Začíname pestovať bonsaje - sprievodca pestovaním 2013-06-23

Pestovanie bonsajov má v Ázii dlhú tradíciu. Rastliny sú rodinnými pokladmi starými už veľa desiatok rokov. Nemusíte sa však ľakať, k vypestovaniu pekného stromčeka stačí aj jeden rok. Ako začať  a s čím počítať vám prinášame v nasledujúcom sprievodcovi pestovaním bonsajov. 

 

Dočítate sa tu: čo zvážiť - substrát - presádzanie - typy bonsajov - tvarovanie - zalievanie - úprava listov - hnojenie - zazimovanie

 

Čo je potrebné zvážiť:

Predtým ako si zaobstaráte vlastnú bonsaj, je potrebné odpovedať si na niekoľko otázok. Rastlina síce nie je tak náročná ako napríklad domáce zviera, aj tak ale potrebuje vašu starostlivosť. A v neposlednom rade je potrebné vybrať taký druh bonsaje, ktorý pre Vás bude vhodný.

 

1. Budem mať čas sa o bonsaj starať?

Stromček síce nemusíte každý deň strihať a presádzať, je však potrebné si uvedomiť, že ho budete pravdepodobne pestovať vo veľmi malej a veľmi plytkej miske. Obzvlášť menšie bonsaje umiestnené vonku potrebujú aspoň jedenkrát denne zaliať. Takže ak máte vo zvyku odchádzať na víkendy a na dovolenku, je potrebné zohnať niekoho, kto sa Vám o bonsaj v dobe neprítomnosti postará.

 

2. Mám pre bonsaj doma dostatok miesta?

Pokiaľ si stromček zaobstaráte, mali by ste mu vybrať vhodné stanovisko. V prípade izbovej bonsaje sa k tomuto účelu najlepšie hodí okno (najlepšie sa osvedčili západné alebo východné okná), ak plánujete mať bonsaj vonkajšie, malo by to byť miesto s dostatočným množstvom svetla, ale pokiaľ možno bez priameho poludňajšieho slnka. 

 

3. Akú veľkú bonsaj by som chcel?

Pojem "bonsaj" nezahŕňa len stromčeky o výške niekoľko desiatok centimetrov. Bonsaj môže byť veľká aj dva metre. Záleží na vkuse a priestorových možnostiach každého pestovateľa. Podľa požadovanej veľkosti je potrebné zvoliť druh, ktorý rastie buď rýchlo alebo pomaly. V prípade, že plánujete väčšiu bonsaj a nechce sa Vám čakať niekoľko rokov dokým dorastie, je vhodné kúpiť už väčší strom, prípadne rastlinku predtvarovanú, ktorá sa hodí na pestovanie ako bonsaj. 

 

4. Aký druh vybrať?

Výber druhu stromčeka záleží na tom, akú máte konečnú predstavu. Bonsaj sa dá vypestovať takmer z čohokoľvek, čo tvorí drevnaté pletivo. Pre vonkajšiu bonsaj sa dá na začiatok odporučiť skôr listnatý druh. Miniatúrne borovice síce vyzerajú krásne, sú však naozaj náročné. 

Pekné bonsaje sa dajú vytvoriť napríklad z hrabov, líp, javorov alebo ovocných stromov. Krásne vyzerajú aj kvitnúce bonsaje z orgovánu, azaliek alebo fuchsií. Pri pestovaní okrasných jabloní alebo čerešní sa Vám v lete navyše odmení krásne vyzerajúcimi plodmi. Možností je veľmi veľa. Vyhnite sa však radšej pestovaniu bonsajov z dubov, ak chcete, aby Vaš stromček mal malé lístky, primerané veľkosti rastliny. Pri pestovaní izbových bonsajov si môžete vyberať zo všetkých možných drevnatých druhov, ktoré sa pestujú ako črepníkové rastliny.

Veľmi vďačné a nezdolné sú napríklad fikusy (benjamina, ginseng alebo retusa), Ligustrum (vtáčí zob), čínske bresty alebo tučnolist. U týchto druhov je príjemné, že sú celoročne zelené a tak môžu Váš byt dekorovať neustále. 

Sukulentné druhy a fikusy ocenia veľa svetla, vyhovuje im aj južné okno a pobyt vonku na priamom slnku. Navyše znesú aj občasné vynechanie zálievky. Niektoré druhy, napríklad granátové jablko, tiež prekrásne kvitnú a môžu Vás odmeniť plodmi.

 

5. Kde bonsaj zohnať?

Bonsaj ala fikus

Existuje niekoľko spôsobov, ako získať vlastnú bonsaj. Najjednoduchšie, ale aj najdrahšie je kúpiť už hotovú bonsaj alebo predtvarovaný stromček v špecializovaných obchodoch. Bonsaj je už od začiatku pekná na pohľad a môžete ju udržovať približne v stále rovnakom tvare. Nezažijete tak ale radosť z pestovania a tvarovania už od začiatku podľa seba.

Lacnejšou alternatívou pre pestovateľov, ktorí svoju vášeň myslia naozaj vážne je vypestovať si bonsaj doma. Nie je to nijako náročné na úsilie, chce to však čas.

Ďalšia možnosť je kúpiť si klasický netvarovaný stromček, prípadne vykopať vhodnú rastlinu priamo vonku. Budete mať už hotovú rastlinu, ktorú si však musíte sami prestrihať a vytvarovať. Tiež koreňový systém bude treba v niekoľkých fázach prispôsobiť novej miske. Pri tomto spôsobe naozaj pocítite radosť z výsledkov vlastnej práce. Tento spôsob je vhodný pre každého, kto si chce celú rastlinu vytvarovať vlastnými rukami, nechce ale dlho čakať, než stromček dostatočne vyrastie.

 

Pri nákupe stromčekov obzvlášť dbajte na to, aby boli zdravé a bez napadnutia škodcami. Rastlinám so škvrnami na listoch, odumretými koreňmi alebo špičkami výhonkov sa radšej vyhnite.

 

Poslednou možnosťou je vypestovať bonsaj priamo zo semena. Je to metóda zdĺhavá a náročná, dosahuje sa však najlepších výsledkov. Nad rastlinou máte kontrolu v celom jej vývoji. Ak by ste chceli pestovať miniatúrne bonsaje s veľkosťou do desiatich centimetrov, je tento spôsob pravdepodobne najlepší.

 

Keď už bonsaj máme

 Keď si donesiete rastlinu z obchodu, väčšinou je najlepšie ju rovno presadiť. To sa týka hlavne izbových rastlín, ktoré neboli zakúpené v špecializovanej predajni bonsajov. Substráty sú totiž často nevyhovujúce, príliš zadržujú vodu a dochádza tak k uhnitiu koreňov. Ak máte rastlinu vykopanú z vonku, je lepšie ju pomaly aklimatizovať na pestovanie v kvetináči - skráťte hrubé korene a rastlinu zasaďte do primerane veľkého obyčajného kvetináča.

 

Výber substrátu

Existujú špeciálne substráty vhodné priamo pre bonsaje. Dajú sa kúpiť v rôznych potrebách pre pestovateľov. Substrát je dostatočne vzdušný, aby sa tvorilo čo najviac drobných korienkov, nezadržiava príliš veľa vlhkosti, aby korene nehnili, a zároveň obsahuje aj potrebné hnojivá, ktoré rastline vydržia približne na pol roka rastu. Dobre sa osvedčili tiež substráty z páleného ílu (najčastejšie akadama), ktoré vyzerajú ako drobné granulky - pre rast koreňov sú optimálne, ale neobsahujú žiadne živiny, takže je potrebné dodávať ich v zálievke.

 

Výber misky

Štýlov a typov misiek je toľko, koľko je pestovateľov bonsajov. Misky môžu byť plytké aj hlboké, plastové, keramické aj kamenné, záleží len na vkuse, veľkosti a typu bonsaje.

Pokiaľ chcete klasickú, nahor rastúcu bonsaj, je asi najlepším riešením plytšia hranatá alebo oválna alebo kruhová miska, hlboké misky sa používajú skôr pre tvorbu kaskád. Čo by každopádne mali všetky typy misiek spĺňať, sú dostatočne veľké odtokové otvory. Väčšina rastlín v domácnosti totiž nezahynie suchom, ale naopak vďaka preliatiu, pričom zhnijú korene a rastlina uschne.

 

Najlepšie je vybrať misku aj s podmiskou, do ktorej bude odtekať prebytočná voda.

 

Presádzanie

Cez odtokové otvory pripevníme mriežku, aby sa substrát nevyplavoval.Predtým ako začneme rastlinu presádzať, všetko si vopred dôkladne pripravíme. Budeme potrebovať misku na bonsaj, prípadne kvetináč (ak používate znova starú misku, nezabudnite ju poriadne vydrhnúť a vydezinfikovať), substrát (prípadne zmiešaný s hnojivom), drevenú tyčinku na oddeľovanie koreňov, drôt na fixáciu rastliny (najlepšie hliníkový), náradie na prerezanie koreňov, prípadne sieťku na odtokové otvory (môžeme použiť kúsok starej záclony alebo iný podobne riedky materiál).

Cez odtokové otvory položíme sieťku a pripevníme ju kúskami drôtu. Zamedzíme tak vyplavovaniu substrátu. Tiež odtokovými otvormi pretiahneme drôty, ktoré nám neskôr poslúžia k pevnému uchyteniu bonsaje v miske. Drôty by mali vyčnievať štyrmi koncami von z misky.

 

Pri presádzaní bonsaje máme možnosť prezrieť a prestrihať korene.

 

Korienky bonsaje majú byť jemné a tenké.Najprv je potrebné zbaviť sa starého substrátu, ktorý ostal na koreňoch. Najlepšie je po mechanickom odstránení starého substrátu a následnom rozdelení koreňov (možno si pomôcť drevenou tyčinkou) opláchnuť korene vodou. Tá by nemala byť príliš studená, najlepšia je odstáta alebo dažďová voda. Potom môžeme začať pracovať s koreňmi. 

Ideálom je hustá sieť drobných korienkov a koreňových vlásočníc, hrubé korene sa odstraňujú. Nie vždy je možné odstrániť všetky hrubé korene naraz, u rastlín z voľnej prírody alebo u tých pestovaných vo veľkých kontajneroch sa skracovanie koreňov vykonáva postupne v priebehu niekoľkých presadení.

 

Pri odstraňovaní prebytočných koreňov dbajte na čistotu a ostrosť nástrojov, väčšie rany ošetrite (napríklad štepárskym voskom).

 

 

Pamätajte, že vždy musí zostať dostatok koreňov, aby rastlinu uživili. Keď z rastliny vyteká latex (mliečne sfarbená lepivá látká), pomôže postriekať ranu studenou vodou - latex sa zrazí a rastlina prestane "krvácať."  

 


Pri prerezávaní koreňov je dobré dbať na budúcu tvorbu nebari - časti kmeňa, ktorá prechádza v korene. Tento prechod by mal byť pekne plynulý. Niekoľko väčších koreňov by teda malo byť za týmto účelom ponechaných. Tieto hlavné korene rozprestrieme naplocho, tak, ako budú ležať v miske. Záleží pri tom tiež samozrejme na type misky, do ktorej budeme vysádzať. 

Ak korene nedržia, ako majú, môžeme použiť drôt - buď priamo na tento účel vyrábaný drôt na bonsaje, alebo akýkoľvek iný dobre ohybný drôt o dostatočnej hrúbke. Nie je vhodný drôt medený, pretože brzdí rast koreňov.

 

Základné typy bonsají

 


Rôzne druhy bonsají

 

Základné tvarovanie

Konečne sa dostávame k tomu, ako vlastne rastlinu vytvarovať, aby vyzerala ako starodávny, pokrútený strom. Existuje niekoľko druhov tvarovania bonsají, z ktorých najpoužívanejší je strih a drôtovanie.

Pred začiatkom tvarovania je potrebné vybrať pohľadovú stranu, teda tú, na ktorú sa budeme najčastejšie pozerať. V duchu alebo na papieri si vytvorte ideálny obraz, ako by mala Vaša bonsaj vyzerať. Musíte vziať do úvahy jej dispozície, pretože vetvu síce môžeme odstrihnúť, avšak prinútiť ju vyrásť nedokážeme. Môžete ich skúsiť rukou ohnúť do rôznych uhlov. Žiadna z vetiev by nemala z pohľadovej strany trčať priamo proti Vám. Ak už máte jasnú predstavu, je načase začať s tvarovaním.

Prebytočné výhonky rovno odstránime, príliš dlhé alebo málo rozvetvené skrátime. Rezné rany ošetríme štepárskym voskom.

 

Omotávame v uhle 45 stupňov, pričom môžeme drôt aj zdvojiť.K samotnému tvarovaniu použijeme drôt. Najlepšie je kúpiť priamo drôty na bonsaje - dobre držia tvar a nezraňujú kôru stromu. Potrebujeme drôty rôznych hrúbok. Pri drôtovaní postupujeme odspodu stromčeka a od najsilnejších konárov k slabším, pričom volíme drôt, ktorý udrží vetvy v požadovanej pozícii a ohybe, ale nie je zbytočne silný. Drôty navíjame v uhle asi 45 stupňov. Každý drôt pripevníme ku kmeňu alebo k silnejšej vetve, odkiaľ drôtujeme na slabšie.     

 

 

Až keď vytvarujeme celý strom, pristúpime k vlastnému tvarovaniu. Postupujeme opäť zospodu, konáre by sa nemali prekrývať alebo križovať a púčiky by mali smerovať od stredu von. Pri väčších ohyboch je dobré vetvičku najprv trochu rozhýbať prstami do všetkých smerov.

 

Postupujeme opatrne, aby vetvičky nepraskli.

 

Drôty na bonsaji zostanú tak dlho, aby po ich odstránení zostali konáre aj kmeň v požadovanom tvare. To môže trvať niekoľko mesiacov, ale aj rok. Po túto dobu je potrebné dávať pozor, aby drôty nezačaty kôru otlačovat alebo do nej dokonca zarastať - to by spôsobilo nevzhľadné jazvy, aké môžete nájsť na priemyselne pestovaných "bonsají" v obchodných domoch. K otlačeniu sú náchylné hlavne druhy s mäkkou kôrou, napríklad fikusy. Ak už je drôt rastline príliš tesný, nezostáva jej nič iné ako ho odmotať a rastlinu znovu vytvarovať.   

 

Zalievanie bonsajov

Bonsaje rastú väčšinou v plytkých miskách, preto je vo vegetačnej dobe potreba ich často zalievať. Väčšina potrebuje zálievku aspoň 1x denne. Voda je najlepšia dažďová, možno ale použiť aj odstátu.

Bonsaje je nutné prihnojovať, obzvlášť potom, čo vyčerpajú hnojivo obsiahnuté v substráte (najneskôr po pol roku). Od jari do polovice jesene by mali byť hnojené 1x za 1-2 týždne. Na trhu sú k dostaniu hnojivá určené priamo pre bonsaje, je však možné použiť aj klasické hnojivo (napr. Kristalon štart).

V čase zimného pokoja buď nezalievame takmer vôbec (opadavé zazimované druhy), alebo zalievame len tak, aby substrát príliš nevyschol, a prihnojujeme 1x za 2-4 týždne (u izbových vždyzelených bonsajov).   

 

Zmenšovanie listov

Niektoré druhy stromov majú prirodzene drobné listy, u iných dôjde k zmenšeniu samovoľne pri pestovaní v nádobe. U väčšiny stromov môžeme však k zmenšeniu listov pomôcť. Tento proces sa nazýva strata listov (defoliácia). Vykonáva sa len u zdravých, dobre zakorenených stromov v priebehu vegetácie.

 

Pred vykonaním je vhodné bonsaj dôkladne prihnojiť, aby mohla tvoriť nové listy a nedošlo k jej oslabeniu.

 

Bonsaj má mít listy přiměřené své velikosti.Aj v prírode si môžete všimnúť, že stromčeky po ohryzení zverou vytvárajú množstvo drobných lístkov a pekne sa rozvetvujú. Tohto stavu môžeme dosiahnuť aj umelo.

Pri defoliácii sa odstraňujú čepele listov (dajú sa odstrihovať nožnicami, stopky je dobré ponechať, aby nedošlo k porušeniu púčikov a kôry). Zhruba každý siedmy list ponechávame na stromčeku, alebo mu ustrihneme len časť. Zároveň môžeme rastlinu zastrihnúť.

Potom prenesieme bonsaj na priame slnko, mladé listy si na ne budú od začiatku zvykať. Čoskoro sa rastlina obsype novými listami, ktoré by mali byť o poznanie menšie a zelenšie ako predtým. 

 

 

Zimovanie a letnenie

Vonkajšie bonsaje treba na zimu umiestniť do chladu. Prospieva to aj niektorým izbovým druhom, ktoré požadujú väčšinou teploty okolo desiatich stupňov. Pri vonkajších druhoch môžu byť teploty nižšie, ale substrát s koreňmi nesmie premrznúť. Opadavé druhy nepotrebujú v zime svetlo. Ideálne sú zateplené pôdy alebo garáže. Nežiaduca je prílišná vlhkosť, v ktorej sa darí rôznym hubovým a bakteriálnym patogénom.

Na jar, keď už v noci teploty neklesajú pod nulu, môžeme rastliny sťahovať opäť von. Zároveň je dobré v tomto období presádzať do nového substrátu a prerezávať. Najprv je dobré nechať rastlinu niekoľko dní v polotieni, potom ju môžeme premiestniť aj na plné slnko.

Aj izbovým bonsajom prospieva pobyt vonku na slnku. Von ich môžeme dávať obvykle okolo polovice mája a môžu tam zostať až do polovice septembra. Teploty by nemali klesať pod desať stupňov, záleží však na konkrétnom druhu (napríklad fikusy nemajú radi teploty pod 15 stupňov, ale čínsky brest znesie teploty až okolo štyroch stupňov).  

 

Hnojenie

Bonsaj hnojíme špeciálnymi hnojivami podľa návodu výrobcu. Veľmi vhodné je kvapalné hnojivo s pomerom NPK 4-3-9. Tento pomer nesú často hnojivá pre bonsaje.

Znížený obsah dusíka v hnojive podporuje bujnenie listov a ihličia. Práve menej dusíka je potreba pre kompaktný vzhľad bonsaje a drobnejšie listy. 

Dávkovanie: 15ml kvapalného hnojiva na bonsaje sa riedi v 5l vody. Odporúča sa hnojiť počas celého vegetačného obdobia, teda od apríla až do septembra. Prihnojujú sa raz za 14 dní, v čase vegetačného pokoja raz za mesiac.

od semínka po sekačku

Košík  

Žiadne produkty

Poštovné 0,00 €
Spolu 0,00 €

Košík Pokladňa

váš účet

Už ste registrovaní? ?

Přihlásiť :

prvá návšteva ? ?

Registrovať