Bazén je radosť, ale aj starosť 2013-07-06

V dnešnej dobe si mnohí kupujú bazény na svojej záhrady, ale pritom si neuvedomujú, koľko to dá starostí. Jednoduchšie a lacnejšie je, si zaobstarať bazén nadzemný, pretože je lepší čo sa týka údržby, ale dospelí si v ňom skoro vôbec nezaplávajú. Ale ak predsa niekto trvá o zapustenom bazéne do zeme, tak si musí pripraviť oveľa väčšiu sumu a údržba zaberie oveľa viac času.

 

 

 

 

1.) Napustenie bazéna

Najskôr by sa malo dobre vyčistiť dno a steny bazénu od všetkých nečistôt prípravkom Laguna clear, alebo použite prípravok na riasy. Potom už môžete napustiť bazén. Ešte predtým skontrolujte a spustite filtračné zariadenie na asi na 6 - 8 hodín, aby sa odstránili možné mechanické nečistoty. Pokiaľ bazén odzimujete, potom by sa mala voda doplniť do plného stavu, potom skontrolujte a spustite filtračné zariadenie, ak je to potrebné, vykonajte vyvločkovanie. Dôležitá je stabilizácia vody a úprava pH. Keď je všetko hotové, tak môžete začať dávkovať dezinfekciu. Potom zapnite cirkuláciu, aby sa prípravok poriadne premiešal v bazéne s vodou. Posledný krok je opätovné meranie pH. 


2.) Tvrdosť vody

Tvrdosť vody by mala byť okolo 7 - 12 ° N. Ak je tvrdosť vyššia (nad 25 ° N) a pH tiež, tak môže dochádzať k vzniku zákalu a usadenín. Pre takto tvrdú vodu sa odporúča použiť prípravok maskovač tvrdosti, ktorý zabraňuje vylučovaniu vápenatých a horečnatých solí. Tento prípravok by sa mal použiť hneď po napustení bazéna. Prvotné dávkovanie je 300 ml na 10 m³. Predtým ako budete zase upravovať pH vo vode, tak nechajte vodu pár hodín cirkulovať. 


3.) Správna hodnota pH

Hodnota pH by mala byť po použití chlórovej a bezchlórovej dezinfekcie 7,2-7,6, u kyslíkovej potom 7,0 - 7,4. Ak tomu tak nie je, tak dochádza k zníženiu účinnosti a mala by sa zvýšiť potreba dezinfekcie, pretože by mohlo dôjsť ku korózii kovových dielov či blednutiu farieb plastov a fólií (pH mínus alebo pH plus). Meranie a úprava pH sa odporúča vykonávať 1 × týždenne. Tester na meranie chlóru a pH.

 

menej - 6,97,0 - 7,47,5 - viac
Príliš nízka hodnotaIdeálna hodnotaPríliš vysoká hodnota

Voda agresívna voči kovovým prvkom, urýchľuje blednutie fólií a náterov

Dezinfekčné pôsobenie chlórových prípravkov je optimálneVylučovanie zlúčenín vápna, znížený účinok pôsobenia chlóru, dráždenie očných spojiviek a kože

 

4.) Filtrovanie

Každý bazén by mal mať filtračné zariadenie a cirkuláciu, ktorá vykonáva premiešavanie upravenej vody v bazéne. Celý objem bazéna by sa mal premiešavať minimálne raz za 24 hodín. Dobrá cirkulácia napomáha rozmiešaniu dezinfekcie do celého objemu vody a zabraňuje výskytu tzv. "mŕtvych zón" (miesta, kde je voda stojatá). Filtrovanie by malo trvať 6 - 8 hodín denne podľa objemu bazénu a rýchlosti filtrácie. Filter preplachujte minimálne 1x týždenne. 


5.) Pravidelná úprava bazénovej vody (1× až 2× týždenne)

Na vysávanie nečistôt používajte zásadne bazénový vysávač a na nečistoty z hladiny odstráňte sieťkou. Vždy je dôležité zmerať a upraviť hodnotu pH bazénovej vody na optimum. Skontrolujte, koľko je v bazéne dezinfekcie a ak je potrebné, tak ju doplňte. Pri veľmi teplom počasí sa odporúča 1× týždenne šoková úprava vody a 1× týždenne by sa mal vykonávať spätný preplach filtra.  


6.) Ošetrenie vody pred dlhodobou neprítomnosťou

PH by malo dosahovať ideálne hodnoty. Pokiaľ idete na dlhšiu dobu mimo, tak pridajte do bazéna dostatočné množstvo dezinfekcie. Preventívne sa môže pridať aj prípravok na riasy. Potom zakryte bazén krycou plachtou a pomocou spínača zaistite chod filtračného zariadenia.


7.) Nárazová úprava vody bez iskry 

Ak máte vodu bez iskry, tak musíte rýchlo reagovať, aby ste zabránili nepríjemným komplikáciám. Upravte pH na ideálnu hodnotu a nalejte do bazéna veľké množstvo dezinfekcie. Môžete pridať aj prípravok na riasy. Je vhodné bazén vysať, vyvločkovať a prepláchnuť filtračné zariadenie. 


8.) Vločkovanie

Vločkovanie je dôležité, pretože vďaka nemu voda získava späť svoju priezračnosť. Odporúčané dávkovanie lieku Vločka je pri spodnej hranici, aby nedošlo k predávkovaniu, pri ktorom sa vločky nevytvoria. Ak k predávkovaniu dôjde, potom je nutné do bazéna doplniť čerstvú vodu. Prípravok pôsobí asi 12 hodín pri vypnutej filtrácii. Nečistoty sa pomocou tohto prípravku zhluknú do vločiek a následne sa usadí na dne bazéna. Vysávanie vločiek z dna sa nesmie vykonávať cez filtráciu. Filter totiž nie je schopný pojať naraz toľko nečistôt. Nezabudnite na spätný preplach. Najprv bude pretekať čistá voda, je to asi prvých 20-50l a potom sa ešte len začnú vyplavovať nečistoty. Spätný chod sa zastavuje, až potom čo potečie opäť čistá voda. Podľa miery znečistenia je možné používať preventívne mierne vločkujúce tablety Iskra. Tablety sú samorozpúštacie a samé prejasňujú vodu. 


9.) Zazimovanie bazéna

Akonáhle skončí sezóna, tak je dôležité bazén správne zazimovať. Keď idete bazén zazimovať, tak sa musíte riadiť teplotou vody (vhodná je teplota okolo 12 ° C) a nie počasím. Poriadne by sa mal vyčistiť filter spätným prepláchnutím a následne odpustiť voda do úrovne 10-20 cm pod spätné trysky a skimmer. Bazén očistite od usadenín, ktoré zostali na stenách. Do zvyšku vody pridajte veľké množstvo prípravku na zimu. Špeciálne plaváky rozložené uhlopriečne na hladine zabránia, aby vám rozpínajúci sa ľad nepoškodil steny bazéna. Ak by ste chceli siahnuť po lacnejšom riešení, tak zoberte plastové fľaše, ktoré ste si vopred naplnili asi do polovice nemrznúcim roztokom.


10.) dôležité upozornenia

Všetko s výnimkou vločkovania sa vykonáva za behu filtračného zariadenia. Medzi jednotlivými krokmi je časové oneskorenie v trvaní najmenej jedného obehu filtračného zariadenia. Nezabúdajte na to, že prípravky pH sa nesmú miešať s tými chlórovými! Každý prípravok sa musí rozmiešať zvlášť a potom pridať do vody, nikdy však nedávajte vodu do prípravku! Tablety sa dávajú jedine do dávkovača, nikdy nie priamo do bazéna! Vždy dodržiavajte dávkovanie a bezpečnostné opatrenia, ktoré sú uvedené na etiketách.

 

Starostlivosť o bazén

 

Zásady pri užívaní bazénovej chémie

 

  • Bazénová chémia sa nesmie používať, keď sa v bazéne niekto kúpe.
  • Výkon filtrácie by mal vodu v bazéne prefiltrovať 1x za 6 hodín.
  • Bazén by sa mal zakrývať plachtou alebo fóliou, aby nedochádzalo k úniku chlóru.
  • Na zimu sa bazén musí zazimovať a prikryť plachtou.
  • Raz za týždeň by sa malo vykonávať testovanie vody - pH a chlór.
  • Raz týždenne by sa mala prepierať piesková náplň.
  • Ak chcete bazén mechanicky čistiť, tak používajte iba hladinové sieťky a bazénové vysávače.

 

testovanie vody v bazéne

 

Problémy, ktoré môžu nastať pri používaní bazénovej chémie a ich riešenie

ProblémMožná príčinaOpatrenie
zelená vodarast riasdoplňte dezinfekciu, pridajte algicid, prípadne vyvločkujte, upravte pH
zakalená vodazačiatok rastu rias, vysoké pH, nízky obsah dezinfekciedoplňte dezinfekciu, upravte pH, filtrujte
hnedá vodavysoký obsah kovudávkujte Maskovač tvrdosti, upravte pH, doplňte dezinfekciu
penaorganické nečistoty (mydlá, šampóny, krémy)odstráňte penu, použite Odpeňovač
výkyvy pHnízka úroveň alkality, vysoká úroveň alkalitypoužite pH plus, použite maskovač tvrdosti
nedostatočná účinnosť dezinfekcievysoká úroveň pHpoužite pH minus
tvorba vodného kameňavysoký obsah vápnika, vysoká úroveň pHdávkujte maskovač tvrdosti, použite pH minus
dráždenie očí a koženízke a vysoké pH, vysoký obsah viazaného chlóruupravte pH, dávkujte dvojnásobné množstvo prípravku Akce
mliečne biela vodavysoký obsah vápnikadávkujte Maskovač tvrdosti, upravte pH, doplňte dezinfekciu

 

Tip od nás:

Odporúčame štartovaciu sadu, ktorá uvedie bazén do prevádzky. Obsahuje prípravky Laguna pH mínus na úpravu vody, Laguna chlór šok k počiatočnej šokovej dezinfekcii vody, Laguna Triplex tablety pre celosezónnu priebežnú údržbu vody a Laguna tester 4 v 1 na stanovenie obsahu voľného a celkového chlóru, hodnoty pH a alkalinity vody.

štartovacia sadaSadu zakúpite tu: Laguna štartovací set 4 v 1

od semínka po sekačku