O pestovanie paliem - škodcovia a choroby 2010-09-04

Pestovanie paliem

Každý môže pestovať svoju vlastnú palmu skoro bez nákladov. Toto je dobrá správa, pretože v Británii kúpa jednej dospelej palmy vás vyjde celkom draho. Dokonca aj semená  väčšiny odrôd sú pomerne drahé, a aj keď  ste už zvládli základy, môžete byť neúspešný v sade vašich semien.

Z týchto dôvodov, odporúčame začať pestovať svoje vlastné palmy(Phoenix dactylifera). Tieto  semená môžete získať  ľahko. Stačí si ísť kúpiť balíček ďatľov z miestneho supermarketu. Či už čerstvé alebo viac dostupne sušené, takmer všetky ďatle vyrastú. Aj keď  tie sušené sú zvyčajne obalené cukrom, no cukor nemá žiadny vplyv na ich životnosť. Jediné ďatle, ktoré nie sú vhodné sú, zasadené alebo rozsekané pretože, samozrejme, ani jeden z nich neobsahuje semena.

Ako náhle máte kôstky, namočte ich cez noc v šálke vody. Následne očistite korienky kôstky opatrne aby ste odstránili všetky fragmenty z ďatle. Potom, ak budete chcieť môžete ish jednoducho dať do hrnca a počkať kým vyklíčia. Avšak toto je veľmi neistá metóda a pravdepodobne prinesie nemilý výsledok. Ak chcete spoľahlivejší spôsob, ako sa dostať zo semien klíčky, vyskúšajte nasledujúce postupy:

 

Metody klíčenie semien

Keď som prvýkrát začala so sadením svojich vlastných paliem zo semien, bola som veľmi sklamaná z mojej úbohej úspešnosti. Väčšina kníh o palmách sú všeobecne trochu nejasné v niektorých konkrétnych veciach. Takže som nemala inú možnosť ako skúsiť moje vlastné experimenty. Ako výsledok mám teraz systém, s ktorým dosahujem dobré výsledky u väčšiny druhov, čo som kedy skúšala zasadiť. Ak ste mali v minulosti problémy s klíčením paliem, skúste to a dajte mi vedieť ako sa vám darilo.


 • Namočte semená na 24 hodín - (niekedy aj dlhšie, v prípade veľmi tvrdého povrchu semena). Počas týchto hodín treba  meniť vodu niekoľkokrát. Udržujte namáčanie semien v teplom mieste, ako napríklad v kuchyni.
 • Čistite semená. Zbavte sa dužiny alebo chĺpkov, ak je to možné. Huba je veľký problém pri niektorých klíčiacich palmových semenách. Aj keď ich môžete odstrašiť  fungicídmi, nemusí to byť vždy efektívne.  Huby milujú dužinu semien, takže ju poriadne musíte očistiť!
 • Umiestnite semená na sterilnom miesto, ktoré nie je vlhké. Najväčšie problémy som mala, keď som začala pestovať palmy a to boli spôsobené tým, že klíčiace miesta boli príliš vlhké. Takto rástlo mnoho plesní, ale nie paliem. V týchto dňoch som používam jedno opatrenie – približne 550ml vermikulitu (ktorý zoženiete v záhradníckych centrách), navlhčený v 30ml – približne dve polievkové lyžice vody. Výsledný vermikulite by mal byť celkom suchý na dotyk. Avšak, neváhajte pridať aj viac vody. Mám naklíčené semená v 10ml vody a 1 litra vermikulitu.
 •  Utesnite semená vo vzduchotesnej nádobe – napríklad v plastovom obale na chleba (odporúča sa) alebo môžete použiť igelitový sáčok.
 • Umiestnite ho na teplom mieste, povedzme nad horúcu vodu teploty okolo 90 stupňov Fahrenheita (32◦C) je ideálne.
 •  Kontrolujete semená denne. V prípade, že sú semená čerstvé, možno zistíte, že mnoho druhov klíči už za jeden alebo dva týždne a to napriek skutočnosti, že v knihách sa dočítate že tento proces trvá 2 alebo 3 mesiace!
 • Keď sa objaví koreň, dajte semená starostlivo do dobre odvodneného kompostu. (napr. 50/50 štandardne pestovateľského kompostu a štrku), a udržujte ho v teple, kým sa klíčky objavia. Keď sa objavia umiestnite palmu na teplé a slnečné miesto. Ak je vaša izbová teplota celkom chladná, buďte veľmi opatrní, aby palmu nepreliali korene vodou, pretože v prípade že je kompost na stálom vlhkom mieste palma vám zhnije. Pokiaľ nie je, aktívne rastie.

 

Škodcovia a choroby

Hmyzích škodcov a mnoho chorôb môže napadnúť a poškodiť palmy a v extrémnych prípadoch ju môže aj zlikvidovať. Pokiaľ bude palma vo vývoji napadnutá hmyzom alebo nakazená chorobou, sila palmy môže byť značne znížená, a tak zničená palma môže zvädnúť úplne. Cykady sú menej napadnuteľné škodcami a chorobami, ich tvrdé listy sú najzraniteľnejšie iba vo fáze keď vznikajú a stávajú sa tvrdými.

 

V chladnom podnebí útok škodcami a chorobami na palmy a cykady  nie je taký problém ako v tropickom podnebí, kde niekoľko generácií hmyzu sa môže rozmnožiť do jedného roka a kde je veľký počet chorôb, ktorým sa darí v teple a vo vlhkosti. Toto je presne ten prípad s hubovými chorobami. Chladné podnebie má výhodu v tom, že počas chladnejších mesiacov mnoho druhov hmyzu vyhynie.  Toto obdobie cez ktoré sa nešíria mnohé choroby dáva človeku čas aby konal a vzal kontrolu do svojich rúk.

Niektorý škodcovia a choroby sú spoločné pre väčšinu krajín, no každá krajina má niektoré, ktoré sú typické iba pre ich región.  Preto zmienka o všetkých chorobách nie je možná v tejto sekcií.

 • Škodcovia - Hmyz a roztoče môžu útočiť na palmy a poškodenie spôsobuje  rast nových netypických listov. Staršie palmy, ktoré nie sú napadnuté v rovnakom rozsahu ako tie mladšie, alebo ak sú, škoda je menej viditeľná. Hmyz obvykle zapadá do jednej z dvoch kategórií, ten ktorý spôsobuje poškodenie satím šťavy z listov a ten, ktorý spôsobuje škodu tým, že listy žuje.
 • Múčny hmyz. Tento hmyz je oválneho tvaru, cca 2 mm, sú šedé, svetlo -ružovej či svetlo -žltej farby s bielym voskom pokrývajúcim telo. Množia sa rýchlo do veľkých kolónií, ktoré často vyzerajú ako biele škvrny plesne a kŕmia sa satím šťavy z listov a stoniek. Darí sa im na  teplých, vlhkých miestach a môžu žiť v pôde alebo na rastline. Ak majú vplyv na púčik palmy, nové listy sa môžu objaviť zničené. Taktiež majú sklon sa kolonizovať na spodnej strane, alebo v korune cykady a opäť sajú šťavu. Niekedy môžu byť spojené s mravcami, ktorý sa živia medovicou, ktorú oni sami produkujú. Napadnutie múčnym hmyzom môžeme kontrolovať postrekom dimeotatom. 
 • Roztoče a pavúkové roztoče: Tento sací hmyz je zvyčajne voľným okom neviditeľný a množí sa rapídne rýchlo v teplých a suchých podmienkach.  Majú tendenciu byť na rastline  bez povšimnutia, až kým znaky ich škody sú viditeľne zrejmé. Kolonizujú sa v spodnej strane palmových listov, a satie šťavy spôsobuje, že listy hnednú a opadávajú. Európske a dvoj- škvrnité roztoče sú známe tým, že nenapádajú len listy ale taktiež aj púčik niektorých paliem, čo spôsobuje že sa ich rast zastaví. Ovládnutie je dosiahnuté pomocou sprejovanie palmy dicofolom alebo inou špecifickou akarocidov, často dvakrát aby sme odstránili rozmnožovanie hmyzu.
 • Stupnica: Existuje mnoho druhov týchto parazitov, ktoré sajú šťavu z listov palmy a cykasy. Môžu sa líšiť tvarom a farbou a bežne sa vyskytujúce typy sú oválneho tvaru s obrnenými granáty a niekedy voskový na dotyk, obvykle viditeľne a nepohybujúce. Zatiaľ čo mnoho druhov sú špecifické pre niektoré krajiny, niektoré druhy ako, bielo -palmová stupnica (Phenacaspis eugeniae), palmová stupnica, jemne -hnedá stupnica (Coccus hesperidum) and ružovo- vosková stupnica (Ceroplastes rubens),  sú známe útokom na palmy a cykasy. Ich poškodenie je najväčšie na palmách a môže spôsobiť žltnutie listov a napadnutie plesňou v tieňových oblastiach. Stupnice môže byť ovládaná postrekom z maldisonu alebo dimethoatu.
 • Strapka: Mnoho druhov strapky sa živí opadnutými listami alebo rozpadajúcou sa hmotou, zatiaľ čo tie iné budú útočiť na palmy a spôsobovať značné škody. Sú rozmerovo malé a kolonizujú sa na spodnej strane palmových listov a sajú z nich dužinu, čo spôsobuje že listy na sebe majú strieborno-biele škvrny. Dospelé jedince lietajú od rastliny k rastline, kladú vajcia. Mladé jedince sa živia na palme, a potom sa často sa presunú na listy na spodnej časti rastliny, kde sa vyvinú v dospelé jedince, aby mohli aj oni klásť vajcia.  Sú obzvlášť obvyklí po teplom a suchom počasí. Ovládať sa dajú postrekom z dimethoatu alebo maldisonu.
 • Biela mucha: Tento hmyz sa podobá na malé biele mole a niektoré druhy útočia na palmy zamorením na spodnej strane listov a sajú dužinu z rastliny. Male napadnutia sa dajú ovládať pomocou hadice a ak nie je účinná, rastlina by mala byť posprejovaná s dimethoatom alebo dametonom-S-methylom. 
 • Húsenice motýľov a mol: Mnoho motýľov a mol sa nekŕmia vôbec ale kladú vajcia a vyvíjajú sa z nich larvy a existujú veľké množstvo lariev hmyzu len ako húsenice, ktoré spôsobujú škody na palmových listoch žutím alebo pasením sa na listí. Mnohé je možné zdvihnúť z listov alebo môžu byť kontrolované pomocou postrekov alebo utieraním prachu s karbyrylom, maldisonom alebo pyrethrumom.
 • Ostatní žuvací hmyz:  Kobylky, saranče, ušnice, chrobáky a ich larvy môžu napadnúť palmy v určitých obdobiach roka.  Môžu byť kontrolované pomocou insekticídu ako napr. karbarylu alebo iných typov v závislosti od druhu hmyzu a krajiny. Slimáky napádajú niektoré druhy paliem, a to najmä druhy Chamaedorea, tým že sa pohybujú po stonke a živia sa listami. Môžu byž fyzicky odstránené alebo môžete použiť palety z mateldehydu alebo methiocarbu.
 • Vzorkovače a termity: Tento hmyz je známy tým, že spôsobuje škody na palmách a cykasách. Vzorkovače môžu spraviť dieru do kmeňov paliem a spôsobiť viditeľné poškodenie, ale neohrozujú palmy najmä v prípade, že sú zdravé. Termity môžu spôsobiť veľké škody na palmách, útočia z pod zeme a je ťažké ich kontrolovať . V oblastiach kde sú prevládajúce, prevencia ničenia hniezd je najlepším prostriedkom, ešte predtým ako ovplyvnia rastlinu. Taktiež napadajú cykasy, ktoré sú nezdravé, útočia na korene a kmene. Pokrývači sa správajú podobne, útočia na nezdravé cykasy, kŕmia sa na ich stonkách a hnilobe ktorá sa môže vyvinúť.

 

Choroby

Ochorenie je často ťažko identifikovať a je bežné, že nedostatok živín je príznak choroby. Cykady sú relatívne bez chorôb a hlavne sú citlivé na koreňovú hnilobu ak sú pestované bez dobrého odvodnenia. Tieto choroby, ktoré bežne ovplyvňujú palmy sú väčšinou hubového alebo bakteriálneho typu ale aj vírusy sú známe.  Choroby sa môžu šíriť prostredníctvom pôdy, hmyzom alebo ľudským  kontaktom, a keď sa vyskytnú je dôležité spáliť infikované časti rastliny, pokiaľ sa nerozšíria a vyhnúť sa opätovanej výsadbe, kde je pôda infikovaná.  Ak zalievanie pôdy zvyklo zvyšovať infikované sadenice, pretože  sadenice vyhynuli na zreteľné známky napadnutia hubami alebo zhnili, tak by pôda nemala byť použitá pre ďalšiu várku sadeníc, pretože je pravdepodobné, že choroba by napadla aj nové semená alebo rastlinu.

 

 • Tlmenie: Toto ochorenie môže byť typické pre semená klíčiacich paliem, ktoré vyrástli v skleníku, ktorý je teplý, vlhký a nedostatočne vetraný. Semená môžu ľahko podľahnúť hnilobe hneď potom ako za klíčili alebo predtým ako sa objavili alebo hneď potom . Čisté nádoby, pôdu a semeno nám pomôže odstrániť a zabrániť šíreniu organizmov zodpovedných za tlmenie. Dobré vetranie by malo pomôcť a ešte okrem toho aj fungicídne spreje ako je benomyl alebo maneb môžu byť použité na zničenie huby.
 • Púčiková hniloba Ohľadom paliem bol už tento termín  použitý znamenal vnútornú a korunovú hnilobu. Medzi príznaky patrí vädnutie, žltnutie a nakoniec  zvädnutie púčika palmy, rastúceho centra, a teda aj zvädnutie celej palmy. Púčiková hniloba je spôsobená  plesňou alebo baktériou, ktorá vstupuje do koruny palmy a infikované tkanivá a vzniká rôsolovitá hmota.  To môže byť spôsobené z fyzickým poškodením ako napríklad víchricou, ktorá poškodzujú rastúce centrá palmy alebo z prebytočnej  zadržiavanej vody v korune, ktorá umožňuje vstup patogénov. Môže to byť taktiež spôsobené hmyzom na palmách, ako je napríklad napadnutie roztočmi, ktoré sajú dužinu z rastlín, oslabujú ich rast tak že aj nový rast je slabý a huby môžu vniknúť do rastliny. Toto môže byť zabránené po fyzickom poškodení alebo ak je zistený v počiatočnom štádiu, riešenie je naliatie systémových fungicínov, ako benomyl alebo všeobecný fungicid, ako je oxychlorid meďnatý do rastúceho bodu. 

Košík  

Žiadne produkty

Poštovné 0,00 €
Spolu 0,00 €

Košík Pokladňa

váš účet

Už ste registrovaní? ?

Přihlásiť :

prvá návšteva ? ?

Registrovať