Magnólia - kúzlo jari na záhrade 2012-12-06

Magnólia, čiže šácholan, patrí do čeľade magnóliovité. Je vždyzelený strom rastúci v Južnej a Juhovýchodnej Ázii. Magnólia je pomenovaná po francúzskom botanikovi Pierre Magnolovi. Na celom svete rastie 345 druhov magnólií. Viac ako polovica druhov magnólií je vo voľnej prírode ohrozená, a to v dôsledku poľnohospodárstva a ťažby dreva. Magnólie rastú pomerne pomaly, ale sú dlhoveké. Najkrajšie kvety na zemi má magnólia veľkokvetá (lat. magnolia grandiflora). Jedná sa o stredne veľký strom, ktorého kvety sú okázalé, majú 9-12 cm v priemere. Magnólia je rastlinou, ktorá má v znaku štát Mississippi, a kde bujaro rastie a vďaka nej je tento štát prezývaný ako Magnóliovom. Ako si teda magnólie vypestovať a udržať na záhrade?

  

Magnólia - ako na ňu

Pestovanie magnólií nie je vôbec ťažké, treba si ale uvedomiť, odkiaľ magnólia pochádza a tiež sa k nej tak správať.

Predpestované magnólie potrebujú otužovať. Akonáhle jej vyrašia prvé lístky, začneme ju postupne pripravovať na nižšie teploty a viac svetla. Otužovanie vykonávame tak, že rastlinku vynášame von. Spočiatku do tieňa, potom polotieňa a nakoniec na plné slnko, aby si zvykla. Vždy jeden týždeň na jednom stanovisku. Na noc už nevynášame priamo do izby, ale napríklad do chodby alebo na verendu, dodržiavame tak, aby teplota nespadla pod 0 °C. Predídeme tak negatívnej reakcii na prudké slnko, alebo mráz. Kedy korene magnólie zostanú dobré, ale listy by mohli utrpieť a tak by sme zbytočne predĺžili jej vegetačné obdobie a predĺžili čakanie na kvety.

Po 20. máji už môžeme mladú magnóliu vysadiť na stanovisku, ktoré jej vyberieme, a kde bude rásť do krásy. Vyhĺbime teda jamu na semenáčiky, do ktorej dáme asi tretinu kompostu alebo rašeliny. Pôda by mala byť slabo kyslá až neutrálna, dobre preliata vodou. Použijeme tiež štartovacie hnojivo. Semenáčiky pokojne môžeme tiež cca na hodinku namočiť do vedra s vodou. Magnólie nesadte príliš hlboko. Magnólia má plytké korene (pozor potom s okopávaním rastlinky, aby sme nenarobili viac škody ako úžitku). Okolie magnólie zasypte mulčovacou kôrou. Korene udržujeme vlhké, nie však podmáčané. Okolie magnólie môžeme niekoľkokrát ročne mulčovať.

Miesto pre rast magnólie zvoľte premyslene. Mala by byť na voľnom priestore, kde vynikne ako solitér. Kde na ňu napr. pekne uvidíte z okna, či z priedomia domu. Nechajte jej čiastočnú dominanciu na priestranstve vašej záhrady. Pritisknúť ju niekde v kúte, alebo v tieni veľkých kríkov, rastlín, by vás neskôr mohlo mrzieť. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka a teplé stanovisko. Aj keď je mrazuvdorná, je dobré ju ochrániť pred prudkým vetrom. Rastlinu neodporúčame presádzať. Môže mať buď príliš malý koreňový bal, ktorý sa už ďalej neuchytí, alebo naopak príliš veľký bal, ktorý sa manipuláciou rozpadne.

Aj keď je magnólia mrazuvdorná, ak klesne teplota pod  -15 °C, môžeme ju nadkrýť netkanou čiernou textíliou. Nie však dlhšie ako 14 dní, aby rastlina nezakrpatela. Takto by sme mali rastlinu chrániť po dobu 3 rokov, kým nezapustí pevne korene, najlepšie do nezamŕzajúcej hĺbky.

Niektoré druhy magnólií, kvitnú už od skorej jari, tzn. od marca. Semenáčiky začínajú kvitnúť tretím až štvrtým rokom. Môžeme tiež vykonávať rez - vždy po odkvitnutí. Magnolie však majú prirodzene zaujímavý rast, že nie je potrebné ho rezom upravovať.

  

Magnólie - kde sa s ňou najčastejšie stretneme

Mimo pre potešenie oka je magnólia strom krásneho vzrastu (je vždy pekne košatý a tvarovaný), a je naozaj na čo sa pozerať, je v Ázii pestovaný najmä pre svoje biele, či lososové, silno voňajúce kvety, ktoré majú niekoľko využití. Môžeme nimi ozdobiť interiér, svadobné hostiny, či vložiť do misky z vodou, aby nám interiér prevoňali. Kvety magnólií sú silne aromatické. Pridávajú sa tiež do vonných mastí. Éterický olej magnólií je vzácnosťou, pridáva sa do najluxusnejších parfúmov. Magnólia má mnoho využitia v lekárstve, kde napr. kôra sa používa k výskumu na zastavenie rastu nádoru, extrakt z kôry brzdí množenie baktérií, atď.