Liečivé lesné ovocie 2013-11-06

Skôr, ako sa na naše územie dostali pestované jablone, hrušky a iné ovocné stromy, predstavovali lesné plody prakticky jediný zdroj ovocia. Aj dnes sa za nimi do lesov vydávajú milióny ľudí.

 

 Okrem výbornej chuti majú totiž veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus, všetky stimulujú látkovú výmenu a naopak potláčajú vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Pritom svojím obsahom vitamínov a liečivých látok lesné ovocie ďaleko predčí šľachtené kultivary. 

 

Okrem bobúľ sa v liečiteľstve z lesných plodov používajú často taktiež listy, z ktorých možno pripraviť čaje, tinktúry, obklady alebo masti.

 

Maliny 

 

Blahodárne maliny

 

Maliny patria k najobľúbenejším druhom lesných plodov, ľudia ich často pestujú aj na záhrade. Maliny môžu byť konzumované čerstvé alebo ako súčasť rôznych pokrmov, najčastejšie vo forme dezertov.

Sú používané ako prostriedok proti horúčke a nachladnutiu, ako veľmi silný antioxidant, rýchla pomoc pri anémii alebo na liečenie šeroslepoty. Vďaka obsahu biotínu, vitamínu krásy, sú veľmi cenené aj v kozmetickom priemysle. Ďalej obsahuje vitamín C, A, železo a zinok.

 

tipKôstky malín majú, rovnako ako zrniečka jahôd, mierne afrodiziakálne účinky. Navyše obsahujú množstvo cenného oleja, ktorý je bohatý na nenásytné kyseliny a chráni pred škodlivým UV žiarením.

 

Ostružiny

 

Ostružiny proti stresu a nervozite

 

Ostružiny majú, podobne ako maliny, schopnosť pomáhať pri prechladnutí, horúčke a zápaloch, sú účinné aj v boji proti reume. Zároveň chráni organizmus pred neblahými vplyvmi každodenných stresov.

 

Ostružiny pôsobia pozitívne pri hnačke a na znižovanie krvného tlaku. Majú zo všetkých druhov ovocia najväčší obsah vitamínu E. Okrem toho sú aj výborným zdrojom antioxidantov, draslíka, horčíka, železa a kyseliny listovej. Vďaka týmto látkam sú černice účinné v prevencii rakoviny hrubého čreva.

 

Vzhľadom k vzrastajúcej obľube černíc sa na trhu objavuje veľa druhov vyšľachtených na pestovanie na záhrade. Sú to väčšinou veľmi odolné rastliny poskytujúce bohatú úrodu. Vyhovujú im aj suché miesta, dôležitý je dostatok svetla. Dnes sú vyšľachtené aj beztŕňové odrody, vhodné hlavne pri deťoch. Tieto sú však náchylnejšie na zimné obdobie a preto ich je potrebné chrániť.

 

Brusnice

 

Brusnice čučoriedkové v boji proti stárnutiu

 

Brusnice sú známe ako liečivý prostriedok už od staroveku. Dnes sú pravdepodobne najviac konzumovaným lesným ovocím. Majú svoje miesto pri liečbe hnačky, kŕčových žíl a pre zlepšenie zraku.

 

Práve brusnice najviac ovlyvňujú rôzne prejavy starnutia - dokážu spomaliť stratu pamäti, zlepšiť motoriku svalstva, reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Konzumácia brusníc tiež podporuje imunitný systém, najmä odolnosť proti baktériam a vírusom.

 

Nemenej účinné sú brusnice tiež pri zlepšovaní cirkulácie krvi a obehového systému. Môžu sa stať aj prevenciou pred problémami s prostatou. Veľkým pozitívom je antioxidačné pôsobenie brusníc, ktorý môže pomôcť aj v boji proti rakovine. Brusnice zmierňujú stres a pocit úzkosti.

 

tipBrusnice si svoje liečivé schopnosti zachovávajú aj po zmrazení, zavarení alebo inej tepelnej úprave. Preto sa nemusíte obávať, že ztratia svoje účinky pri skladovaní alebo pečení.

 

Brusnica čučoriedková síce na záhradkách väčšinou príliš neprospieva, ale existujú podobné príbuzné druhy, ktoré pestovať možno. Známe kamčatské alebo amalanchierové brusnice, ktoré tvoria vysoké kríky, v skutočnosti brusnicami nie sú ani náhodou, chuťovo sa im ale podobajú tak isto ako niektoré liečivé rastliny. Najbližším príbuzným brusniciam je brusnica chocholíkatá, ktorá sa nazýva aj brusnica záhradná, veľkoplodá alebo kanadská.

 

Brusnice

 

Brusnice obyčajné proti infarktu

 

U nás ide o pomerne vzácne ovocie vyskytujúce sa vo väčších nadmorských výškach. Väčšinou ich nájdeme v spoločnosti čučoriedok, ktorým sú príbuzné. Čučoriedkam sú tiež veľmi podobné, rozoznáte ich podľa okrouhlejších lesklejších listov a predovšetkým podľa červenej farby bobúľ. Chuťovo sú menej výrazné a trpkejšie ako čučoriedky, je potrebné nechať ich naozaj poriadne dozrieť. Brusnice môžeme tiež pomerne ľahko zohnať sušené a presladené, pochádzajú však z fariem a plantáží, preto je obsah liečivých látok v týchto bobuliach nižší.

Brusnice sú známe najmä svojou schopnosťou liečiť zápaly obličiek a močových ciest. Konzumácia týchto plodov totiž zabraňuje baktériám kolonizovať, takzvané bakteriálne filmy. Jednotlivé baktérie môžu byť potom ľahko vylúčené z tela a navyše sa mnohonásobne zníži ich odolnosť proti liekom.

 

tipMenej známou, napriek tomu však veľmi zaujímavou schopnosťou brusníc je zabraňovať vzniku infarktu. Pri pravidelnej konzumácii tohto ovocia sa riziko vzniku tejto veľmi rozšírenej choroby znižuje asi o štvrtinu.

 

Medzi ďalšie pozitíva brusníc patrí prevencia rakoviny a problémov s prostatou, navyše bojujú uproti baktériám v zubnom plaku a tým znižujú riziko vzniku zubných kazov.

Brusnice sa dajú zavárať, sušiť aj mraziť, výborne chutí aj brusnicová šťava.

 

Lesné jahody

 

Diétne jahody

 

Jahodník obyčajný rastie na svetlých miestach v lesoch a medziach. Jeho plody vedia krásne prevoňať okolie. Drobné jahôdky môžeme zbierať už od mája do konca leta. Okrem mnohých pozitívnych účinkov na náš organizmus sa jedná aj o ovocie, ktoré síce chutí sladko, neobsahuje však veľa kalórií.
 
Jahody patria k jedným z najsilnejších antioxidantov, podporujú krvný obeh a krvotvorbu a majú aj afrodiziakálne účinky. Celkovo posilňujú imunitný systém, pôsobia antibakteriálne a močopudne. Ovplyvňujú metabolizmus soli a vody v tele (odvodňujú), podporujú rast nových buniek, priaznivo pôsobia na kožu, vlasy, nechty a pevnosť kostí. Pomáhajú k správnej funkcii pečene, žlčníka a štítnej žľazy, zabraňujú vzniku močových, obličkových a žlčových kameňov. Ako aj iné lesné ovocie, aj jahody pomáhajú znižovať krvný tlak.

 

tipVďaka svojmu obsahu antioxidantov a iných látok pomáhajú jahody zlepšovať krátkodobú pamäť a navyše zvyšujú odolnosť proti radiácii.

 

Ako alternatívu lesných jahôd možno na záhrade pestovať jahody mesačné. Obsah látok je podobný lesným jahodám, navyše Vás budú na rozdiel od záhradných jahôd tešiť svojimi plodmi celé leto.

 

Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nášmu webu jeho zdieľaním!