Ginkgo biloba pre lepšiu pamäť 2013-12-01

Ginkgo biloba je v dnešnej dobe stále populárnejšia, vďaka svojim blahodárnym účinkom. V lekárňach aj v obchodoch so zdravou výživou sa s prípravkami s ginkgo bilobou stretnete takmer na každom kroku. Potrebujete sa lepšie koncentrovať? Čakajú vás náročné testy? Máte studené končatiny? S týmito problémami vám pomôže ginko dvojlaločné alebo ak chcete ginkgo biloba, veľmi odolný ihličnan pôvodom z Číny.

 

 

 

Ginko dvojlaločné

 

Ginko dvojlaločné je známe skôr pod svojim latinským názvom Ginkgo biloba, skrátene ginkgo. Ginko dvojlaločné je dvojdomým opadavým kríkom z čeľade ginkovité. História ginka dvojlaločného je veľmi dlhá, výskumy preukázali jeho výskyt už na rozhraní karbónu a permu v prvohorách. V minulosti bolo ginko dvojlaločné rozšírené takmer po celej Severnej pologuli, postupom času sa však lokalita jeho prirodzeného výskytu veľmi zmenšila. V prírode je v dnešnej dobe zachovaný iba jeden druh na malom území v juhovýchodnej Číne. Modernou civilizáciou opäť nájdené priaznivé účinky ginkgo biloby a nenáročnosť tejto rastliny na klimatické podmienky spôsobili, že sa stávajú súčasťou záhrad aj v Česku.

 

tip

Vedeli ste, že ginkgo biloba je ihličnan?

 

 

Ginko dvojlaločné klame vzhľadom

 

Ginko dvojlaločné klame svojim vzhľadom. Asi každý, kto sa stretne s ginkom dvojlaločným ho zaradí medzi listnaté stromy, v skutočnosti je to naopak, ginko dvojlaločné má ploché klinovité listy s vejárovitou žilnatinou, ktorá je rozdelená na dva laloky majúce fyziologicky bližšie k ihličnanom. Ak budete pestovať ginko nezabudnite, že sa jedná o dvojdomý strom, teda sú niektoré rastliny samičie a iné zasa samčie. Samičie rastliny spoznáte podľa zhlukov nazelenalých semeníkov zavesených na tenkej stopke. Na samčích rastlinách vyrastajú útvary podobné jahňadám. Rastliny sú schopné sa opeliť až na vzdialenosť cca. 5 km. Na plody ginko biloby si pri pestovaní budete musieť počkať, pretože stromy začínajú rodiť až v starobe okolo 35 rokov. Prednosťou môže byť to, že ročné prírastky ginko biloby nie sú príliš veľké, takže vám nezaberie príliš miesta na záhrade.

 

Plody ginko biloby

 

 

Ginkgo biloba na vašej záhrade

 

Ginkgo biloba je veľmi nenáročnou rastlinou na pestovanie, preto sa môže stať súčasťou takmer každej záhrady. Hlavnou podmienkou pre dobrý rast je slnečné stanovisko. Ginkgo biloba sa uspokojí s normálnou záhradnou zeminou. Po zakorenení ginka bez väčších ťažkostí znáša aj suchšie miesta. Problémy pri pestovaní zvyčajne nenastávajú ani v ílovitej a vápenatej pôde. Najvhodnejšia doba pre výsadbu sadeníc je jar. Sadenice možno získať výsevom semien alebo odrezkami, ktoré sa vykonáva v lete. Ginkgo biloba je mrazuvzdorná.

 

Listy ginko biloby

 

 

Liečivé účinky ginkho biloby

 

Liečivou časťou ginkgo biloby sú jej listy, ktoré sa zbierajú od jari do začiatku leta. Z listov sa pripravuje odvar alebo tinktúra. Listy ginkgo biloby obsahujú veľmi veľa biologicky aktívnych látok, vďaka ktorým má rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Sú nimi napríklad flavonoidy, terpény, organické kyseliny. Odborne sa komplex týchto látok nazýva "ginkgolides" a v tomto zložení sa nachádza iba v ginku dvojlaločnom. Výťažok z listov rozširuje kapiláry v periférnom cievnom riečišti a zlepšuje prietokové vlastnosti krvi (vazodilatácia). Neopomenuteľné sú aj jeho antioxidačné účinky.

 

O Ginkgo bilobe je známe, že zlepšuje pamäť: Je to spôsobené zlepšením využitia kyslíka pamäťovými bunkami, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie a celkovej mentálnej sviežosti. Ginkgo biloba vie zachytávať voľné radikály spôsobujúce predčasné starnutie. Užívanie extraktu z ginkgo biloby sa odporúča osobám po mozgovej mŕtvici. Vďaka ginkgo bilobe možno urýchliť zotavenie. O užívaní ginkgo biloby by mali začať uvažovať všetci, ktorých trápia neustále studené ruky a nohy, ginkgo končatiny pomôže lepšie prekrviť a tým tiež zahriať. Ginkgo biloba pomáha aj pri bolestiach hlavy, závratoch, lýtkových kŕčoch, depresiách a úzkostných stavoch. Páni určite ocenia priaznivé účinky na potenciu.

 

tip

Vďaka nášmu e-shopu si môžete tento zázrak z Číny buď sami vypestovať, alebo kúpiť sušené listy a ihneď vyskúšať, či ginkgo biloba naozaj pôsobí.

 

 

Zlepšenie stavu po užívaní ginkgo biloby je viditeľný až po dlhšej dobe pravidelného užívania cca za 4 - 6 týždňov. Ginkgo biloba nemá vedľajšie účinky, takže sa jej dlhodobého užívania nemusíte obávať. Rovnako ako s liečivami, ani s ginkgo bilobou by sa to nemalo preháňať, odporúčaná denná dávka je cca 200mg suchého extraktu rozdeleného do troch dávok. Dlhodobé užívanie ginkgo biloby nie je vhodné pre deti do 12 rokov a pre tehotné ženy.

 

Ginkgo biloba

 

 

Vedeli ste že?

 

  • Ginkgo dvojlaločné je národným stromom Číny.

 

  • V Japonsku tento strom považujú za symbol plodnosti.

 

  • Drevo z ginkga je veľmi kvalitné a dokonale odoláva škodcom

 

od semínka po sekačku