Bavlník si môžete vypestovať aj doma 2013-06-16

Oblečenie vyrobené z bavlny pozná dôverne každý. Bavlnené vlákna sú dnes obsiahnuté v takmer 50% vyrobených textíliach. Ako vyzerá rastlina, z ktorej sa bavlna získava, vie už len málokto. Touto rastlinou je bavlník, ktorého plody obsahujú bavlníkové vlákna, z ktorých sa vyrába bavlna. Bavlník (lat. Gossypium) je dvojklíčnolistovou rastlinou z čeľade slezovitých (lat. Malvaceae). Existuje asi 40 druhov bavlníka. Niektoré z nich sa pestujú výhradne pre vlákna, iné plnia skôr dekoračnú funkciu. V našich podmienkach sa najčastejšie pestujú dva druhy bavlníka - bavlník bylinný (lat. Gossypium herbaceum) a bavlník srstnatý (lat. Gossypium hirsutum). Vďaka nášmu e-shopu si tieto dva druhy bavlníka môžete vypestovať aj vy, nie je to vôbec zložité. Získate zaujímavú rastlinu a vypestujete si aj pár vlákien bavlny.

 

Bavlník bylinný

bavlník bylinnýBavlník bylinný sa od pradávna pestoval v južnej Ázii. Do južnej Európy sa pestovanie bavlníka bylinného rozšírilo až v 9. a 10. storočí. Dnes sú hlavnými európskymi producentami bavlny Grécko a južné Španielsko. Samozrejme sa nemôžu porovnávať s Áziou, kde je pestovanie týchto rastlín oveľa rozšírenejšie. Bavlník môže dorásť do výšky 0,5 - 4 m. Listy rastú striedavo, sú laločnaté a z ich častí vyrastá jeden či niekoľko stopkatých kvetov. Každý kvet má päť korunných lístkov, ktoré sú podľa odrody sfarbené do bielej, žltej alebo červenej farby. Z kvetov sa vytvoria guľovité až vajcovité plody o veľkosti vlašského orecha. Plody (kapsuly) sa po dozretí otvoria. Kapsuly obsahujú semená podobajúce sa šošovici, ktoré sú husto porastené bielymi, zelenými alebo hnedými vláknami. Vlákna sú v kapsule skrutkovito stočené. Dĺžka kvalitného vlákna je cca 12 - 65 mm. Tieto vlákna sa po zbere ďalej spracovávajú. Z dlhých vlákien sa po úprave tká priadza určená na výrobu látok. Krátke vlákna sa využívajú na výrobu umelého hodvábu, strelnej bavlny a vypchávok.

 

Bavlník srstnatý

Bavlník srstnatý sa na našom území pestuje ako okrasná rastlina, ktorá je vhodná na aranžovanie. V priaznivých podmienkach dorastá do výšky až 60 cm. Bavlník srstnatý je háklivý na poškodenie koreňov pri presádzaní, preto je vhodnejšie ho vysievať priamo na konečné stanovisko alebo do kvetináča. Ako samotný názov rastliny napovedá, je bavlník srstnatý na lodyhe aj na rube listov pokrytý drobnými chĺpkami. Kvety sú z hornej strany žlté, zospodu ružovkasté. Bavlníkové vlákna sú čisto biele. Okrem vlastných vlákien obsahuje kapsula aj jemné páperie tzv. krátke bavlny, ktoré sa používa na výrobu umelého hodvábu. Pôvodnou domovinou bavlníka srstnatého je západná India a teplé oblasti Ameriky. V súčasnej dobe sa vo veľkom pestuje aj v ďalších oblastiach s primeranými klimatickými podmienkami.

 


květ bavlníku


 

Pestovanie bavlníka v našich podmienkach

V našich podmienkach sa bavlník väčšinou pestuje ako jednoročná rastlina, možno ju s úspechom pestovať aj po viac rokov, nesmie však zmrznúť. Do pripravených kvetináčov o veľkosti cca 12 - 14 cm sa vysievajú semená zbavené vlákien. Výsev sa vykonáva priamo. Staršie semená je možné nechať pred výsevom niekoľko hodín napučať vo vlažnej vode. Bavlník sa uspokojí s bežným záhradníckym substrátom. Semená pri priaznivých podmienkach - stála teplota a dostatočná vlhkosť - klíčia za 8 - 14 dní. Vyrastené semenáče umiestnite na svetlé stanovisko, aby sa rastliny zbytočne neťahali. Zatienenie bavlníka nevadí, ale rastliny by boli nevzhľadné. Na mieste, kde svieti slnko celý deň sú rastliny bavlníka trošku menšie, zato však kompaktnejšie a vzhľadovo krajšie. Vhodným miestom pre pestovanie je napríklad slnečný balkón či terasa. V teplých dňoch vyžaduje bavlník pravidelnú zálievku a po opadaní prvých kvetov je dobré začať rastliny pravidelne hnojiť. Na prílišné sucho bavlník často zareaguje opadáním najstarších listov. Za príkladnú starostlivosť sa bavlník svojím pestovateľom odmení krásnymi prvými kvetmi, ktoré sa objavujú cca za 8 týždňov po výseve. Kapsuly obsahujúce bavlníkové vlákna a semená dozrejú za ďalšie 2 - 3 mesiace. Pozberané semená majú klíčivosť minimálne 4 roky.tobolka bavlníku


 

Pestovanie bavlníka vo veľkom

Na plantážach sa semená zbavené vlákien vysievajú do dobre pripravenej pôdy. Semená sadíme do hĺbky cca 5 cm. Jednotlivé riadky sú od seba vzdialené približne 1 m. Mladé rastlinky je nutné okopávať, odburiňovať a v obdobiach sucha umelo zavlažovať. Pre veľkopestovateľov sú veľmi dôležité výnosy, ktoré je nutné podporiť pravidelným hnojením. Prvé kvety sa na rastlinách bavlníka objavujú za 80 - 120 dní po výseve. Dozrievanie kapsúl je postupné, čo značne komplikuje úrodu. Vhodnejšie by preto bol ručný zber vykonaný vo viacerých etapách, lenže kvôli veľkej náročnosti tohto postupu sa čoraz častejšie pristupuje k mechanizovanému zberu. Skôr, než sa do zberu plodov bavlníka pustí stroj, je nutné pomocou defoliantov odstrániť listy. Dlhé vlákna sa po zbere od semien oddeľujú mechanicky s použitím strojov, krátke a plstnaté vlákna sa odstraňujú za použitia chemikálii. Takto upravené vlákna sa odovzdávajú na ďalšie spracovanie.

 

Bavlník sa nepestuje len pre vláknaBavlníkové lány

Väčšina bavlníka sa pestuje pre svoje vlákna, ale nie sú to len vlákna, čo možno z bavlníka využiť. Z olúpaných semien sa lisuje hustý olej červenočiernej farby, ktorý sa používa na mazanie strojov. Po prefiltrovaní, vyčistenie a vybielenie, ho možno použiť aj v potravinárskom priemysle. Svoje uplatnenie má bavlníkový olej aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Najčastejšie sa možno stretnúť s bavlníkovým mydlom. Spracované zvyšky bavlníka (výlisky) sa využívajú ako krmivo, pretože obsahujú veľké množstvo oleja a minerálnych látok. Svoje využitie mala v skorších dobách aj kôra z koreňa bavlníka - používala sa ako prostriedok pre vyvolanie dávenia.

 

Zaujímavosti o bavlne

  • Bavlnené vlákna sú dnes súčasťou viac ako 50% vyrobených textílií, v 19. storočí to bolo dokonca až 80%. 
  • Najstaršia písomná zmienka o bavlne pochádza z Indie z obdobia približne 1500 pred nl. 
  • Bavlna má dobrú pevnosť v ťahu cca 245 - 373 mN / tex, ktorá sa za mokra ešte cca o 20% zvyšuje. 
  • Bavlnené výrobky sú príjemné na dotyk a dobre sajú tekutiny. 
  • S bavlnou sa obchoduje na burzách - najznámejšia je v New Yorku, Bombaji a v Brémach.
od semínka po sekačku