Machovka peruánska - originálna chuť plodov 2012-12-01

Machovka peruánska (Physalis Peruvian) - pôvodom z Peru a Guatemaly zvaná "čerešňa Inka" je nenáročná jednoročná rastlina vysoká až dva metre, ktorá vás prekvapí množstvom plodov a pohľadom na krásne kvety a zrejúce plody "lampióny". Machovka patrí do čeľade ľuľkovitých.

Je to naozaj krásna dekoratívna rastlina, ktorú môžeme umiestniť na záhrade nielen na záhon, ale napríklad aj k vonkajšiemu posedeniu, k vstupu na záhradu, k bránke, či plotu, aby mali aj susedia či závidieť. Machovka nepotrebuje osobitnú starostlivosť, bujne rastie. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o subtropickú rastlinu neprežije naše mrazíky.

  

Kvet

Zaujímavosťou u machovníka je tiež jeho nádherný kvet. Kvet s tmavo hnedým stredom je tvorený päťčlenným kalichom a svetlo žltou päťcípou korunou s piatimi tyčinkami a vrchným semenníkom. Býva ale ukrytý u stonky rastliny pod listvovým. Neunikne len pozorným pozorovateľom. Zvláštnosťou je, že nám machovka kvitne v noci.

 

Lampióny

Sú úžasné plody Machovky. Dorastajú až do dĺžky 17 cm, a kalich, obal machovky, ukrýva guľatý, žltý až oranžový plod. Bobule majú veľmi chutnú dužinu. Kalich má pri dozrievaní žltooranžovú farbu, ktorá pôsobí veľmi pozitívne a inšpiratívne, na jeseň potom slamovo žltú, ktorá tiež dodá šmrnc záhrade.

 

Machovka v kuchyni

Machovky môžeme konzumovať len tak na chuť ako jednohubku plnú vitamínov. Alebo ňou ozdobiť jedlo, šalát, tácku s predjedlami, jednohubkami. Alebo tepelne spracovať na marmeládu atď. Kandizujeme ich a sušíme ako hrozienka. Machovka pôsobí na tanieri sviatočne a exoticky. Vie spestriť a hlavne ozvláštniť každé jedlo.

Chuť bobúľ je plná, šťavnatá, pikantne sladkokyslá. Obsahuje malé množstvo cukru, vitamín C, provitamín A, pektín, rutín, draslík, vápnik a fosfor. Radí sa medzi elixíry mladosti a látky, ktoré obsahuje látky vysoko prospešné pre ľudský organizmus. Pôsobí antioxidačne a chráni bunky pred predčasným starnutím. Pomáha pri zápaloch močových ciest a tráviaceho traktu.

  

Pestovanie mochyne

Pestovanie machovky je pomerne jednoduché. Machovky pestujeme podobne ako paradajky. Machovka vyžaduje umiestniť na slnečnú stranu záhona alebo záhrady. Najlepšie na južnú stranu múrov. Darí sa jej v hlboko zrytých pôdach, ktoré jej poskytnú dostatočný priestor a živiny.

Výsev - semienka vysievame v marci až v apríli, semienka rastliny sú malinké. Vysejeme teda rovnomerne napr. na tácku. Po vzídení rastliniek prepichujeme do väčšej vzálenosti od seba do téglikov, alebo výsevných nádob, po jednej až troch rastlinkách.

Výsadba - vyrastené semenáčiky vysievame na záhon, alebo do objemnejších kvetináčov v máji, po zmrznutých mužoch.

V júli až v auguste sa rastline za teplého pačasia darí a môže sa viac rozrásť. Odporúčame rastlinku priviazať k opore, môže vyrásť aj do výšky 120 cm. Rastlina začína kvitnúť. Rastlinu môžeme zaštipovať ako napr. paradajky. Všeobecne po zaštipnutí má viac plodov, aj keď si budete myslieť, že tým rastlinu zmenšíte a budete mať plodov menej. Nebojte sa preto zaštipovania. Pre dobrý rast je pre machovky optimálna teplota 16-25 °C. Rastliny vysádzame do spony 80x100 cm. Rastline môžeme zabezpečiť viac tepla nastielaním čiernej netkanej textílie.

Machovka rastie veľmi bujaro, môže preto utláčať ostatné rastliny v susedstve. Zvážte preto miesto kam machovky vysadíte.

Hnojenie a zálievka - odporúčame priebežné hnojenie po celú dobu vegetácie

Úroda - na jeseň (september) zberáme lampióny s chutnou bobuľou vo vnútri. Môžeme uložiť v chlade a suchu, kde machovka vydrží na zahryznutie aj niekoľko mesiacov. Ak nás zastihnú mrazíky a plody machovky nie sú ešte zrelé. Môžeme úrodu zožať a nechať dozrieť napr. na doma na okne. Tiež môžeme celú rastlinu vykopať a presadiť a nechať plody dozrieť na rastline v teple nášho domova. Konzumujeme až naozaj zrelé plody machovky peruánskej.

Plody niektorých machoviek sú jedovaté a iba dekoratívne !!