Durman - halucinogénna letnička mnohých farieb 2012-12-07

Durman obyčajný (la. Datura stramonium) pochádza z Južnej a Juhovýchodnej časti Severnej Ameriky odkiaľ sa rozšíril na všetky kontinenty. Vyhovuje mu predovšetkým mierne až tropické podnebie. Plodom durmanu je vajcovitá tobolka pokrytá početnými ostňami. Kvitne od júna do septembra. Predtým bol hojne využívaný pre farmaceutické účely. Durman je vysoko jedovatá a halucenogenní rastlina z čeľade ľuľkovitých.

Durman je 0,5 až 1 m vysoká rastlina. Darí sa mu na väčšine územia SR.

varovanie:

Celá rastlina je prudko jedovatá, obsahuje trapanové alkaloidy. Otrava durmanom je veľmi riziková. Vo vyšších dávkach môže nastať smrť úplným vyčerpaním zlyhanie srdca, prehriatím, alebo pod vplyvom delíria môže dôjsť k smrteľným zraneniam. Pod vplyvom tejto látky môže dôjsť aj k slepote, trvalému poškodeniu orgánov.

  

Pestovanie durmanu

Durman je známy tiež pod pomenovaním anjelské trúby či Brugmansia a aj cez svoju jedovatosť má miesto na našich okrasných záhradách. Oslňujú tvarovou rozmanitosťou a omamnou vôňou. Durman a datura sú veľmi podobné rastliny. Líšia sa kvetom, kedy durman má kvety previsnuté, kdežto datura má kvety kolmo hore. Daturu aj durman si pohodlne vypestujeme zo semienka každý rok, durman môže prezimovať.

Durman si môžeme klasicky predpestovať zo semienka začiatkom marca. Na vonkajšie stanovisko vysádzame v máji, až po zmrznutých mužoch. Rez durmanu vykonávame aj v máji. Spodné listy opadávajú, neľakajte sa toho, rastlina si len vytvára kmienok. Durman je rastlina jednoduchá na pestovanie a urobí radosť každému, aj záhradníkovi začiatočníkovi.

Durman sa môže pestovať na slnečnom stanovisku, v polotieni však viac kvitne. Rastliny sú náročné na veľa vyživené substráty. Durman kvitne od júna až do prvých mrazov. Pre bohaté kvety odporúčame v lete zalievať až 3x denne. Rastliny však neprelievame, ale udržujeme je v kondícii pravidelnou zálievkou. V žiadnom prípade rastliny nepremokrujeme a nenecháme ich stáť vo vode. Ak rastlinu prelejeme, necháme vyschnúť, aby nám neuhnili korene. Raz týždenne prihnojujeme viaczložkovým minerálnym hnojivom. Rastlinu prihnojujeme pravidelne, je to veľmi vitálna rastlina, ktorá pre svoj ​​rast spotrebuje veľa živín.

Durman sa väčšinou pestuje ako jednoročná rastlina, môže však prezimovať. Na konci leta umiestnime rastlinu v kvetináči do chladnej miestnosti, kde ju uchováme na ďalšiu sezónu, teplota v miestnosti by mala byť cca. 7 °C.

Durman je rastlina, ktorá si na vás urobí čas s kvetmi, väčšina rastlín už ide v podvečer spať a zatvára kvety, kdežto durman vás víta, aj keď sa v podvečer vraciate z práce, v plnej kráse.