Ľalia - najkrajšia cibuľovina 2013-06-18

Ľalie (lat. Lilium) sú jednoklíčnolistové rastliny z čeľade ľaliovitých (lat. Liliaceae). Ľalií bolo popísaných na 120 druhov rastúcich v Európe, Ázii a v Severnej Amerike. Ľalie rastú prevažne v miernom až subtropickom klimatickom pásme, niektoré druhy pochádzajú aj z hôr v ázijských tropických oblastiach. Popularitu si získali najmä vyšľachtené hybridy ktorých kvety žiaria rôznymi farbami. Pestovanie ľalií nie je príliš náročné, veľa druhov navyše dokáže bez problémov prečkať zimu ako cibuľky zasadené v zemi. Ak nemáte záhradku, nevadí, ľaliu je možné vypestovať aj v kvetináči na balkóne. K najpopulárnejšiemu druhu patrí Ľalia kráľovská a Ľalia zlatohlavá.

 

Ľalia

Ľalie sú trvalé rastliny, ktoré sa správajú rovnako ako všetky ostatné cibuľoviny. Počas sezóny z cibule vyrastie rastlina, vykvitne, utvoria sa plody a na zimu sa rastlina stiahne späť do cibule. Cibuľe ľalií sa skladajú z jednotlivých dužinatých šupín. Výška rastliny závisí na konkrétnom druhu. Listy sú striedavé, u niektorých druhov rastú v praslenoch. Kvety ľalií sú obojpohlavné, väčšinou vytvárajú kvetenstvo. Kvet je zložený zo 6 okvetných lístkov umiestnených v dvoch prasleňoch. V strede kvetu sa nachádzajú tyčinky a trojlaločná blizna. Tyčinky obsahujú veľké množstvo peľu. Plodom ľalie je tobolka.

 

Vybrali sme pre vás najkrajšie hybridy ľalií

  •  Ľalia "Cancun" je vhodná k rezu. Okvetné lístky sú v strede žlté a na špičke červenej farby. Táto ľalia sa hodí na rýchlenie aj pre výsadbu na záhony. Ľalia "Cancun" najlepšie prospieva na slnečnom stanovisku v hlbokých, humóznych, vlhkých a dostatočne priepustných pôdach. 
  • Ľalia "Bright star" je taktiež vhodná k rezu. Kvety sú sfarbené do broskyňovej farby, v strede kvetu sú tmavšie. Pestuje sa na záhonoch aj v kvetináčoch. Do vázy sa kostrnky odrezávajú ešte pred rozvinutím pukov.  


Ďalšími hybridmi určenými k rezu sú "Tom Pouce" s ružovo žltými kvetmi, "Rosela 's Dream" s bielym a ružovým kvetmi, "Menorca" so svetlo oranžovými kvetmi, "Black beauty" s nádhernými ružovými kvetmi so zelenými jazýčkami uprostred. Opomenúť nemožno ani trúbkovitú ľaliu "Pink perfection" s ružovými kvetmi. Rúrkovito kvitnúcou je aj hybrid ľalia nazvaný "African Queen" sa sýto oranžovými kvetmi.

 


ľalia tygrovaná - Citronella
  • Ľalia tigrovaná (lat. lilium tigrium) "Citronela" je rastlinou pochádzajúcou z juhovýchodnej Ázie. Pestuje sa na záhonoch aj v kvetináčoch, je ju možné odrezať do vázy. Jej kvety sú žlté posiate mnohými čiernymi bodkami.
  • Ľalia s latinským označením "Lilium pensylvanicum" dorastá do výšky 30 - 70 cm. Kvet je sfarbený do oranžova, zdobia ho červené bodky. Táto ľalia kvitne v júni až v júli, pestuje sa veľmi ľahko, nemá rada sucho.
  • Ľalia hadia je vzácnou rastlinou pochádzajúcou z Himalájí. Ľalia hadia je zvyknutá na nepriaznivé klimatické podmienky, preto bez problémov prečká zimu. Táto ľalia kvitne na jeseň fialovými, voňavými kvetmi. Svojim vzhľadom ľalia hadia vzdialene pripomína orchideu. Prednosťou ľalie hadej sú jej liečivé účinky.

 


Kvet ľalie
Pestovanie ľalií

Ľalie sa môžu pestovať na záhone aj vo väčšom kvetináči. Väčšina ľalií preferuje slnečné a teplé stanovisko chránené pred vetrom. Ideálny substrát pre ľalie by mal byť ľahký, bohatý na živiny, dobre priepustný, obohatený o vyzretý kompost alebo o rašelinu. Úplne nevhodná je ťažká, premočená zemina. Ľalie môžu byť na jednom stanovisku 4 - 5 rokov, preto sa ho snažte voliť čo najlepšie. Živiny v pôde tak dlho nevydržia, je nutné počítať s pravidelným prihnojovaním. Ľalie nemajú rady príliš veľa tepla pri koreňoch, ľudovo sa hovorí "ľalie majú rady nohy v chlade". Spodnú časť je preto dobré zatieniť namulčovanou trávou či trebárs starou slamou. Ľalie vyžadujú pravidelnú zálievku, najmä v období kvitnutia nenechávajte rastliny ľalie strádať. Pri zálievke dbajte na to, aby sa čo najmenej vody dostalo do kontaktu s listami a kvetmi. Ľalia neznáša dlhodobé premočenie. Po odkvitnutí sa zálievka obmedzuje na minimum, ľalie v tomto období bez problémov znesú aj dlhšie sucho. Zdravý rast a bohaté kvitnutie je potrebné podporiť pomocou hnojív. Osvedčili sa bežne dostupné hnojivá určené pre podporu kvitnutia či Cererit. Po odkvitnutí už nie je hnojenie nutné. Ľalie neznášajú hnojenie čerstvým maštaľným hnojom. Pri pestovaní ľalií na záhone nezabudnite okolie rastlín pravidelne odburiňovať. Rastlinám, ktoré ste neurezali do vázy po odkvitnutí olámte semenníky, aby sa zbytočne nevysiľovali. Keďže sú pestované rastliny väčšinou hybridy, zo semien by rovnako nevyrástli rovnaké ľalie ako je materský kvietok.

 

Výsadba ľalií

Do pôdy sa sadia len zdravé cibuľky s korienkami. Zlé cibuľky vyhoďte, aby choroby a škodcovia nenapadli aj zdravú výsadbu. Choré časti veľkých cibúľ je možné odrezať ostrým nožom. Po zákroku reznou plochou ošetrite dreveným uhlím alebo inou vhodnou dezinfekciou. Cibuľa sa do pôdy vysádza od konca septembra do konca októbra, aby cibuľe stačili do príchodu silných mrazov aspoň trochu zakoreniť. Cibuľu ľalií je možné vysádzať aj skoro na jar. Pri sadení dbajte na to, aby špička cibuľe smerovala nahor a bola cca 10 cm pod zemou. V ľahších pôdach môže byť ešte hlbšie, naopak v ťažkých pôdach ich umiestnite o kúsok vyššie. Pod cibuľou by mala byť dobrá drenáž zo štrku alebo drobných kamienkov. Okolo cibuľe nasypte jemný piesok. Zasadené cibule prihrňte vhodnou zeminou a dobre zalejte. Čerstvo zasadené cibule chráňte cez zimné obdobie pred chladom a najmä pred nadbytočnou vodou. Nad vysadené cibuľky ľalií postavte striešku z plechu, skla alebo z čečiny. Pri zakrývaní nezabudnite medzi pôdou a prikrývkou nechať aspoň malú vzduchovú medzeru.

 


Ľalia s oranžovým kvetom
Pestovanie ľalií v kvetináči

Väčšinu hybridov ľalií možno bez problémov pestovať aj vo väčšom kvetináči na balkóne, takže nemusíte byť smutní, že by ste si krásne ľalie nemohli vypestovať, keď nemáte vlastnú záhradku. Ľalie vysádzajte do väčších nádob. Pre vyššie kultivary sa osvedčili ťažšie kameninové nádoby, vyvinuté rastliny sa v nich pri veternom počasí neprevrátia. Do nádoby môžete vysadiť až tri cibule ľalií. Vzrastovo menšie ľalie umiestnite dopredu, vyššie rastliny patria dozadu. Nádobu zvoľte podľa veľkosti cibuľe a ich množstvo umiestnených v tejto nádobe. Základom úspešného pestovania je vytvorenie dobrej drenážnej vrstvy na dne nádoby, mala by sa skladať aspoň z 5 cm menších kamienkov alebo hrubšieho štrku. Rovnako ako pri výsadbe na záhon podsypte cibuľu ľalie jemným pieskom. Cibuľu posaďte do jamky v piesku a zasypte pripraveným substrátom. Vrstva zeminy nad cibuľou by nemala byť vyššia ako dvoj-až trojnásobok priemeru cibule. Po výsadbe ľalie dôkladne zalejte. Najvhodnejšou dobou pre výsadbu ľalií je prelom februára a marca. Ak ľalie vysadíte postupne, budú vám kvety robiť radosť dlhšiu dobu. Nádoby s vysadenými cibuľami umiestnite v mrazuvzdornej miestnosti, po vypučaní prvých lístkov, nádoby preneste na svetlé stanovisko. Na balkón ľalie premiestnite po odznení prízemných mrazov. Cez vegetačné obdobie ľalie pestujte rovnakým spôsobom ako ľalie vysadené na záhone. Doprajte im dostatok slnka, vody a živín. Za príkladnú starostlivosť sa vám ľalia odvďačí nádhernými kvetmi. Po odkvitnutí, nádoby umiestnite na stanovisko chránené pred dažďom a nechajte stonky dozrieť (zožltnúť), potom ich opatrne odstráňte a nechajte cibule zatiahnuť. Zatiahnutú cibuľu je možné presadiť, nie je to však nutné. Cibuľe ľalií sa pri presádzaní nenechávajú zasychať ako u iných cibuľovín. Nádobu s cibuľami ľalií na zimu uskladnite do chladnej miestnosti (nesmie v nej mrznúť!). V zime nezabudnite ľalie občas mierne zaliať, pretože substrát nesmie ani v tomto období úplne vyschnúť.


od semínka po sekačku