Prevoňajte si dom a povzbuďte telo vianočným korením 2013-12-28

 

Vianoce, to nie sú len vianočné darčeky pod stromčekom, pohoda v kruhu rodiny a slastné nič nerobenie. V každej rodine určite počas týchto dní rozvoniavajú aj vianočné koláčiky. Práve tieto sladkosti obsahujú niečo výnimočné bez čoho by to nebolo to pravé. Poďme si teda povedať niečo o korení, ktoré je súčasťou práve obľúbených vianočných pochúťok.

 

 

 

Škorica

 

ŠkoricaPatri neodmysliteľne ku každým Vianociam, taktiež perníčky bez vône škorice, ktorá je súčasťou perníkového korenia, si nevieme snáď ani predstaviť. A čo potom také varené víno, či vianočný punč, ktorý v zime poriadne zahreje. Ale vedeli ste, že toto korenie má aj svoje liečivé účinky? Dokáže pomôcť napríklad pri bolestiach kĺbov a svalov, nechutenstve, ťažkostiach s trávením či pri prechladnutí. Celulitída, reuma a menštruačné ťažkosti? Áno aj na tieto problémy vám môže byť nápomocná práve škorica.

 

 

Klinček

Klinček 

Pre svoju typickú vôňu a chuť sa skvele hodí rovnako ako škorica do tradičných vianočných nápojov a tiež vyniká svojimi liečivými účinkami. Klinček pomôže napríklad na boľavé zuby, pri paradentóze či na nevzhľadné zubné kazy, chcete mať teda krásne zuby, jedzte klinček... (to je samozrejme vtip :))

 

 

 

Aníz

 

Sladké semienka anízu s charakteristickou vôňou sú pre vianočné pečivo ako stvorené. Toto korenie by vám doma zaručene nemalo chýbať, nielen pre jeho chuť a vôňu, ale aj pre liečivé účinky, ktoré aníz v sebe skrýva. Nielen že pomáha pri kašli a nachladnutí, ale potláča plynatosť, podporuje tvorbu materského mlieka a črevné ťažkosti pre vás budú už nepríjemnou minulosťou.

 

 

Badián


Badián

Sú to plody hviezdicovitého anízu, ktoré majp tvar hviezdičiek a pridávajú sa tiež do vianočného pečiva. Chutí skoro ako aníz a jeho vôňa je podobná hašlerkám. Badián je skvelým liekom na kašeľ a nechutenstvo, má upokojujúce účinky a zrýchľuje metabolizmus.

 

 

Zázvor

 

Pri pomyslení na zázvor sa mi ako prvé vybaví skvelý zázvorový čaj, ktorý vylieči kadejaké prechladnutie či chrípku. Ale pečie niekto z vás už takmer zabudnuté zázvorníky?

 

 

Kokos


Kokos

Kokosky, kokosové tyčinky či rolády a veľa ďalších cukroviniek, ktoré na Vianočnom stole jednoducho nesmú chýbať. A čo viac, kokos posilní lámavé nechty, vlasy aj kosti a vzpruží unavený organizmus.

 

 

 

 

 

Vanilka

 

Koláčiky, ktoré robia Vianoce Vianocami, áno reč je o vanilkových rožkoch. Ako už názov napovedá, vanilka je ich nevyhnutnou súčasťou, ktorá sa prejaví obzvlášť v ich sladkej vianočnej vôni. Vanilka podporuje trávenie a pomáha pri depresiách či nespavosti.

 

 

Muškátový orech

 

Muškátový oriešok je vďaka jeho sladkastej, horkastej a tiež štipľavej chuti súčasťou veľkého množstva receptov na vianočné pečivo, ale pridáva sa aj napríklad do likérov, omáčok a na úpravu mäsa. Stačí ho tiež iba troška, nie je dobré podceňovať jeho silu. Muškátový orech podporuje tvorbu žalúdočných štiav a napomáha tak k lepšiemu tráveniu , avšak ako už bolo povedané v obmedzenej miere, inak totiž pôsobí toxicky!

 

 

Vlašské orechy

 

Vlašské orechyVlašské oriešky sú neoddeliteľnou súčasťou vianočného pečiva, nielen že sa používajú do náplní, na ozdobenie, či na veľa iných spôsobov, ale k tradičným vianočným zvyklostiam patri tiež známe posielanie lodičiek zo škrupín vlašských orechov. Dodržiavate aj vy nejaké vianočné zvyky? Podeľte sa o ne s nami.

 

 

Šafrán

 

S týmto horkastým korením však opatrne, používa sa len v malých štipkách, pretože vo väčších dávkach je jedovatý. Nie nadarmo sa hovorí "Je ho ako šafránu." (Teda málo), patrí totiž k najdrahším koreniam na svete.

 

 

Med


Med

Sladkým medom urobíme perníček perníčkom, bez neho by to jednoducho nebolo ono. A nielen to, je vhodný aj do mnohých iných cukroviniek, môžete ho tiež použiť namiesto cukru do čaju, ten tým získa aj skvelú chuť a pomôže pri prechladnutí.

 

 

Sukkade, kandizované ovocie

 

Poznáte sukkade? Určite áno, je to známa presladená kôra z citróna alebo pomaranča, tú rovnako ako kandizované ovocie používame k príprave cesta či plnky. Ja napríklad využívam kandizované ovocie najčastejšie do výborných marokánok. A čo vy, máte svoj recept?