Ako vybrať správny postrek 2013-07-02

Choroby, plesne alebo škodci? Trápi aj vaše rastliny tento problém alebo mu chcete predísť? Pomôže vám k tomu naša rozsiahla ponuka chemických postrekov.

 

 

 

 

 

 

 

Aký postrek zvoliť pre vaše rastliny

 

plesne na paradajkáchProti chorobám

  • Fungicídy

Najznámejšie choroby, ktoré trápia pestovateľov sú napr: pleseň na paradajkách, pleseň zemiaková, pleseň uhorková, hrdze v trávnikoch, jabloňové a egrešové múčnatky apod. Najčastejšie dochádza k šíreniu plesne na listoch. Fungicídy pôsobia kontaktne v mieste aplikácie alebo systémové, kedy sú rozvádzané vnútri rastlín. Niektoré z dostupných fungicídov eliminujú postihnutia už v zárodku. Proti týmto chorobám využite prípravok z nášho e-shopu Bioan - ochrana rastlín.

 

 

 

 

 

 

 

Logo

Fungicídy sa používajú nielen ako obrana, ale aj prevencia.

 

 

Proti škodcom

  • Insekticídy

Tieto postreky sa používajú na ochranu proti savému a žravému hmyzu a ostatným škodcom napr: voškám, pásavke zemiakovej, obaľovačovi jablčnému, červíkom, pukliciam alebo sviluškám. Rastlinu je nutné okamžite ošetriť, najmä teda spodnú stranu listov. Prípravky proti škodcom nájdete v našom e-shope.  

 

Delí sa na:

systémové - účinná látka je rozvádzaná do celej rastliny 

kontaktné - pôsobí pri priamom styku so škodcom 

fumigačné - pôsobí pri vdýchnutí 

požerové - pôsobí pri príjme potravy

 

vošky

 

Logo

Pri napadnutí sviluškami sa na listoch objavia žlté škvrny, ktoré sa postupne zlievajú a na spodnej strane listov sú viditeľné drobné roztoče. Pri hustejšom napadnutí sú na rastlinách viditeľné jemné pavučinky.

 

Proti burine

  • Herbicídy

Trápia vás nežiadúce rastliny a buriny? Tieto nenáročné rastliny a trávy sa uchytia prakticky všade, preto je pri tomto nekončiacom boji dobré siahnuť po herbicídnych prípravkoch.

 

Herbicídy sa delia na:

selektívne - je určený na likvidáciu určitého druhu rastlín

neselektívne (čiže totálne) - k likvidácii všetkých druhov buriny v mieste aplikovania

 

buriny

 

Logo

Burina môže ochudobňovať poľné plodiny o vodu, živiny a pôdu o pôdny vzduch, zatieňujú plodiny, podporujú šírenie škodcov a chorôb.

 

Ochrana v období medzi zimou a začiatkom jari

Pretože niektorí škodcovia dokážu prečkať zimné obdobie na drevinách a na začiatku jari môžu opäť začať napádať rastliny má táto ochrana rastlín za úlohu predovšetkým prevenciu. Ošetrujú sa predovšetkým ovocné dreviny proti sviluškám, pukliciam a ďalším.

 

Logo

Postreky sa vykonávajú predtým ako sa úplne rozvinú púčiky

 

Pred príchodom mesiaca máj je vhodné ošetriť rastliny proti múčnatke jabloňovej. Ochranu pred hrdzou u hrušiek vykonávame pred a po odkvitnutí. U ríbezlí zabránime napadnutiu vlnovníkom ríbezľovým. V marci je čas na postrek proti chorobám a škodcom.

 

skorá ochrana rastlín

 

od semínka po sekačku