Ako pestovať karfiol 2013-06-21

Karfiol (lat. Brassica oleracea var. Botrytis) patrí do početnej skupiny rastlín vyšľachtených z kapusty obyčajnej (lat. Brassica oleracea). Karfiol, rovnako ako ostatné tzv. hlúboviny, patria do čeľade kapustovitých (lat. Brassicaceae). Do skupiny hlúbovín vyšľachtených z kapusty obyčajnej patrí aj kel, kapusta či brokolica, o ktorých ste si mohli prečítať na našom webe. Ľudový názov pre karfiol znie "karfiol". Karfiol je najčastejšie pestovaný pre svoje zdužinatelé kvetenstvo. Z kapusty obyčajnej ho vyšľachtili Arabi už v 16. storočia. Dnes je na trhu dostupných veľa odrôd karfiolu od skorých až po neskoré. Karfiol môžeme konzumovať zapačený, dusený alebo vyprážaný.

 

Skoré, letné aj neskoré karfioly - vyberte si, ktorý druh vám vyhovuje ...

K veľmi skorým odrodám karfiolu patrí karfiol skorý Beta, ktorý je určený k studenému rýchleniu a veľmi skorému pestovaniu na záhone. Zdužinatelé kvetenstvo (ružice) je biele, odolné proti fialoveniu. Tento skorý karfiol možno vysievať od januára do marca. Pre najskoršie pestovanie je určená aj odroda Bora so stredne veľkou ružicou smotanovo bielej farby. 

Pre letné pestovanie bola vyšľachtená odroda Delta s veľkou ružicou bielej farby, ktorá môže dorásť do hmotnosti až 700 g. Tento letný karfiol by sa mal vysievať v období od marca do mája. V mesiacoch apríl a máj je možné vysievať aj ďalšie letné odrody karfiolu - Brilant. Odroda Brilant má stredne veľkú, pevnú ružicu bielej farby. Prednosťou je veľká odolnosť proti prerastaniu, mechovosti aj proti žltnutiu. 

Poloneskorou odrodou určenou pre letnú aj pre jesenný zber je Octavian. Rastliny vypestované zo semien vysiatych priamo na záhon v období od apríla do júna sú mohutné s tmavými listami. Ružica je biela, stredne hrboľatá. Aj táto odroda je veľmi odolná proti mechovosti, prerastaniu, žltnutiu aj fialoveniu. 

Neskorou odrodou karfiolu je White ball s veľmi pevnou a vysoko klenutou ružicou. Semená sa do pôdy vysádzajú v období marec - máj. Vyrastené karfioly majú široko elipsovité listy s voskovým povlakom.

 

Karfiol je veľmi diétnou zeleninouK zdravému vývoju potrebujú karfioly dostatok vody, výživnú pôdu a správnu teplotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Živiny, voda a správna teplota sú základom pre úspešné pestovanie karfiolu

Pestovanie karfiolu je veľmi podobné ako u ostatných hlúbovín. Karfiol má rád svetlé stanoviská, ale pobyt na prílišnom slnečnom žiarení mu nerobí dobre. Vysoká teplota by rastliny podporovala k rýchlemu vytvoreniu ružice, ktorá by nebola príliš kvalitná. Pôda pre karfiol by mala zadržiavať dostatočné množstvo vody a byť dobre vyhnojená. Karfiol je rastlinou prvej trati pestovania, preto sa vysádza na záhony do ktorých bol na jeseň zapravený uležaný hnoj alebo kompost. Dostatok živín je jedným z kľúčových faktorov úspešného pestovania. Živiny by sa rastlinám karfiolu mali dodávať aj počas vegetácie. Ideálne sú síranové hnojivá, ktoré neobsahujú chlór. Prevenciou proti tzv. (nevytvoreniu ružice) je dostatočné množstvo molybdénu v pôde, vhodné je tiež používanie hnojív, ktoré tento prvok obsahujú.  

Ďalším nesmierne dôležitým faktorom pre úspešné pestovanie karfiolu je dostatok vody. Predpestované sadenice by nikdy nemali byť premočené, čo by mohlo viesť k ich úhynu. Prídel vody je nutné rapídne zvýšiť po vysadení na záhon. Najviac vody karfioly spotrebujú pri tvorbe listov a následne aj pri tvorbe ružice. Najviac vody k svojmu rastu všeobecne potrebujú neskoré odrody, najmenej vody naopak potrebujú odrody skoré. Svoju úlohu zohráva aj teplota pri ktorej sú karfioly pestované. Ideálna teplota pre klíčenie je cca 15 - 20 °C. Mladé sadeničky sa uspokoja s teplotou o niečo nižšou cca do 15 °C. Vysoké teploty v dobe rastu listov a zakladanie ružice môžu znižovať kvalitu ružice. Môže dôjsť k predčasnému založeniu ružice, ktorú budú prerastať listy.

 


květák na poli


Vysadené karfioly pravidelne zalievajte, odplevelujte, okopávajte a dodávajte im živiny.

 

Ideálne je pestovanie karfiolu z predpestovanej výsadby

Najmä skoré odrody karfiolu je vhodné pestovať z predpestovanej výsadby. Semená skorých odrôd sa môžu do pestovateľských zariadení vysievať už počas februára a marca. Výsev by nemal byť príliš hustý (v opačnom prípade je nutné pretrhávanie), aby mali mladé sadenice dostatok priestoru pre rast. Medzera medzi predpestovanými sadenicami by mala približne zodpovedať ich aktuálnej veľkosti. Po výseve je nutné zeminu zaliať a udržiavať neustále mierne vlhkú. Prílišné sucho by mohlo prerušiť zdravý vývoj sadenice. Na záhon by sa mali vysádzať dobre zakoreňené sadenice s 3 - 4 pravými listami, vždy až po odznení posledných mrazíkov. Ideálna spona výsadby karfiolu na záhon je cca 50 x 50 cm.

 

Tip pre výsadbu: karfioly po výsadbe lepšie zakorenia, ak do pôdy najskôr zaryjete čerstvo nasekanú trávu

 

Sadenice karfioluČas výsadby na záhon závisí na konkrétnej odrode. Skoré odrody sú odolnejšie a môžu sa pod netkanú textíliu vysádzať už koncom marca, letné odrody sa vysádzajú v máji a v júni, neskoré odrody sa musia vysadiť do pôdy najneskôr do polovice júla. Počas vegetácie je nutné pravidelne zalievať, prihnojovať a zabudnúť sa nesmie ani na odburňovanie záhonu a okopávanie. Karfiol sa za príkladnú starostlivosť odvďačí krásnymi ružicami. Na hnojenie karfiolu je odporúčané dusíkaté hnojivo.

 

 

 

Tip pre bielu ružicu: machovateniu a žltnutiu ružíc karfiolu zabránite včasným zalomením listov nad ružicou

 

Čo všetko môže ohroziť vašu úrodu karfiolu?

Aj karfiol je napádaný množstvom chorôb a škodcov. Najčastejšie ide o múčnatku kapustovú, vošky kapustové, mlynárika kapustového. Z chorôb karfioly trpia najmä zdurením koreňov a nedostatkom molybdénu a bóru. Hlavnou zásadou pri predchádzaní chorobám a škodcom je nevysádzať kapustovité rastliny na rovnaké stanovisko viac rokov po sebe. Mlynáriky zase nemajú radi zelerovú arómu a proti kvetárkam je možné bojovať nahrnutím zeminy až ku koreňovému krčku. Na mladé rastliny karfiolu môžu zaútočiť aj skočky, ktoré okusujú listy, preventívnym opatrením je dostatočná zálievka. Proti nádorovitosti koreňov sa do pôdy pred výsadbou pridáva dusíkaté vápno, ktoré pôsobí ako dezinfekcia. 

od semínka po sekačku