Nebuďte Truhlíkom, kúpte si správny kvetináč! 2017-05-28

Šaty robia človeka, to je pravda odveká. Ako je to však s obalmi na kvety? Správna voľba kvetináča vám ušetrí nielen čas, ale napomôže aj rastlinám v bezstarostnom raste. Aj výber tohto zdanlivo zanedbateľného vybavenia má pri pestovaní rastlín svoju úlohu!

 

 

 

 

Na veľkosti záleží!

 

Každá rastlina má iné požiadavky, ktoré musíte pred nákupom jej obalu dobre zvážiť. Najmä, čo sa týka šírky jej koreňového systému, celkovej veľkosti a výšky. Ak si vyberáte kvetináč pre taký zázvor, musíte rátať s tým, že sa rozrastie- tak ako do šírky, tak aj do výšky. Preto sa v tomto prípade zamerajte na kvetináče, ktoré mu poskytnú dostatok priestoru a zároveň budú stabilné. Nechcete predsa, aby sa váš milovaný urastený zázvor pri svojej váhe a výške vyvrátil a narobil tak viac škody, ako úžitku! Ak si však plánujete zasadiť napríklad takú nežnú fialku, vystačíte si s kvetináčom z ľahšieho materiálu. Vyblázniť sa potom môžete pri výbere jeho tvaru, či farby. Fialka je jednoducho krásavica, ktorá si potrpí skôr na estetickú stránku veci, takže žiadny robustný kvetináč!

 

A čo ak starý kvetináč vymeníte za nový?

 

Ak sa chystáte odrastenú rastlinu presadiť do nového kvetináča, ten by mal byť  približne o pätinu väčší než jeho predchodca. Hlavne to neprežeňte, mohla by sa vám potom rastlina rozrásť hlavne v koreňoch a to na úkor všetkého zeleného a kvitnúceho na povrchu. A to predsa nechcete!

 

Nie je materiál  ako materiál

 

Existuje celý rad materiálov, z ktorých sú kvetináče vyrobené. Nie každý je však vhodný  do interiéru tak, ako aj vonku na záhradu. Pre vonkajšie účely si vyberajte skôr kvetináče vode odolné, mrazuvzdorné a stabilné, ktoré rastliny ochránia aj keď sa vonku budú čerti ženiť. Ešte lepšie sú potom tie, ktoré majú otvory na odtečenie prebytočnej dažďovej vody! A pokiaľ ide o kvetináče izbových rastlín, dobre zvážte, koľko vlahy, tá ktorá rastlina bude potrebovať. Prútené, drevené kocky, a iné vode neodolné materiály by mohli presakovať a tým vám znehodnotiť nábytok, parapety, či podlahu. Hodiť sa však budú trebárs pre sukulenty! Pre orchidey a im podobné rastliny, náročné na vodu, zvoľte radšej plastové, či keramické obaly, ktoré vodu len tak neprepustia.

 

"Dizajn" hrá tiež  úlohu

 

Čo si budeme nahovárať, kvetináče nie sú len praktická záležitosť. Sú to predsa len obaly, ktoré sú umiestnené zväčša na viditeľnom mieste a tak by mali byť aj parádne. Vzhľadom k tomu, že je dnes na trhu dostupný celý rad "dizajnových", ale aj klasických kúskov rôznych farieb, vzorov, materiálov, veľkostí i tvarov, nebojte sa trochu zaexperimentovať  a vyberte si podľa ľubovôle.

 

Veď aj taký kvetináč môže predstavovať vkusnú dekoráciu v interiéri!

 

Text: Adela Rychtáriková z tímu www.pestik.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-osiva.sk