Inšpirácia: trvalky s dlhým obdobím kvitnutia 2013-07-05

Trvalky ponúkajú širokú paletu farieb, výšok a tvarov. Niektoré môžu byť dekoratívne aj svojimi listami, iné prekrásne voňajú, ďalšie sa hodia k rezu alebo na sušenie. Krásne doplnia zákutia s kríkmi alebo cibuľovinami.  

Veľa ich má rado aj suché slnečné stanoviská môžu teda vyniknúť na skalkách a múrikoch. Navyše sú menej náročné na pestovanie ako letničky, ktoré treba vysievať každý rok znova. Trvalky spravidla kvitnú o niečo kratšiu dobu, nájdu sa však aj výnimky.

 

 

Pakosty

Medzi trvalky s dlhou dobou kvitnutia patria napríklad rôzne kultivary pakostov (Geranium), ľudovo nazývané bocianie zobáky (vďaka svojim zobákovitým plodom). Môžeme vyberať z mnohých kultivarov, farba kvetu sa pohybuje od ružovej cez bielu až po tmavo modrofialovú.

Ide o veľmi nenáročné rastliny dostupné v desiatkach až stovkách kultivarov. Na svojom stanovisku prežívajú veľa rokov. Existujú kultivary vhodné na rôzne typy stanovíšť. Výška sa pohybuje v rozpätí 10 - 100 cm. Kvitnú v máji a júni, niekedy až do septembra.

 

Krásnoočko veľkokvetéKrásnoočká

Od júla do septembra, niekedy až do novembra vydrží kvitnúť krásnoočko (Coreopsis). Jedná sa o vyššiu trvalku (až 30 - 60 cm). 

Bohato kvitnú veselými pestrými farbami v odtieňoch žltej a červenej. Najčastejšie je pestované krásnoočko veľkokveté. Najvhodnejšie je pestovať ho ako solitér. 

Kvety sú vhodné aj k rezu. Odstránením odkvitnutých výhonkov umožňuje rastlinám vykvitnúť znovu. Nenáročná trvalka, možno rozmnožovať aj delením trsov.

 

 

Plamienky

Plamienky (Phlox paniculata) kvitnú od júla do septembra. Jedná sa o veľmi obľúbené trvalky. Rast je kerovitý, výška presahuje 1 meter. Vyžadujú humóznu pôdu a plné slnko alebo polotieň. Vhodné k rezu. 

 

Šalvia

Už v máji začína kvitnúť šalvia (Salvia). Existuje veľa druhov šalvie, najdlhšie však vydržia kvitnúť šalvie hájne (Salvia nemorosa). Svojimi modrofialovými kvetmi dokáže krášliť záhradu po celé leto a pritom presýtia vzduch typickou vôňou. Vyžaduje slnečné nepremokrené stanovisko, nie je náročná na starostlivosť. Ak je po odkvitnutí zastrihnutá, kvitne v septembri ešte raz.

 

Echinacea purpureaEchinacea

Ďalšou krásnou trvalkou, ktorá má navyše nezabudnuteľné liečivé účinky, je echinacea purpurová, známa tiež pod svojím latinským názvom Echinacea purpurea.  

Kvitnúca rastlina je až 1 meter vysoká, s bielymi, ružovými až purpurovými kvetmi. Pre svoje liečivé účinky sa zbierajú odkvitnuté lístky alebo sa vyrába tinktúra z koreňov. Používa sa najmä na podporu imunity, zlepšuje tvorbu a pohyblivosť bielych krviniek. 

Rastlina je nenáročná na pestovanie, prispôsobí sa rôznym typom pôdy, vyžaduje však dostatok svetla. 

 

Srdcovky

Prekrásnymi neobvyklými kvetmi kvitnú srdcovky (Dicentra spectabilis). Pestujú sa rastliny buď s bielymi alebo ružovými kvetmi. Kvitnú už na začiatku mája do júna. Vyhovuje jej skôr zatienené stanovisko s dostatkom vlahy. Dospelá kvitnúca rastlina je vysoká necelý meter, existujú však aj nižšie kultivary do 20 cm. 

 

Tarička

Tarička (Aubrieta) tvorí husté nízke vankúše bielych, červených alebo modrých kvietkov. Kvitne pomerne skoro, od apríla do mája. Niektoré odrody sú schopné vykvitnúť ešte raz. Vhodná aj na výsev do nádob.

 

od semínka po sekačku