezalievajú. Hnojenie juky vláknitej taktiež nie je nutné, väčšinou si vystačí so živinami obsiahnutými v pôde. Prípadné prihnojenie je možné vykonať až na jar, na podporu kvitnutia. Na jeseň sa juky nehnoja, aby mohlo dôjsť k vyzretiu pletív a rastlina sa dobre pripravila na nadchádzajúcu zimu. V našich podmienkach je juka filamentosa plne mrazuvzdorná, nie je nutné ju nejako zvlášť zimovať. Maximálne je možné ju prikryť vetvičkami, aby ju nezničil ťažký sneh. Juka filamentosa je jednou z najviac mrazuvzdorných juk vôbec, bez problémov znesie teploty až - 30 ° C.

Juka filamentosa vynikne v stredoeurópsky ladených záhradách, vhodne dopĺňa ihličnanovú výsadbu. Nádherne vyzerá aj obsypaná drobnými okruhliakmi a v spoločnosti ďalších vždyzelených rastlín podobného výzoru.

 

Zaujímavosť: okvetné plátky aj plody juky vláknitej sú jedlé, naopak korene sú mierne jedovaté, pretože obsahujú saponíny.

 

Juka rigida

Juka Rigida je jednou z pomerne vzácnych druhov. Vzhľadom je veľmi atraktívna, je stromovitého vzrastu a priJuka rigida priaznivých podmienkach môže dorásť až do výšky cca 4 metre. Jej domovinou je juh USA a horské oblasti Mexika. Tu rastie v nadmorských výškach až 1800 mnm Vďaka tomu je zvyknutá na drsnejšie klimatické podmienky a znáša mrazy až do - 18 ° C. Koruna juky Rigid môže byť až 3x rozvetvená. Listy sú zelené so strieborným nádychom. Kvety juky Rigid sú biele. 

 

Juka Thompsonová

Juka thompsoniana je ďalšou zo stromovito rastúcich juk, ktorá môže dorásť do výšky až 4 metre. Kmeň je pomerne tenký, v prírode na ňom zostávajú suché listy tvoriace izolačný bal. Listy sú sviežo zelenej farby, niekedy majú jemne strieborný nádych. Po odkvitnutí sa jej vrchol rozdelí na dve alebo viac vetiev, čím sa postupom času vytvorí mohutná atraktívna koruna. Juka thompsonová je pôvodom z juhozápadných štátov USA. Tu rastie v nadmorských výškach až 1400 m.n.m, vďaka tomu je veľmi odolná voči mrazu, bez problémov odolá až - 25 °C.

 

 

 

Juka rostrata

Juka rostrata je stromovito rastúcou jukou, ktorá môže dorásť až do výšky 3,5 - 4 metra. Pôvodnou domovinou je síce severné Mexiko, ale zdomácnela takmer vo všetkých štátov USA. Vzhľadovo je veľmi atraktívna, pretože vytvára až 5x rozvetvenú korunu s bohatými rozetami šedozelených listov, ktoré sú zakončené ostrou špičkou - tŕňom. Kvety sú biele, rastú až na 60 cm vysokých kvetenstvách v tvare laty​​. Juky rostrata odolávajú teplotám až - 18 ° C, staršie rastliny bez problémov znesú až - 25 ° C. Juka rostrata rastie veľmi pomaly a je úplne nenáročná na pestovanie. Uprednostňuje dobre priepustnú pôdu a teplé, južné stanovisko s celodenným prísunom slnečných lúčov. Zálievka ani hnojenie nie je nutné. Aby zemina v okolí juky pomalšie vysychala, je možné ju obsypať drobnými okruhliakmi. Zabijete tak dve muchy jednou ranou - nebudete musieť zalievať a navyše juka krásne vynikne.

 

Upozornenie: juky zasadené v kvetináčoch sú ďaleko menej mrazuvzdorné, môžu ich zničiť aj mrazy okolo - 5 ° C. 

 

Juky zasadené v nádobách je preto nutné buď preniesť na zimné stanovisko (napr. zimná záhrada) alebo ju správne zazimovať. Najdôležitejšia je ochrana koreňov pred mrazom. Kvetináče dobre zaizolujte hrubou vrstvou polystyrénu. Minimálna šírka izolačnej vrstvy je cca 8 cm z každej strany aj zospodu. Ideálne je vytvorenie si špeciálneho izolovaného kvetináča ešte pred výsadbou juky. V lete bude polystyrénová izolácia chrániť pred nadmerným teplom a v zime pred mrazmi.

 


Juka rostrata


 

V našich podmienkach juka plody nevytvorí

Hoci juky aj v našich podmienkach veľmi hojne kvitnú, plodov sa pravdepodobne nedočkáte. V domovine opeľuje juky tzv. juková mola, ktoré sa k nám zatiaľ nedostali. Jedná sa o drobné motýliky, ktorí zbierajú na jukových kvetoch peľové zrná a váľa z nich guľôčku. Pri váľaní guličiek prelietajú mole z jedného kvetu na druhý, čím nevedomky kvety opeľuje. Táto forma opeľovania kvetov je veľmi špecifická a na našom území nežije hmyz, ktorý by bol schopný takúto operáciu vykonať. 

 

Juka ako liečivá rastlina

Niektoré druhy juky sú už veľmi dlhú dobu považované za účinné liečivky. Starí indiánski šamani ich nazývali stromy života. Účinná látka sa získava z podzemku juky a používa sa pri liečbe reumatických ochorení a pri zápaloch kĺbov. Juky sú vhodné aj pre detoxikáciu organizmu. Detoxikácia je však dlhým procesom, aby bola detoxikačná kúra účinná je potrebné dlhodobé užívanie.