Delonix kráľovská 2013-12-22

Delonix kráľovská (lat. Delonix regia) - je z rodu Delonix z čeľade bôbovitých (Fabaceae). Pôvodne bola radená do čeľade sapanovitých (Caesalpiniaceae). Rod Delonix zahŕňa cca. 10 druhov. Pôvodom pochádza z Afriky z Madagaskaru a patrí medzi najkrajšie tropické stromy sveta vôbec. Vo voľnej prírode rastie v tropických oblastiach Afriky a Ázie. Na Madaskare rastie v oblasti severnej a západnej zvanej Antsiranana.

 

Ako Delonix vyzerá? Pozrite sa na priložené obrázky a ruku na srdce, že ste taký strom ešte nevideli. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá do výšky 6-8m. Kvety sú červené. Orchideovitého typu. Sú asi 15cm v priemere a majú 5 okvetných lístkov, z ktorých jeden je žltý alebo biely. Listy tohto stromu sú 20-50 cm dlhé, eliptického tvaru. Sú striedavé a dvakrát sperené. Spolu s výraznými kvetmi dotvára dobre rastúcu korunu dáždnikovitého tvaru. Plodom delonix je až 60 cm dlhý struk. Struky sú pukajúce, sploštené.

 

tip

Medzi domorodcami sa delonix hovorí Ohňový strom. Struky z neho sú používané ako chrastivý hudobný nástroj.

 

delonix

 

tip

V našich podmienkach delonix kráľovskú pestujeme ako veľmi atraktívnu izbovú rastlinu alebo dobre tvarovateľnú bonsai. Môžeme ju za teplého počasia umiestniť aj von. Ak má dobrú starostlivosť dorastá do výšky 2-3 m. Delonix má veľmi atraktívny vzhľad ako bonsaj. A tiež sa dobre tvaruje.

 

 

Pestujeme Delonix kráľovskú

 

Delonix si môžeme vypestovať kedykoľvek počas celého roka. Najvhodnejšie je si ju predpestovať v mini skleníku, kde je regulovaná aj vzdušná vlhkosť. V mini skleníku môžete predpestovať aj semená iných exotických rastlín, alebo na jar semienka zeleniny a kvetov. Investícia do mini skleníka nie je jednorazová, jedná sa o veľmi praktickú a užitočnú vec. Ak si kvetináč s klíčiacimi semenami nadkryjete napr. plastovým sáčkom, alebo PET fľašou, potom vám môžu semená zhniť. Miniskleníky majú regulovateľnú vzdušnú vlhkosť.

 

Výsev delonix:

 

Povrch semien pred výsevom rozrušte pilníkom. Nachystajte si kvetináč, alebo mini skleník. Pripravte si substrát určený pre výsev. Ten môžete zohriať v mikrovlnej rúre. Vykonáva sa to preto, aby sa zahubili zárodky plesní a húb. Do substrátu môžete tiež pridať prípravok Previcur. Semená delonix výborne klíčia aj v kokosovom vlákne - vyskúšajte kokosové tablety.

 

Povrch substrátu alebo tabliet dobre zvlhčite rozprašovačom. Substrát udržujte po celú dobu klíčenia vlhký. Regulujte teplotu v mini skleníku. Mala by sa pohybovať okolo 25 ° C. V zimných mesiacoch si pomôžte udržať teplotu umiestnením na vyhrievaný parapet. Nezabudnite zvlhčovať vzduch.

 

Delonix klíči cca. 2-3 týždne. Ak zabudnete povrch semien rozrušiť pilníkom môže trvať ich klíčenie dlhšie (až 1,5 mesiaca). Akonáhle rastlinky dorastajú do výšky mini skleníka cca.15-20 cm. Presaďte ich do samostatného kvetináča. Do vyššieho kvetináča si pripravte drenážnu vrstvu z piesku a na ňu nasypte zeminu zmiešanú s rašelinou. V pomere 1:3. Vykonávajte pravidelnú, ale nie príliš výdatnú zálievku. Rastlinu môžete rosiť. V období teplých mesiacov ich môžete postupne otužovať a nechať vegetovať vonku.

 

Vždy ju postavte na slnečnú stranu - parapetu, záhrady. Pravidelne zalievajte. Chráňte pred vetrom a silnými dažďami a priamym slnkom. Delonix nevyhovujú nižšie teploty. Pozor na mrazy  - uschne a odumrie. Zavčas ju zazimujte, odneste ju do interiéru už na začiatku septembra. Čím menšie budú teplotné skoky, tým lepšie. Nenechávajte ju vonku o teplote 5 ° C a potom ju hneď neprenášajte do izby o teplote 25 ° C. Čím bude rastlinka staršia, môžete ju skúsiť viac otužovať a dobu letnenia predlžovať. Úspech ale nemusí byť zaručený. Nech zbytočne o výpestok neprídete. Akonáhle bude rastlinka staršia, zvládne prezimovanie okolo 10 ° C. Aby ste si "veľký" strom nemuseli dávať do obývačky.

 

tip

Akonáhle delonix dorastie do výšky 3 m je nutné ju zastrihávať, aby si aj v našich podmienkach udržala pekný tvar a silu. Delonix pravidelne presádzame a prispôsobujeme veľkosť nádoby jej rastu.

 

 

Delonix

 

tip

Delonix umiestnite na slnečné stanovisko. Prospievať bude aj v polotieni. Chráňte ju pred vetrom, priamym slnkom a silnými dažďami.

 

 

Delonix kvitne v júni. Strom je obsypaný záplavou nádherných kvetov. Mladšie rastliny môžu kvitnúť neskôr až v septembri. Postupom času budú kvitnúť skôr. V tropických oblastiach môžu kvitnúť už v apríli alebo máji. Kvety sú obrovské asi 15 cm, naopak lístky sú drobnejšie.

 

Delonix odkvitá na jeseň. Okvitnú a odpadnú kvety aj listy. Delonix pri prezimovaní zmení úplne svoj ​​vzhľad. Z atraktívneho stromu na "polosuché" vetvy. Po zhodení listov obmedzte zálievku. Ak sa ju rozhodnete pestovať ako izbovú rastlinu, pravidelne ju zastrihujte. Pri pestovaní delonix ako bonsaje robte pravidelný tvarovací rez.

 

Tip: Semienka delonix môžete nielen rozrušiť pilníkom. Klíčivosť si môžete poistiť aj ponorením do teplej vody cez noc. Aby vám voda vydržala teplejšia, nechajte semienka napučať v termoske.

 

Zaujalo vás pestovanie delonix? Je to krásna rastlina a určite si na nej vyskúšate svoje pestovateľské umenie. Vypestovať ju je jednoduchšie, než ju udržať prospievať. určite vyskúšajte kokosové tablety. Nezabudnite semienka narezať, aby rýchlejšie vyklíčili a nestihli chytiť pleseň. Doprajte im slnečnú a teplú polohu. Starajte sa o ne niekoľko sezón. Podľa sily rastlinky min. 3. Nechajte ich v teple. pravidelne presádzajte a môžete prihnojovať Kristalonom. Otužovanie a zazimovanie im pripravte až z nich budú pevnejšie stromčeky.

 

Tiež vás tento strom očaril? Zdieľajte článok s priateľmi na Facebooku!